DOLAR 32,5078 % 0.16
EURO 34,7468 % 0.53
STERLIN 40,5466 % 0.4
FRANG 35,7238 % 0.46
ALTIN 2.479,32 % -0,29
BITCOIN 2.004.543 -2.636

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi akreditasyonunu kaybetti

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi akreditasyonunu kaybetti

Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ), kalite güvencesi süreçleri kapsamında fakülte bazlı akreditasyonunu kaybetti.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi akreditasyonunu kaybetti

Akreditasyon çalışmaları ilk olarak 2013 yılında başlayan ve 2019 yılında Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) akreditasyon başvurusu kabul edilen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi akreditasyonunu kaybetti.

İkinci akreditasyon sürecinde 2024 yılı başı itibariyle yapılan ara değerlendirmede uygun bulunmayan SCÜ Tıp Fakültesi “Ara değerlendirme sonucunda “Akreditasyon için uygun değil” statüsüne dönüştürüldü. (22.12.2023)” notu ile tepdad internet sitesinde yayınlandı.

Daha iyi hekim yetiştirilmesine olanak sağlayan ve gelecekte akredite olan bir fakülteden mezun olan hekimler daha donanımlı kabul edilirken Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin akreditasyonunu kaybetmesi öğrenciler ve akademisyenler arasında rahatsızlık oluşturdu.

ÖĞRENCİLER VE AKADEMİSYENLER TEDİRGİN

Büyük Sivas Haber Merkezimize ulaşan ilgili “1976 yılında kurulan ve Türkiye’de öncü olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp fakültesi akreditasyonunu kaybetti ve hiç kimse açıklama yapma gereği duymadı. Bu konudaki konuşulan bütün söylemler Dekanın Tıp fakültesi mezunu olmadığının ve bu yüzden akreditasyonu kaybedeceğimiz yönündeydi ve öyle de oldu. 50 yıllık fakültenin böyle sebepler için ülkemizde ve uluslararasında saygınlığını koruyan diğer tıp fakültelerinden öne koyan bu belgenin iptali tam bir hayal kırıklığı ülkemizde tüm fakülteler bu fakülteyi almak için uğraşıyor eğitimlerini kadrosunu bu yönde değiştiriyor biz ise bunu kaybettik. Bu konuda öğrenciler yaşayacakları sıkıntılardan ötürü korkup seslerini çıkartamamaktadır. Sizden  bu olayı haberleştirerek bizlere destek olmanızı istiyorum ancak bu şekilde kamuoyundan çekinip reaksiyon gösterebilirler. Teşekkür ederim ilgili görseli ve kaynağı ekliyorum” dedi…

Şeref Gülmez / Büyük Sivas Haber

 


YORUM YAP

Ziyaretçi 19 Şubat 2024 / 15:39 Yanıtla

Liyakatın ve YÖK’ün dahi kriter haline getirerek kitapçıklarda yer verdiği akreditasyona kesinlikle önem verilmediğinin göstergesi ve teyidi olmuş.

kartal 19 Şubat 2024 / 10:04 Yanıtla

Kalitesizlik her yere bulaştı.

Şengül Koç 19 Şubat 2024 / 00:14 Yanıtla

Alim yıldız-hilmi Ataseven-Ünal kılıç üçlüsünün şehre ve üniversiteye verdiği zararı Haçlı seferleri veremedi. 3-4 ay sonraki yeni rektörlük seçiminde bu ve benzerlerinin kesinlikle o binada bulunmamaları lazım. Zaten siyasilere de bu yönde yoğun kulis çalışmaları yapılıyor. İyi düşünsünler . Yeter bu kadar ihanet

Halit Ünal 18 Şubat 2024 / 21:03 Yanıtla

Alim yıldız Ünal Kılıç Hilmi Ataseven in son golü de bu oldu , 8 yıl ın çileği oldu , sonsuza kadar güzel ! Olarak anılacaklar , doğuran nurda yatsın bu arkadaşları, hep güzel ! anılacaklar , kulakları hep çınlayacak !

Vatandas 18 Şubat 2024 / 19:29 Yanıtla

Ya baska bir ise yaramazsiniz cumhuriyet üniversitesinde dekraistasyonunu kaybetmisler neyde basarili olduki sivasli bilincsizler kara cahilleri baskan Rektor yaparsan olacagi bu ne bekliyorsunuz yuh olsun .