REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Vergi Kaçırmak Büyük Bir SuçturBüyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

29 Ekim 2021 - 14:21

Vergi Kaçırmak Büyük Bir Suçtur

Son Güncelleme :

06 Ekim 2021 - 11:44

Vergi Kaçırmak Büyük Bir Suçtur

Meclis açılıyor. Gündem yoğun… Vergi yasasının ardından, yalan haber ve sosyal medyanın yanlış kullanımı ne zaman Meclis gündemine gelecek? Merak edilmektedir. Çünkü, onulmaz yaralar açılmaktadır.

Vergi Kaçırmak Büyük Bir Suçtur

AK Parti, Vergi Usul Kanunu, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi’nde önemli düzenlemeler içeren 65 maddelik Vergi Usul Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Bizim de bu konuda elbette söyleyeceklerimiz vardır. Her ne kadar bizim söylediklerimiz, kimileri tarafından duyulmasa da biz sorumluluğumuzu yerine getirmek adına yine de söylemek zorundayız.

Öncelikle Ülkemizde vergi kaçırma suçuna, en ağır cezalar verilmelidir. Bu konuda  gelişmiş ülkelerde, yeteri kadar örnek vardır. Hatta, bazı ülkelerde vergi kaçırmak, vatan hainliği ile eş anlam taşımaktadır. Bizde ise; vergi vermek sıradan bir iş olarak gözükmektedir. Seksenli yıllar öncesinde zaten, ticaret yapanlardan, esnaftan, vergi almak, diye bir olay çok nadir olmakta idi. Bu açığı görenler, KDV zorunluluğunu getirdi. Fiş kesme mecburiyetini hayata geçirdi. Hatta, fiş toplamayı ödüllendirdi. Bütün bunların amacı; vergiyi düzenli bir şekilde toplamak idi.

Devletin her türlü imkanlarından fazlasıyla istifade eden şahısların, vergi ödeme konusuna gelince; kaçamak davranmaları kabul edilemez. Hala, ülkemizde kayıt dışı ekonomi, büyük rakamlarla ifade edilecek konumdadır. Kısacası, kayıt dışı ekonomi tamamı ile olmasa bile; yeteri kadar denetim altına alınamamıştır. Bunu başarabilecek yasal zorunluluklar acilen çıkartılmalıdır. Personel sıkıntısı var ise; gerekli eleman ihtiyacı giderilmelidir. Bu alanda, işsizliğin azalması adına da çalışma yapılmış olur. Kesinlikle başarılı eleman ödüllendirilmelidir. Devasa şirketleri denetleyen insanlar, maddi açıdan; kimseye muhtaç halde olmaması gerekmektedir. Onlardan gelecek, cazip tekliflere kanmaması için, bu düzenleme şarttır. Sonuçta tüm vergi deneticileri insandır. İnsanların da zaafları olduğu düşünülerek, onların da denetim mekanizmasından geçmeleri gerekmektedir.

Kayıt altında olan, mükelleflerin; sıkı denetimi yapılmalıdır. Burada kayıt altında gözükerek, vergi kaçırılmasına müsaade edilmemelidir. Sanki ülkemizdeki muhasebe elemanları şirketlerin, düzenli işlemesini yönlendirme yerine; Devletten vergi kaçırmanın gereğini yapan kurumlar olarak algılanmaktadır. Bu algının düzeltilmesi gerekmektedir. Vergi kanunlarında var olan eksiklikler; bütün tarafların bir araya gelerek, görüşlerini ortaya koymaları neticesinde; daha düzenli, daha adil bir sistemin hayata geçmesinde katkı sağlamaları gerekmektedir. Bu konuda herkesin görüşü alınmalıdır.

Devletin, daha güçlü olması; yeterince ve adilane vergi toplamasından geçmektedir. Çok basit örnekle; dolmayan havuz, boşalmaz, taşmaz… Bu bilincin tüm vergi mükelleflerine yeteri kadar anlatıldıktan sonra; hala vergi kaçırmaya devam etme heveslisi olan insanlar; caydırıcı cezalar verilerek, doğru çizgiye yönlendirilmelidir. Gerekirse; halkın vergi toplanmasına yönelik denetim işi tekrar hayata geçirilebilir. Yani, fiş alma, fiş toplama işi ödüllendirilme yönüne gidilebilir. Bu kadar olaydan sonra hala esnafın fiş konusunda yeteri kadar titiz davrandığı söylenemez. Aynı zamanda, kaçakçılığın önüne geçmek adına da güzel bir çalışma olabilir. Tüm tedbirlere rağmen, şehirlerin meydanlarında işportacılar aracılığı ile; kaçak mal satılmanın önüne geçilememiştir. Orada o malı satan gariban kişiler değil; asıl o malı Ülkeye yasal olmayan yollardan sokarak, piyasaya sürenlerin en ağır cezalarla cezalandırılması gerekmektedir. Doğal olarak normal esnaflığını yapan vatandaş isyan etmektedir. Kendisinin, her türlü denetim altında esnaflık yaptığını, dükkan kirası, eleman ücreti ödediğini belirterek; bu ödemeleri yapmayan, hiçbir gideri olmadan piyasada, kaçak mal satan kişilerle rekabet etmemesi nedeniyle; zarar ettiğini belirtmektedir, haklıdır. Denetim işi, gerekirse kolluk kuvvetleri aracılığıyla yasal olarak yapılmalıdır.

Teknolojinin bu kadar ileri gittiği bir dönemde; vergi denetimini daha da artıracak sayısız öneri ve teklif olabilir. Bunlardan uygun olanlar, en kısa zamanda hayata geçmelidir. Vergi yükünü, çoğunlukla sadece çalışanların ve düzgün bir şekilde vergisini ödeyen mükelleflerin sırtına yüklemek, doğru değildir. Bu aynı zamanda bir haksızlıktır. Bu bilinci almamış, ısrarla vergi kaçırmaya devam eden veya hiç vergi vermeyen insanlar, şirketler, Medya aracılığı ile; sık, sık halka duyurulmalıdır. Halkımız bu konuda bilgilendirilmelidir. Mutlaka onlar da kendi düşüncelerine ve güçlerine göre; alış, veriş açısından onları cezalandıracaklardır.

TRAFİK CEZASI alan bir taksicinin verilen 650 TL’lik cezaya; ben onu bir günde kazanıyorum. Demesi yeteri kadar vergi toplanmadığının bir belgesidir. Hala kayıt dışı, Bu Ülkenin en büyük sorunlarındandır.

Büyük Sivas Haber

REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.