DOLAR 28,9298 % 0.05
EURO 31,5080 % 0.04
STERLIN 36,7558 % -0.08
FRANG 33,2699 % 0.05
ALTIN 1.953,12 % 1,51
BITCOIN 1.159.711 1.568

Sivas’ta sıcak çermiğe alternatif geliyor! 3 yıldır kükürtlü su fışkırıyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’ta sıcak çermiğe alternatif geliyor! 3 yıldır kükürtlü su fışkırıyor

Sivas’ta Yıldız Dağı‘nın adeta dibinde yer alan Gaziköy’de termal su fışkırdı… Sivas merkeze bağlı Gaziköy’ü yakınlarında bulunan taş ocağında taşların arasından termal su fışkırdı…

Sivas’ta sıcak çermiğe alternatif geliyor! 3 yıldır kükürtlü su fışkırıyor

Merkeze uzaklığı 39 kilometre olan Gaziköy’ü sınırları içerisinde Kuşkaya mevkiinde bulunan taş ocağında taşların kesimi sırasında sıcak kükürtlü su çıktı.

Köy sakinlerinin kaşıntılara iyi geldiğini ifade ettiği termal suyun, sıcak çermiğin suyunu andırdığı ifade edildi.

Köy sakinlerinden Eyüp Demir konuyla ilgili yaptığı açıklamada taşlar kesilirken suyun çıktığını ifade ederek, “Ocağın taşları kesilirken buradan bir sıcak su çıktı. Sıcak su çıktı ama kimse buradan haberdar olamadı. Bizde geldik gördük. Sivas Valiliğimizden ve Belediye Başkanlığımızdan, buranın zaten Sıcak Çermik tarafından gelen Yıldız Dağı bağlantı yoluna yakınlığı var. Buranın ileriye dönük değerlendirilmesini istiyorum. Verdiğimiz mücadele sonrasında sonunda bölgede MTA çalışma yapmaya başladı” dedi.

Bölgede yaklaşık 3 yıldır varlığı fark edilen su için MTA ise sondaj çalışması başlatırken şu günlerde devam eden çalışmalar sonrasında bölgenin turizm için önemli bir adım olacağı biliniyor.

İlimiz Sivas’a kayak yapmak için gelen turistler yapılan çalışmalar sonrasında Yıldız Dağı’ndan Sıcak Çermiğe kadar yaklaşık 90 km yol gitmeden, 20 km mesafede yer alan Gazi Köyü civarındaki bu termal sudan faydalanabileceği ifade ediliyor.

Şeref Gülmez / Büyük Sivas Haber


YORUM YAP