hava Hafif Yağmur
DOLAR 18,6251 % % -0.05
EURO 19,4138 % % -0.17
GRAM ALTIN 1.049,58 % % -0,21
ÇEYREK A. 1.716,06 % % -0,21
BITCOIN 314.824 % 0.042
SON DAKİKA
Google News

Sivas TÜRASAŞ’ta bir ihalenin anatomisi! Sorularımıza cevap verin

Son Güncelleme :

27 Ağustos 2022 - 12:10

Sivas TÜRASAŞ’ta bir ihalenin anatomisi! Sorularımıza cevap verin

Sorunla başlayan Temmuz 2021’de yani yaklaşık 1 yıl önce gündeme getirdiğimiz TÜRASAŞ işçi alımı ihalesinde sorunlar bugün halen devam ediyor…

Sivas TÜRASAŞ’ta bir ihalenin anatomisi! Sorularımıza cevap verin

13.07.2021 tarihinde saat 14:30’da TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğü İhale Komisyonu Toplantı Salonunda yapılan “GENEL İŞÇİLİK VE DESTEK HİZMETLERİ” işi ihalesinde gün geçmiyor ki yeni bir sorun ve olayla daha karşılaşılmasın.

Süreç Nasıl Başlamıştı?

TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğü’nde yapılan ihale öncesinde EKAP üzerinden e-imza kullanarak 25 yüklenicinin ihale dokümanı indirdiği biliniyor.

Bu 25 yükleniciden 12’si ihale tarihinde tekliflerini ihale komisyonuna kapalı zarf usulü ile sundu.

İhale komisyonu yaptığı inceleme neticesinde toplam 12 tekliften 9 teklifi geçerli bularak işleme aldı.

İhale Komisyonuna İtiraz oldu mu?

“GENEL İŞÇİLİK VE DESTEK HİZMETLERİ” işi hizmet ihalesi sonuçlandıktan hemen sonra ihale sonucu ile ilgili itirazlar firmalar tarafından önce Türasaş Sivas Bölge Müdürlüğü‘ne, daha sonra ise itiraz eden bazı firmalar tarafından 41 bin TL yatırılarak kamu ihale kurumuna yapıldı

Süreç ihaleyi alan firma açısından devam ederken itirazlara rağmen sözleşme imzalanma aşamasına geçildi. Türasaş’taki bir çok ihale de olduğu gibi yaklaşık maliyet tutarının oldukça altında bir bedelle yüklenici firma ile TÜRASAŞ sözleşme imzaladı.

Bu süreçte ihaleye itiraz olması durumunda mevcut çalışanların yeni firma belli olmadığı için işsiz kalacağı, itiraz ve sözleşme sürelerinin uygun olması gerektiği günler öncesinden buyuksivas.com tarafından iş bilmez yetkililerin dikkatini çekmek ve uyarmak için  “İşe girelim derken Türasaş’ta 236 kişi işsiz kalacak! Nedenleri haberimizde” başlığı ile kamuoyuna duyuruldu.

Yaklaşık maliyetin altında teklif veren firmalara aşırı düşük teklif sorgulaması yapılıp yapılmadığı, yapıldı ise cevaplarının bu kadar hızlı verilmesinin mümkün olmadığı teknik olarak ilgililere ulaştırıldı.

Türasaş Sivas Bölge Müdürlüğü ihaleleri emsal olarak kabul edilip, hem ihaleye giren yüklenici sayısı hem de ihale bedeli göz önüne alındığında yapılan bu ihale neredeyse emsalsiz bir ihale olarak göze çarptı.

İhale yapılıp komisyon tarafından teklifler değerlendirildikten sonra ihale kararı bu firmalara alelacele hangi tarihte bildirildi birinci en çok merak edilen soru hep bu oldu.

Bir diğer cevabı merak edilen soru ise;

Firmaların ihale kararı için başvurdukları TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğü’nde firma itirazları hangi tarihte cevaplanarak uygun bulundu?

