hava Hafif Kar
DOLAR 19,0182 % % 0.05
EURO 20,3963 % % 0.2
GRAM ALTIN 1.212,29 % % 0,22
ÇEYREK A. 1.982,10 % % 0,22
BITCOIN 544.411 % 0.4
SON DAKİKAGoogle News

Öğretmenlerin Hizmet Puanları Bir An Evvel Güncellenmeli

Son Güncelleme :

15 Temmuz 2020 - 11:07

Öğretmenlerin Hizmet Puanları Bir An Evvel Güncellenmeli

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, 19 Haziran tarihinde önemli değişiklikleri beraberinde getirmişti. Öğretmenlerin hizmet puanları ile ilgili kriterler yeniden belirlenmişti.

Öğretmenlerin Hizmet Puanları Bir An Evvel Güncellenmeli

Yönetmeliğe göre öğretmenlerden doktora mezunu olanlara 90, tezli yüksek lisans mezunu olanlara 50, ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans eğitimi hariç olmak üzere tezsiz yüksek lisans mezunu olanlara 30, ikinci bir dört yıllık yükseköğrenim mezunu olanlara 10 hizmet puanı verilecek.

Yeni uygulamaya ile öğretmenlerin hizmet puanlarındaMEBBİS üzerinden güncelleme yapılması gerekiyor. Konuyla ilgili henüz bir işlem yapılmadı.  İl içi atama başvuruları başlamadan önce de güncelleme işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Güncellemenin nasıl yapılacağı konusunda İl Milli Eğitim Müdürlükleri bir an evvel bilgilendirilmelidir. Bazı illerde öğretmenlerin dilekçeleri alınmaya başlamışken bazı illerse ise hiçbir işlem başlatılmamıştır. Bir mağduriyet yaşanmaması için bir an önce öğretmenlerden konuyla ilgili dilekçeleri ve belgeleri istenmesi gerekmektedir.

Kırtasiyeciliği azaltmak için öğrenim bilgileri sistem üzerinden kontrol edilerek yüksek lisans, doktora yapmış veya ikinci üniversiteyi tamamlamış bir öğretmenin hizmet puanı güncellemesi otomatik olarak sistem üzerinden yapılmalıdır. Bu öğretmenlerimizin diplomaları MEBBİS kayıtlarına zaten işlenmiş olması gerekmektedir. İşlenmeyenlerin de güncellemeleri gerçekleştirilmelidir.

Yatılı veya pansiyonlu eğitim kurumlarında belletici olarak görevlendirilen kadın öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu kapsamda fiilen görev yaptıkları her ay için 2, erkek öğretmenlerin hizmet puanlarına ise bu kapsamda fiilen görev yaptıkları her ay için 1 puan eklenecek. Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi ve İlkokullarda Yetiştirme Programı kapsamında fiilen ders okutan veya yönetim görevini yürüten eğitim kurumu yöneticisi ve öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu kapsamda görev yaptıkları her ay için 0.5 puan verilecek. Bu durum da sistem üzerinden güncellenebilecek yapıdadır.

Beyan esas olacak yarışmalar(TÜBİTAK), hakemli dergilerdeki bilimsel makale vs. ise bu hafta içerisinde öğretmenlerimizin okul müdürlükleri aracılığı ile İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bilgi ve belgeleri ile ulaştırılmalıdır. Güncellemeler il içi tayin öncesinde yapılmalı ve öğretmenlerimizin mağduriyet yaşamalarının önüne geçilmelidir. Selam ve muhabbetle…

Büyük Sivas Haber

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.