DOLAR 27,1567 % 0.12
EURO 28,9129 % 0.02
STERLIN 33,2908 % -0.17
FRANG 29,9946 % 0.08
ALTIN 1.682,11 % 0,45
BITCOIN 727.449 -0.354

Faizler Düştü Satışlar Patladı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Faizler Düştü Satışlar Patladı
blank
blank

Hükümetin kamu bankaları aracılığıyla başlattığı kredi destek kampanyaları Sivas´ta sonuç verdi.

Hükümetin kredi destek kampanyaları Sivas’ta sonuç verdi

İlimizde konut satışlarının Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre bin 82 adet artarak yüzde 241 oranında yükseldiğini söyleyen SEMDER Başkanı Kerim Çayır, “Kamu bankalarının sıfır veya ikinci el konut alımlarında çok düşük faiz oranı ile kredi imkanları sunmaya başlaması ilimizde konut satışlarını adeta patlattı. Cumhuriyet tarihinin görülmemiş fırsatından yararlanılması noktasında 1 ay önce olduğu gibi şimdi de yatırım yapmak isteyen hemşehrilerimize ‘tarihi fırsatı kaçırmayın´ diyorum” dedi.

1 Haziran´da duyurulan ve 2 Haziran´da başvuruları açıklanan uygun faizli kamu bankaları konut kredisi kampanyası Sivas´ta olumlu sonuç verdi. Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile beraber vatandaşlar konut başta olmak üzere arsa, işyeri gibi yatırımlara yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Haziran ayında ilimizde bin 531 konutun satıldığını söyleyen Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER), rakamların son yılların en yüksek seviyesine çıktığını ifade etti.

Çayır, ilimizde 2020 Haziran ayında konut satışlarının 2019´un aynı ayına göre bin 82 adet artarak yüzde 241 oranında yükseldiğini belirtti. Çayır, bu yılın Haziran ayında konut satışının Mayıs ayına göre ise yüzde 271 oranında arttığını dile getirdi.

Şehrimizde haziran ayında satılan konutlarda vatandaşların daha çok ikinci el konutları tercih ettiğini belirten Çayır, “Sivas´taki toplam konut satışları içindeki ikinci el satışların payı  yüzde 61,79 yani 946 konut iken ilk satışların payı ise yüzde 38,21 yani 585 konut  oldu” açıklamasında bulundu.

“KONUTA OLAN İLGİ ARTTI”

Başkan Çayır; “Hazine ve Maliye Bakanlığı, koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerini bertaraf etmek için dört koldan mücadele ederken normalleşme süreci için konut almayı düşünen vatandaşlarımızı sevindirecek destek paketini 2 Haziran´da devreye almıştı. Kamu bankalarının sıfır veya ikinci el konut alımlarında çok düşük faiz oranı ile kredi imkanları sunmaya başlaması ilimizde konut satışlarını adeta patlattı. Haziran ayında hemşehrilerimize ‘tarihi fırsatı kaçırmayın´ uyarısında bulunmuştuk. Fiyatları ucuz gayrimenkuller faiz oranı düşük konut kredisi ile buluştu. Neticede TÜİK verilerinden de görüldüğü üzere konuta olan ilgi arttı” dedi.

YATIRIM YAPACAKLAR FIRSATI KAÇIRMASIN 

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank´ın yeni veya ikinci el konut alımlarında tarihi düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vade ile finansman imkanı sunmaya devam ettiğinin altını çizen Çayır, “Sıfır/1. el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile finansman imkanı sunulurken ikinci el konutlar için ise azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile finansman imkanı sunulmaya devam ediliyor. Cumhuriyet tarihinin görülmemiş fırsatından yararlanılması noktasında 1 ay önce olduğu gibi şimdi de yatırım yapmak isteyen hemşehrilerimize ‘tarihi fırsatı kaçırmayın´ diyorum” diye konuştu.

EV SAHİBİ OLAN VATANDAŞLARIMIZA HAYIRLI OLSUN

TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise “Tek başına 250 alt sektörü harekete geçiren konut sektöründe kamu bankalarımızın düşük maliyetli destekleri etkisini gösterdi. Konut satışları geçen ay yüzde 209,7 artarak 190 bin 12 ile tarihinin en yüksek Haziran rakamlarına ulaştı. Ev sahibi olan vatandaşlarımıza hayırlı olsun” açıklamasında bulundu. (İrade/Fatih Tabur)

Büyük Sivas Haber

blank

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.