Yapılan itirazlara verilen cevaplar usulüne uygunsaa hangi firma 41 Bin TL’yi Kamu İhale Kurumuna yatırarak duruma itiraz eder?

İhale verilen firmaya Kamu İhale Kurumu’nun cevabı beklenilmeden alelacele iş başı yaptırıldığı da bir diğer sorun…

Tabi yazdıklarımız buraya kadar ihale verilme aşaması…

Sorularımıza yetkililerin cevabını en kısa sürede bekliyoruz…

BAŞLANGICI SORUNLU! PERSONEL ALIMI İSE ÇOK DAHA SORUNLU!

Şimdi gelelim ihale sonrası personel alım sürecine…

Yapılan bu ihaleye personelin kura ile alınacağı o dönem AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz‘ın adı kullanılarak açıklanmıştı.

Ancak 91 kişi için kura çekilmedi ve bu durum “Türasaş’a alınacak 13 işçi için kura çekildi! 78 isim mülakatla alınacak” başlıklı haberimizle Sivas’a ve kamuoyuna duyuruldu.

O dönemde ihaleyi alan firmanın alması gereken 91 işçi için Sivaslılar tarafından TÜRASAŞ Genel Müdürlüğü güvenlik şube birimine ve işçi sendika temsilcisine yaklaşık 1000’e yakın CV bırakıldı ve bu CV’ler Türasaş Bölge Müdürü Atanur Karadağ emri ile TÜRASAŞ personeli tarafından toplandı.

Toplanan CV’ler sonucunda kura çekileceği beklenirken durum böyle olmadı.

Yazı İşleri Müdürümüz Cemil Duymaz konuyu birinci ağızdan öğrenmek için önce Bölge Müdürü Atanur Karadağ’ı aradı görüşme talebi geri çevrildi bunun üzerine Türasaş Bölge Müdür Yardımcısı Yusuf Tecer’den alınan bilgi neticesinde 13 kişi için kura çekildiği diğer 78 kişi için ise mülakat yapılacağı herhangi bir kura olmayacağı tarafımıza bildirildi.

Süreçle ilgili “Türasaş’a alınacak olan 91 işçi çekilen kura ile belirlendi” başlığında yayınladığımız haberimiz Sivas kamuoyunda büyük ses getirdi ve usulsüz olarak nitelendirilen alımlar Türasaş Bölge Müdürlüğü tarafından iptal edildi.

AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz ve MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek’in yaptığı açıklamalar böylece boşta kalmadı ve ikilinin dediği gibi alımlar o dönem kura usulü ile belirlendi.

Tabi ki bu süreçte kurasız Atanur Karadağ ve birtakım kişilerin adeta kafasına göre aldığı ilk 91 kişiden mevcut çalıştığı iş yerlerinden istifa edenler, işe girdik diye hazırlık yapanlar, belgelerini kuruma teslim edenler oldu.

Bu süreçte çağırılan ilk 91 kişi tekrar aranarak işe alınmadıklarını kurumdan arayanlarda öğrenmişlerdi. Bu konu ile ilgili haber merkezimize ulaşan bir çok mağdurun sesi olmak için;

“Türasaş’a alınacak olan 91 işçi askıya alındı! AK Parti ile Atanur bey savaşıyor”

“Türasaş Personel Alımı Kurasında Herkesin Bibisinin Oğlu Çıkmış

“Sivas Türasaş Personelleri Tekrar Aranmış Bazı İsimler Çağrılmış!”

başlıklarında bir çok haber yayınlandı ve ortadaki iş bilmezlik ve vurdumduymazlıklar sonrasında mağduriyet yaşayanlarında buyuksivas.com sesi oldu…

Daha sonra yapılan açıklamalar ve haberlerimiz neticesinde 91 kişi TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğünde kura çekilerek iş başı yaptırıldı.

O dönemde bu kişilerin hak edişlerinin düzenlenmesi için “Bakım Onarım Şube Müdürlüğü” personeli olan kişi kontrol komisyonu başkanı olarak Atanur Karadağ tarafından görevlendirildi.

