DOLAR 28,8917 % -0.11
EURO 31,2352 % -0.44
STERLIN 36,4598 % -0.32
FRANG 33,0235 % -0.32
ALTIN 1.876,33 % -0,44
BITCOIN 1.261.697 4.088

Köşe Yazarı İsmail Dursun’un “Sporun Görünümü 2” Başlıklı Yazısı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Köşe Yazarı İsmail Dursun’un “Sporun Görünümü 2” Başlıklı Yazısı

Yiğido Fener’i Elinden kaçırdı

(Direkler Kurtardı)

Merhaba Değerli dostlar karakıştan sonra Zemheri’nin soğuk hava şartlarına rağmen Demir grup Sivasspor-Fenerbahçe karşılaşmasına gelerek tribünlerde coşkunun heyecanın verdiği o güzel çığlık seslerinin önderi öncüsü Sivas spor ve Memleket aşığı Sivas valisi Salih Ayhan’a tribünleri vazgeçilmezi olan Minik Yiğidolarına binlerce on binlerce merhaba.

Köşe Yazarı İsmail Dursun’un “Sporun Görünümü 2” Başlıklı Yazısı

Usta kalem Spor yazarı Attila Gökçe abimiz şunu söylüyordu; ‘’Pir Sultan’ın Aşık Veysel’in Zaralı Halil’in Selçukluların ve Kongre şehri Cumhuriyet kuran bir kentin öyle bir valisi var ki her alanda Sivas’ı başarıyla yöneterek Sivasspor’un başarısında da büyük pay sahibi olan bir Validir Salih Sayhan diyor.

Evet, bende bu övgü dolu sözlere yürekten katılan biri olarak valimizi tebrik ediyorum buda yerel yönetimin uyumlu çalışmasından kaynaklanan faktörlerdir.

Demir grup Sivasspor bireysel hatalar yüzünden talihsiz Göztepe mağlubiyetinden sonra as kadrodan önemli eksiklerin olmasına rağmen Fenerbahçe karşısına çıktı.

Kerem Atakan, Fajir, Gradel, Felix, ilvestad’tan yoksun bir kadroyla sahaya çıkan Sivasspor buna rağmen beklenilenin üzerinde bir mücadele gerçekleştirdi.

Fenerbahçe’de ise Mert Hakan, Muhammed, Altay, Szalai’nin yanı sıra iki kişinin korona olmasına rağmen kadro sıkıntısının olmadığı bir gerçek. Bazı yaygın basında “Sivas’ta dondurucu soğuğa rağmen” şeklinde haberlerine katılmıyorum hava ve saha şartları futbol oynanabilir durumdadır.

Taraftarların Sivasspor yönetiminin transfer yapmakta geciktiği şeklindeki eleştirilerine gelince transfer bu ekonomik şartlarda çok kolay değil sen bir derken diğeri iki üç diyerek senin politikanı çürütüyor. Bu konuda Mecnun başkan da Rıza Hoca da yapılacağını vurguladı zaten sabırlı olmak lazım evet takviye şart bende buna katılıyorum olmazsa olmaz.

İlk yarıda Fenerbahçe ani gelişen bir atakla Serdar Dursun’la bir top yakaladı kale sahasında Ali Şaşal buna izin vermedi. Ardından Erdoğan Nazımdan kaptığı topla Henriguei isabetsiz bir vuruş yaptı. 18. dakikada merkezde aksayan Özkan ve Ahmet Oğuzun hatasından topu alan Valencia ile başlayan kontra topu Zajc güzel bir vuruşla skoru 0-1 yapan golünü attı.

Fenerbahçe Sivasspor’u dar alana sıkıştırınca ileri çıkmakta zorlanan Sivasspor olunca az ve uzun paslarla ileri çıkan Fenerbahçe Sivas’ı önde tutarak sonuca çok farklı varabilirdi.

İkinci yarıda Erdoğan Yeşilyurt’un erken sakatlanıp çıkması Rıza hocanın planlarını bozmuştu zaten birde eksiklikler olunca erken değişikliğe giderek ikinci yarıda farklı bir hamleyle oyunun üstünlüğünü almaya başladı. Özellikle Sefa Yılmaz’ı alıp takımda bir süratlenme başladı sanki yedekte kalmak ateşlemiş demek ki.

Fenerbahçe 2.ve üçüncü bölgelerde yavaş yavaş oyundan düşmelere başlamıştı Sivasspor bu zaman zarfından sonra daha da etkili, sağlı sollu merkezden yapılan ortalar, kontra toplarla rakip sahada sık sık baskı kurmaya çalıyordu.

Net pozisyonlar bularak Fenerbahçe’nin etkisini kırmayı başarmış oldu 74. Dakikada yapılan faul atışını kullanan sahanın en başarılı sporcusu olan Henriguei güzel bir şutla topu ağlara göndererek skoru eşitlemiş oldu.

Yatabere’nin Cofie’nin direklerden dönen şutları çizgiden çıkarılan toplar Fenerbahçe’ye bir oh çektiriyordu her seferinde. Değerli dostlar ligde başarılı olmak için futbolun ve sporun doğrularını yapmak lazım. Rıza Çalımbay Hoca eksik kadroya rağmen kısıtlı imkanlarla en iyisini yaparak sürekli hücum futbolunu oynatarak Ülkenin en iyi Teknik Direktörlerinden birisidir. Bu durumda oyuncuları ve takımı ayakta tutabilmek çok önemlidir.

Sonuç olarak ikinci yarıda bam başka bir Sivasspor izledik heyecan veren keyifli hızlı pas trafiği ile rakip takımın oyununu bozan bir takım izledik.

Hakeme gelince olmayan faullere düdük çaldı verilmeyen kararlar vardı fakat neticeye tesir eden kararlar vermedi.

Öte yandan Ülkede ‘’Horting’’ yani Ukrayna sporu diye bilinen bu spor dalı 47 ilde örgütlenerek temsilcilik ve 4 bölge başkanlığı kurup, Federasyonlaşmaya giderek bunun başın ada Muhsin Türk’le bunun öncülüğünü yaparak Sivas’ta Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yüksel Aydın’ı üniversitelerden sorumlu As başkanlığa, Büyükler Teknik Direktörlüğüne ise Ekrem Arısı getirerek bu spor dalının yaygınlaşmasını sağlamışlardır.

Bu anlamda ben Yüksel Aydın ve Ekrem Arıs hocalarımı tebrik eder çalışmalarında başarılar dilerim. Önemli olan sporun bilimselleştirilerek yaygınlaştırılması önemli bir faktör ve ileri bir adımdır.

Spordaki atılım ve başarı aksiyonu bu tür bilimsel ve çoğulcu katılımcılığı benimseyen nicel birikimi olan spor adamlarıyla reaksiyon sağlanabilir.

Sivas sporumuza Belediye sporumuza ve diğer takımlarımıza başarı dileklerimle

Görüşmek dileğiyle efendim.


YORUM YAP