DOLAR 27,3861 % 0.25
EURO 29,0664 % -0.07
STERLIN 33,4657 % 0.04
FRANG 29,9498 % 0.01
ALTIN 1.627,65 % -0,90
BITCOIN 742.658 -0.318

Sivas’ın O Beldesi İlçe Olmak İstiyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’ın O Beldesi İlçe Olmak İstiyor

Sivas’ta yaklaşık 20 bin nüfuslu Yıldız beldesinin sakinleri, ilçe olmak için harekete geçti.

Sivas’ın O Beldesi İlçe Olmak İstiyor

Sivas’ta Yıldızdağı Kayak Tesisi başta olmak üzere birçok turistik alanı barındıran, Merdel bölgesi ile 20 bine varan nüfusa sahip olan Yıldız beldesinin sakinleri, beldenin ilçe olmasını istiyor. İlçe olmak için gerekli her kriteri taşıdıklarını belirten Yıldızlılar, düzenli olarak gerçekleştirdikleri istişare toplantısında konuyu gündeme getirdi.

Yıldızlılar, düğün kartlarının dağıtımı, TOKİ çalışmaları ve aza çalışmalarını değerlendirmek için Susamışlar Konağı’nda Yıldız Beldeliler Derneği Başkanı Erol Çıkar başkanlığında bir araya geldi. İstişare toplantısının konukları arasında Yıldız Belediye Başkanı Mustafa Öztürk, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Mustafa Doğan ve gazeteci Abdullah Yiğit’te vardı.

Merder bölgesiyle ilgili gündemdeki konuların ele alındığı toplantıda ana gündem maddesi beldenin ilçeye dönüştürülmesi talebi oldu. Katılımcıların tamamı beldenin ilçeye dönüştürülmesi talebinde hemfikir oldu. Toplantıda konuyla ilgili yol haritası belirlendi.

Yıldız Belediye Başkanı Mustafa Öztürk, devlet büyüklerinden müjdeli haberi beklediklerini belirterek, “İnşallah bize seçimden önce beklediğimiz müjdeli haber verilir ve Yıldız beldesi ilçe yapılır. Yıldız beldesi, Merder bölgesinde nüfus yoğunluğu çok kalabalık olan bir yer.

Sivas’a da 50-60 kilometre mesafede. Bölgemizde köy nüfuslarımız çok kalabalık. En küçük köyümüz bin-bin 500 nüfuslu. Merder bölgesi yaklaşık 15-20 bin civarında bir nüfus barındırıyor. Bu bölgemizin bir ilçeye ihtiyacı olduğunu düşünürüz. Bu ihtiyacı devlet büyüklerimize ilettik, haberleri var. İnşallah bize haber verir, Yıldız’ı ilçe yaparlarsa seviniriz” dedi.

Yıldız Beldeliler Derneği Başkanı Erol Çıkar ise, Yıldız beldesinin ilçe olmak için gerekli kriterlere sahip olduğunu vurgulayarak, “Belediye başkanımız ve muhtarlarımızla bir aradayız. Bugün Yıldız beldemizin ilçe olması hususunda istişarelerde bulunduk.

Bu talebimizin gerçekleşmesi için sürecin biraz daha hızlandırılmasını istiyoruz. Talebimize olumlu karşılık vereceklerini düşündüğümüz devlet büyüklerimize teşekkür ediyoruz. Nüfus ve coğrafi şartlar nedeniyle Yıldız’ın ilçe olması önemli bir ihtiyaçtır.

Yıldız, Yıldızdağı Kayak Merkezi gibi uluslararası müsabakaların yapıldığı önemli bir turizm merkezini de bünyesinde bulundurmaktadır. Bu bölgenin ilçe olması için gerekli kriterlere sahip olduğunu düşünüyoruz. Yıldız beldesinin ilçe olması en büyük talebimizdir” şeklinde konuştu. iha

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Mustafa donat 6 Ekim 2022 / 00:01 Cevapla

Yıldız beldesinin ilçe olması konusunda Yıldız dernek başkanı Erol Çınardan Allah razı olsun
İlk defa sosyal medyada ve ulusal medyada Yıldız\′ın ilçe olması dile geldi
İnşallah emekler boşa gitmez

Mustafa donat 5 Ekim 2022 / 23:58 Cevapla

Yıldız\′ın ilçe olması konusunda sosyal medyada etkileşim sağlayan dernek başkanımız Erol Çınara çok teşekkür ediyorum hem belde halkımizi bu anlamda örgütlenmesi hem ulusal basında ilk defa yer almasına sebeb olması dolayı Allah razı olsun
İlçe konusunda gereksiz yorum yapan diğer köylerin onayı olmadan olmaz siyen arkadaşa cevaben hadi oradan.
Senin gibi insan yüzünden merder bölgesi geriden geliyor
Yıldız ilçe olacak inşallah ayrıca 1450 li yıllarda yıldız beldesi kaç köy mezraya sahip gir bak bu araştır

İbrahim kepenek 4 Ekim 2022 / 07:02 Cevapla

Yıldız beldesi gerek corafi bakımından gerek turizm bölgesi olması yönünden ve kalabalık nüfusa sahip olması nedeni ile ilce olmaya hiç bir engeli olmayan beldedir.sayın devlet büyüklerinin bu konuya el atmalarını temenni ediyorum

Deli çoban 3 Ekim 2022 / 23:28 Cevapla

Vaybe yıldız enson mezraydı bukadar büyüdümü yavv Allah Allah.

Tek derdimiz 3 Ekim 2022 / 20:47 Cevapla

Bu işi diğer köyler onaylamadan kimse ilçe falan olamaz . Sırf bazılarını istiyor diye diğer köylerde referandum yapılmadan bağlayamazsınız. Ben yakupoğlanlı olarak akp’ye her seçimde 1000 bin oy çıkaran bir yeri razı etmeden kendiisnden nufüs olarak küçük bir yere bağlayamazsınz 2023 zaten kritik bir seçim olacak diğer köylerin de rızası olmadan bu iş olamaz akp 15 bin oyu kaybetmyei göze alamaz alırsa zaten seçimde güvendiği yerlerden biri olan sivas ı bile kazanamaz.

Osman Danış 3 Ekim 2022 / 00:36 Cevapla

Yıldız Belediyesi\′nin ilçe olması gerçekten çok önemli. O bölgede Sivas\′ın en büyük köyleri var ve yakınlarda idari bi birim yok. Halk hep madur. Her türlü ihtiyaç için merkeze gitmemiz gerekiyor. Zaten köy gerek altyapı gerekse coğrafi olarak ilçe statüsünü üstlenebilecek yapıda. Umarım tez zamanda bu statüye kavuşuruz.

Hasan soylu 2 Ekim 2022 / 22:28 Cevapla

Yıldız beldesi tek başına nüfusu ilce olmayı hak eden Türkiye genelindeki birleştirilmemiş belde statüsündeki tek beldedir ve ilce olmamasına bir neden yoktur

Metin yazgan 2 Ekim 2022 / 17:04 Cevapla

Bir çok köyün ortak ana merkezi görünen yıldız beldesi ilçe olmasını devlet büyüklerimizden rica ediyoruz inşaallah bu çabamızı görürler ve tez zamanda yıldızımızı ilçe yaparlar saygılar.