DOLAR 32,1826 % -0.08
EURO 35,4205 % 0.32
STERLIN 41,4785 % 0.36
FRANG 35,4374 % 0.07
ALTIN 2.520,20 % 0,78
BITCOIN 66.615,86 -0.514

Mustafa Destici’den erken seçim çıkışı! Tarih verdi!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mustafa Destici’den erken seçim çıkışı! Tarih verdi!

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, yerel seçimlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde istediğini alamadığını itiraf eden Destici, erken seçim için tarih verdi. Ekonomiye ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Destici, hükümete asgari ücret ve emekli maaşları konusunda çağrıda bulundu.

Mustafa Destici’den erken seçim çıkışı! Tarih verdi!

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, katıldığı bir programda merak edilen sorular cevapladı. Bir önceki yerel seçimlere göre partisinin il, ilçe ve beldelerde başarısını katladığını söyleyen Mustafa Destici, Cumhur İttifakı’nın ise istediği başarıyı yakalayamadığını belirtti.

AK Parti seçmenin mesajını aldı mı?
Büyük Birlik Partisi olarak 2019 yerel seçimleriyle kıyasladığımızda ilimiz yoktu, bu seçimde Sivas’ı aldık. Büyükşehir olmasa da büyükşehrin üstünde bir şehir. Yaklaşık şehir nüfusu 650 bin olsa da aslında 4-5 milyon nüfusu olan bir ili aldık. Geçtiğimiz yerel seçimde 5 ilçe kazanmıştık, bu seçimde nerdeyse 3 katına çıkardık. Belde sayımızı da artırdık.

Cumhur İttifakı olarak özellikle büyükşehirlerde ve Anadolu’daki bazı illerde beklediğimiz başarıyı yakalayamadık. 3 büyükşehir zaten muhalefetin elindeydi ama Bursa, Balıkesir gibi büyükşehirleri kaybetmenin üzüntüsünü yaşadık.

Bir rüzgar esti, bu rüzgarın önünde Afyon, Kütahya, Denizli, Amasya, Adıyaman gibi şehirler de duramadı ve CHP’nin yönetimine geçti. Milletimizin tercihine saygılıyız. Benden olmayana hizmet yok anlayışıyla hareket etmezler inşallah.

Erken seçim tartışmaları
CHP erken seçim talebinde bulunmaz çünkü aldığı yüzde 37 oy kendi oyu değil sadece. Son genel seçimlerde CHP yüzde 27 aldı, İYİ Parti yüzde 10 aldı, DEM Parti yüzde 8 aldı, TİP yüzde 2 aldı. Toplam 20. Şimdi bu partiler ne aldı? İYİ Parti 4 diyelim, DEM de 4 diyelim, TİP hiç almadı. 8 puan almışlar. Aradaki 12 puan CHP’ye gitmiş. CHP’nin yerel seçimde aldığı yüzde 37’den 12’yi çıkarın yüzde 25 yapar. Yani CHP bunu biliyor. Aynı şey bizim ittifakımız için de geçerli. AK Parti’nin oyu yüzde 35 değil. MHP ve Büyük Birlik Partisi’ni çıkardığınızda AK Parti’nin oyu yüzde 30’larda. Yani aslında AK Parti yine birinci parti. O yüzden CHP erken seçim isteyemez.

Erken seçim kaçınılmaz
Ben 4 yıl sürmez diye düşünüyorum. 3 yıl sonrasında yani normal zamanından 1 yıl önce, 2027 yılında yapılacağını düşünüyorum. Anayasa değişse de değişmese de 4 yıl sürmez. Sayın cumhurbaşkanımızın tekrar aday olabilmesi için Meclis’in bir yıl önceden erken seçim kararı alması lazım. Bunu da göz önünde tutmak lazım.

Yerel seçimden sonra oluşan siyasi atmosfer olumlu gidiyor. PKK’nın siyasi partisinin yaptıkları hariç. Diğer alanlarda bir uzlaşı var. Sayın Özgür Özel’in makama saygı göstereceğiz açıklaması, bayramda tebrikleşmeleri, Erdoğan’ın kendisini kabul edeceğini söylemesi. Bu tavır siyaseti yumuşattı. Erken seçim gündemleri de yok.” (Haber Merkezi)

Sivas Haber– Sivas Haberler


YORUM YAP

Aziz 29 Nisan 2024 / 19:29 Yanıtla

Kimsenin oy çaldığı yok kardesim sallayıp durma islak imzalar sisteme girdi sonuc.ortaya çıktı..ayrıca gecen secim 68 bin oy almosti doğan urgup bu seçimde 78 bin oy aldınız..ak parti 2019 92 bin almis bu secimde 52 bin oy aldi seçmenin çoğu sandiga gitmedi..gitse zaten sonuç bu olmaz..ayrıca bu oy sadece bbp lilerin oyu değil diger partililer de verdi..muhsin başkanin hatrina oy verdi sivas halkı bunu unutmayın..şimdi söz verdiklerinizi basta tramway olmak üzere sivasa yapin…çok değil 2 tane batti çıkti yapılsın o zaman bile başarılı diyecegim..biten projeler var zaten henuz acilis yapılmayan..

Hasan balta 23 Nisan 2024 / 00:10 Yanıtla

Sivas ta sizin kazandınız aldınız OY DA SİZİN KARA GÖZÜNÜZE VERİLMEDİ CHP Lİ SEÇMEN DE OY VERDİ

Yiğido Sivasli 22 Nisan 2024 / 19:29 Yanıtla

Ne konuşuyor bu adam hala Cumhur ittifakı diyor lan senin ittifaktaki ortağın seçim gecesi oyları caliyordu sen saniyormusunki Sivas’taki oylar sen senin partin için verildi Sivas’ta akp karşıtı halk ittifakı vardı sagcisi solcusu gerçek Sivas sevdalıları Adem başkanı seçti kendine pay çıkartma git ötede oyna