DOLAR 28,9208 % 0.08
EURO 31,4850 % -0.1
STERLIN 36,7790 % 0.63
FRANG 33,2729 % 0.81
ALTIN 1.924,11 % 1,83
BITCOIN 1.126.592 3.084

Sivas Valisi Sayın Dr. Yılmaz Şimşek’in Mevlid Kandili Mesajı!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas Valisi Sayın Dr. Yılmaz Şimşek’in Mevlid Kandili Mesajı!

Sivas Valisi Sayın Dr. Yılmaz Şimşek’in Mevlid Kandili nedeni ile bir mesaj yayınladı.

Sivas Valisi Sayın Dr. Yılmaz Şimşek’in Mevlid Kandili Mesajı!

Vali Şimşek mesajında:

“Aziz Hemşehrilerim;
Kandiller ışıklarıyla sadece karanlık geceleri değil, aynı zamanda manevi feyziyle de daralan gönülleri aydınlatmakta, zihinleri de berraklaştırmaktadır. Kandiller; öze dönüşün, Yüce Yaradan’a yürekten yakarış ve yönelişin, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönülleri arındırmanın, insanın kendini bulma ve bilmenin imkânlarını sunan kutlu zamanlardır.

Bilindiği üzere Mevlid Kandili de insanlığa hakkı, hakikati, adaleti, merhameti anlatan; hukuku, hikmeti ve güzel ahlakı gösteren son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.)’in dünyaya teşrif ettiği gecedir.

Rabbimize, kâinata ve insanlara karşı görevlerimizi öğreten Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), bizlere fazileti ve hidayeti hatırlatmış, kalpleri ve gönülleri birleştirmiş, kardeşliği dostluğu ve arkadaşlığı tesis etmiştir. Sevgi ve rahmet peygamberi olan Kutlu Nebi, ”İman etmedikçe, cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız” buyurarak toplumsal barışın temel taşını oluşturmuştur.

Değerli Sivaslılar;
Sevgili Peygamberimizin şahsında yükselen sevgi seli, bizim medeniyet anlayışımızı, insan ve hayat tasavvurumuzu ortaya koymuştur. Çünkü bizim kültürümüzde, Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Mevlâna, Hacı Bayram Velî, Hacı Bektaş Velî gibi sevgi ve gönül dostları bütün insanlığa kucak açmış Anadolu erenleridir. Kendimiz için istediğimizi başkası için de istemek, varlığı sevgi ve şefkatle kucaklamak, yaratılanı yaratandan ötürü sevmek bizim gönül dünyamızın ve medeniyet anlayışımızın esasıdır.

Sevgili Peygamberimizin müstesna hayatından bizlere vaaz ettiği iyiliği, güzelliği, doğruluğu, emaneti korumayı, insanı eşref-i mahlûkat olarak görüp hakkını vermeyi, zayıf, yetim, kimsesiz ve muhtaçlara yardım etmeyi, hayırda yarışmayı, birbirini sevmeyi hâsılı her yönüyle hayırlı bir insan olmayı bizler de en önemli vazife görüp bu şuurla hayatımızı tanzim etmeliyiz.

Bu kutlu geceyi, hayırda yarışarak, darda olana yardım ederek, ibadetlerimizi yerine getirerek ülkemiz, milletimiz ve İslam âlemi için bolca dua ederek geçirmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; “Mevlid-i Nebî”nin kardeşliğimizin güçlenmesine ve insanlığın huzuruna vesile olmasını diliyor, aziz milletimizin ve İslam âleminin Mevlid Kandilini tebrik ediyorum.” ifadelerine yer verdi. (Şeref Gülmez)


YORUM YAP