Koronavirüse ikinci kez yakalanan kişinin yaşadığı büyük şokBüyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

21 Ocak 2021 - 05:45

Koronavirüse ikinci kez yakalanan kişinin yaşadığı büyük şok

Son Güncelleme :

01 Eylül 2020 - 15:38

Koronavirüse ikinci kez yakalanan kişinin yaşadığı büyük şok

Koronavirüse ikinci kez yakalanan bir gence enfekte olan virüsün, genetik diziliminin farklı olduğu ortaya çıktı. Koronavirüs vakaları ciddi artış gösterirken, çarpıcı bir olay daha yaşandı.

Koronavirüse ikinci kez yakalanan kişinin yaşadığı büyük şok

Geçtiğimiz günlerde dünyanın birçok yerinde koronavirüsün yeniden bulaştığı ortaya çıkmıştı. Bu kez ABD’de Nevada’nın Reno kentinde yaşayan 25 yaşındaki bir hasta önce nisan ortasında, daha sonra mayıs sonunda olmak üzere 2 kez koronavirüse yakalandı.

Nisan ayında koronavirüs teşhisi konulan hastanın, mart sonunda koronavirüsle bağlantılı, boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrısı, bulantı ve ishal gibi semptomlar hissetmeye başladığı belirtildi.

KORONAVİRÜS TESTİ 2 KEZ NEGATİF ÇIKAN HASTA YENİDEN VİRÜSE YAKALANDI

Bilim insanları, 27 Nisan’a kadar iyileşen ve mayıs ayında koronavirüs testi 2 kez negatif çıkan hastanın, mayıs sonunda yeniden rahatsızlandığını, ateş, baş ağrısı, baş dönmesi, öksürük, bulantı ve kusma şikayetleriyle hastaneye başvurduğunu kaydetti.

Hastanın akciğer filmi çekildikten sonra eve yollandığı, ancak 5 gün sonra yeniden doktora gittiği ve kanında oksijen oranının düştüğü belirlendi.

Hastaneye kaldırılan bu kişinin, oksijen desteğine ihtiyaç duyduğu, kas ağrısı ve nefes darlığı gibi semptomlar gösterdiği ve zatürreye yakalandığı teşhis edildi. Hastaya tekrar yapılan koronavirüs testleri pozitif çıktı.

GENETİK DİZİLİMİ FARKLI ÇIKTI

Uzmanlar, hastadan iki ayrı enfeksiyon sırasında alınan virüsün genetik dizilimini inceledi ve virüslerin birbirlerinden farklı olduğunu belirledi.

Makalede hastanın tedavisinin ardından taburcu edildiği ifade edilirken vakanın, 2’nci bir enfeksiyonun, genç ve görünürde sağlıklı bireylerde bile ilkinden daha ağır geçme olasılığını gözler önüne serdiği vurgulandı.

Daha önce Hong Kong, Hollanda ve Belçika’da koronavirüs’e 2’nci defa yakalanan vakalar kayıtlara geçmişti. en son haber

Büyük Sivas Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.