SON DAKİKA
hava
Google News

Askon Genel Başkanı Orhan Aydın Asgari Ücreti Değerlendirdi

Son Güncelleme :

01 Temmuz 2022 - 18:28

Askon Genel Başkanı Orhan Aydın Asgari Ücreti Değerlendirdi

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücrete ilişkin değerlendirmede bulundu.

Askon Genel Başkanı Orhan Aydın Asgari Ücreti Değerlendirdi

‘Hükümetimizin yüksek enflasyona karşı vatandaşlarımızı ezdirmeme adına ikinci bir kez asgari ücrette artışa gitmesini büyük bir takdirleler karşıladıklarını belirten ASKON Genel Başkanı Aydın, ‘yeni zammın vatandaşlarımızın lehine olması ve amacına ulaşmasının da enflasyonla mücadeleye bağlı olduğunu’ belirtti.

ASKON Genel Başkanı Aydın konuya ilişkin şunları ifade etti;

Dünya genelinde özellikle hammaddeye erişim, sanayi kapasite oranlarının yüksek noktalara ulaşması gibi nedenlerle enerjiye olan talebin artması, bu alanlarda yeterli üretimlerin olmaması pahalılığa yol açmış, bizler gibi enerjide dışa bağımlı ve üretim üssü olan ülkelerde ekonomiye büyük yükler gelmiştir. Artan bu fahiş fiyatlar da temel emtia ürünlerinin fiyatlarına yansımış ve ülkemizde enflasyonun ciddi oranda artmasına neden olmuştur.

TÜİK Kasım 2021’de yüzde 21 olarak açıklanan enflasyon rakamı sonrası hükümetimiz enflasyonla mücadelede vatandaşımızı ezdirmemek adına tüm kesimleri de şaşırtacak bir şekilde asgari ücrete tarihi bir oranda yüzde 50 zam yapmıştır ve asgari ücret üzerinden aldığı vergiden feragat etmiştir.

Ne var ki, bu yüksek orandaki zam oranı hammadde ve enerji kaynaklı fiyatların artışı dolayısıyla tekrar revize edilmek durumunda kalmış ve yine aynı şekilde vatandaşlarımız enflasyona ezdirmemek kararlılığı ile Cumhurbaşkanımız Erdoğan tarafından yeni asgari ücretin ara artışla net 5.500 TL olduğu kararı açıklanmıştır.

Hükümetimizin bu noktada özellikle dar gelirli halkımızı enflasyona ezdirmeme kararını destekliyor ve takdir ediyoruz. Bu noktadan sonra yeni zammın vatandaşlarımızın lehine olması ve amacına ulaşmasının da enflasyonla mücadeleye bağlı olduğunu bilmekteyiz.

Hükümetimizin dövize endeksli kur koruma hesabı, gelire endeksli iç borçlanma senedi ve ticari kredilere ilişkin uygulamalarının enflasyonla mücadelede etkili bir mekanizma olmuştur.

Bunun yanı sıra özellikle enerji giderlerinin azaltılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilerek piyasalarda fiyat istikrarının sağlanmasının enflasyonla mücadelede çok etkin olacağı bilinciyle, bu bağlamda çalışmalar yürütülmesinin aşikâr olduğunu vurguluyoruz.

Bütün bunlar çerçevesinde enflasyonla ile sıkıntıların ne olduğu bilinmekte, çözüm yolları ve metotları ortadır. Hükümetimiz, kamu ve özel sektörlerimiz el ele verecek ve ev ödevlerimizi yerine getirerek enflasyonu makul seviyelere indirerek arzulanan refah seviyelerine tekrar ulaşacağız.

Fiyat istikrarının sağlanmasıyla da verilen zam halkımızın lehine istenen sonucu vermiş olacaktır. (haber7)

Büyük Sivas Haber


blank

blank

blank

blank

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.