Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Esnafa Sahip Çıkan Yine Sadece Mustafa Eken Oldu! Diğerleri Neredeler?

Esnafa Sahip Çıkan Yine Sadece Mustafa Eken Oldu! Diğerleri Neredeler?
01 Eylül 2020 - 14:43

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, kamu hastanelerinden alacaklarını tahsil edemeyen medikal firmalarının, pandemi sürecinde zor günler yaşadığını belirtti.

Esnafa Sahip Çıkan Yine Sadece Mustafa Eken Oldu! Diğerleri Neredeler?

Sivas TSO’ya bağlı tüm sektörlerin talep ve sorunlarını gündeme getiren, çözümü için girişimlerde bulunan Başkan Mustafa Eken, medikal firmalarının sorun ve sıkıntılarının her geçen gün arttığını ifade ederek, “Zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde medikal firmalarımız alacaklarını tahsil edemediği için iflasın eşiğine geldi.

Sağlık Bakanlığımızdan konuyla ilgili acil düzenleme bekliyoruz” dedi.

Sivas’ta STSO’ya bağlı 60’a yakın firma olduğunu belirterek, “İçinde bulunduğumuz süreç bizlere, sağlık kuruluşlarımızın ve tedarikçilerinin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Medikal firmalarımız, kamu hastanelerine sattığı tıbbi malzeme, protez, ortez, laboratuvar ekipmanı gibi ürünleri teslim ediyor.

Sözleşmede 150-180 gün olarak belirtilen ödemeler ne yazık ki 400 günü geçmesine rağmen yapılmıyor. Sağlık açısından stratejik bir sektör olan medikal firmalarımız, ödemelerin yapılamaması nedeniyle faaliyetlerini sürdüremez noktaya geldi.

Bu koşullarda yaşanan gecikmeler nedeniyle firmalarımızın finansal gücü kalmamıştır” ifadelerini kullandı.

Sözleşme gereği teslim edilen ürünlerle ilgili en geç 150 ila 180 gün içinde ödeme yapılması gerektiğini hatırlatan Eken şu şekilde konuştu; “Firma, sözleşmede belirtilen vadeye istinaden fiyat teklifi veriyor. Nakit olarak malzemeyi temin ediyor.

Ama ödeme belirtilen süreden 6 sonra dahi yapılmıyor. Sivas’ta 1,5 yıldır ödemesini alamayan firmalarımız var. Firmalarımız, milyonları bulan alacaklarını tahsil edemiyor. Hem işveren hem de çalışanlar mağdur oluyor.

Üyelerimizin konuyla ilgili haklı tepkileri var. Bu konuda bir çalışma hazırlayarak ilgili kurumlarımıza, TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’ya ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a göndereceğiz.”

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]