REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Orhan Arslan'dan Kelimeler Sözler Neden Nefret İçeriyor?Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

19 Ekim 2021 - 06:54

Kelimeler Sözler Neden Nefret İçeriyor?

Son Güncelleme :

25 Ağustos 2021 - 17:34

Kelimeler Sözler Neden Nefret İçeriyor?

Bu Ülkede yaşıyoruz. Aynı havayı teneffüs ediyoruz. Aynı toprağı paylaşıyoruz. Aynı sosyal ortamları kullanıyoruz. Toplu  taşımdan Hasta hanesine kadar ortak kullandığımız alanlar var.  Alış veriş merkezlerinden okullara  kadar… Yeme içme mekanlarından  parklara  kadar… Kısacası ortak kullandığımız alan, ortak bulunduğumuz mekan, ortak yaşadığımız  çevre  çok  fazla.

Kelimeler Sözler Neden Nefret İçeriyor?

O halde neden bir birimizle didişiyoruz? Niçin anlaşamıyoruz? Nasıl  farklılaşıyoruz? Ortak noktada neden buluşamıyoruz? Hep ayrıştırılıyoruz?

Bu soruları sorunca ABD’nin son günlerde yaşanan Afganistan sorunu sonrası, kendisine yardımcı olan AFGANLILARI koruyup, kollamanın, derdine  düşmesi gerçeği aklıma geldi. Evet demek ki, bazı farklılıklar, ayrılık içeren yorum ve davranışlar, bir noktada buluşamamamalar, Ülke dışı kaynaklı olabiliyormuş. Nokta.

Ülkemiz insanlarının en çok ihtiyaç hissettiği, bizlere şu an lazım olacak en önemli şey karşılıklı anlayıştır. En çok şikayet edilen konuların başında gelmektedir, anlaşılmamak, yanlış anlaşılmak, yanlış değerlendirilmek. Bütün bunların sebebi konuştuğumuz kelimelerin, cümlelerin içerdiği anlam itibarı ile birileri tarafından yanlış anlaşılması veya bizim yanlış şeyler söylememiz, içerdiği manaları anlatamamak veya bizim anlatmak istediğimiz anlamları ifade eden kelimeleri, cümleleri kuramamaktır.

Dolayısıyla anlaşılmak veya anlaşılmamak hem sözü ifade etmeye çalışan kişi açısından, hem de o sözün muhatabı olan kişinin anlama durumundan kaynaklanmaktadır. Bazen her iki taraf açısından da bulunduğu konum, her iki tarafında sinirli, sakin, öfkeli, neşeli, v.b. Durumların olması da söylenen sözün anlamını değiştirmekte veya sözün muhatabı açısından da sözün anlama durumunu etkilemektedir.

Özellikle bu konuda  Ülkeyi yönetmeye talip olan veya yöneten yöneticilerin kullandığı kelimeler, ifade tarzı, Halk tarafından anlaşılıyor olması, doğru olması, söyleyiş biçimi çok önemlidir. Hele bir siyasetçi yanlış söylemlerde ısrar ediyorsa, doğru bir iş yapmıyordur. Halkı yanlış yönlendiriyor demektir.

Demek ki hem sözü söyleyenin hem o sözün muhatabının sakin, sabırlı bir şekilde olması yanlış anlamaların önüne geçecektir. Buna bağlı olarak toplumda yanlış anlaşılma şikayetleri azalacaktır.

Bazen,  Ülke insanının çoğunun tüm ömrünün konuşmalarını bin kelime civarında oluşan bir  kapasite ile ifade ettiğini düşünürsek, işin ne kadar zor olduğunu da belirtmemiz lazımdır. Bu da anlaşılma, anlatamama, şikayetlerinin devam edeceğinin bir göstergesidir.

İşte bu değerlendirmelere bir şey daha ekliyoruz. O da konuşma dilimizi, düşüncemizi,  söylediğimiz cümlede ifade etmek istediğimiz anlamı, manayı, içeriğinin kapsamını, dışarıdan birilerinin bize dikte ettirmesidir.

İşte o zaman konuşulan şeylerin özünün, dayanağının Ülke dışından kaynaklanması  olayı gerçekten çok vahimdir.

Büyük Sivas Haber

REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.