Kontrol komisyonu ilk hak edişinin düzenlenmesinde alınan 91 kişinin özlük dosyaları ve bilgilerini incelediğinde bu kişilerin iş başı yaptırılmasında çeşitli usulsüzlüklerin olduğunu tespit etti. (BAKIN BURASI ÇOK ÖNEMLİ)

Tespit edilen usulsüzlüklerde belge istenilen işlerde belgesi olmayan kişilerin 91 kişi içinde yer aldığı, bazı kişilerin istenilen vasıfları tam olarak sağlanamadığı tespit edildi. Bu tespit edilen aksaklıklar ihale dokümanında yer alan teknik şartnamede şöyle yer alıyordu;

İddialara göre belirlenen ve alınan 91 işçi o dönemde bu şartnamede belirtilen bazı şartları taşımıyordu.

Personellerin başvuru aşamasında bu şartları taşıyıp taşımadığının kontrolünü kim nasıl yaptı veya yapıldı mı?

Veya farklı bir soruyla kuradan çıkan 91 işçi de bu belgeler var mıydı?

İddialara göre bazı personeller burada iş başı yaptırılmak istendi ve belgesi olmayan bu kişilere şartnamede yer aldığı gibi 6 ay içerisinde bu belgeler aldırıldı…

Yapılan alım sonrasında kontrol komisyonu üyeleri, belgesi olmayan çalışanları ve teknik şartnamenin 37. maddesinde yer alan Yüklenicinin Yükümlülükleri kısmına aykırılık teşkil eden durumları Bölge Müdürü Atanur Karadağ’a resmi olarak bildirdi.

Bu süreçte hatalar düzeltilir, eksikler giderilir zannedilirken ani bir şekilde Karadağ tarafından bir takım görevden almalar gerçekleştirildi.

Kontrol Komisyonu Başkanı olan isim görevden alındı yerine Atanur Karadağ’ın idari işler müdürü kontrol komisyonu başkanlığı görevine getirildi.

Yeni müdür ihaleyle ilgili geçmiş süreçteki konulara çok fazla hakim olmayınca bir takım usulsüzlükleri zamanında göremedi ve şartnameye uygun olmayan iş ve işlemlere imza attı. (BAKIN BURASI DA ÇOK ÖNEMLİ)

Daha sonra yayınladığımız haberler sonrasında konu TÜRASAŞ’ta konuşulmaya başlayınca bu durumlara imza atan idari işler müdürü olan isim Atanur Karadağ tarafından apar topar Sakarya Bölge Müdürlüğüne görevlendirildi.

Yaşanan ihale sürecinden personel alımına, hak ediş ödemelerinden bir çok ismin görev yerinin değiştirilmesi gibi bir çok tutarsız duruma nispet yaparcasına aynı ihale kapsamında geçtiğimiz gün 39 işçi daha alındı.

“Mayıs’ta duyurduk Ağustos’ta Alım El Altından Yapıldı! Yer Yine TÜRASAŞ” başlığında kamuoyuna yine ilk olarak buyuksivas.com’un duyurduğu bu alım sonrasında konu TBMM gündemine taşındı, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu‘na bu konuda soru önergeleri verildi.

Kurasız şekilde kimin neye göre nasıl aldığı bilinmeyen bu yeni 39 isimle beraber toplamda yüzlerce kişi TÜRASAŞ’a bu ihale kapsamında iş başı yaptırılmış oldu

Başlangıcından bugünkü yapılan son alımlara kadar her tarafından sorun akan bu süreç hakkında yazdıklarımız her zaman olduğu gibi belge ve bilgilere dayanmaktadır…

Mustafa Metin Yazar, Atanur Karadağ’a şimdiye kadar yöneltmedi ise yukarıda yazılanları okuduktan sonra aşağıdaki şu sorulara mutlaka cevap isteyecektir… Yoksa o da bu sürecin bir parçası olmuş olacaktır…

Bu ihale de her şey yolunda mıdır?

İtirazlar usulüne uygun değerlendirilmiş midir?

İhale ile ilgili Atanur Karadağ’a bildirilen sorunların üstüne Karadağ gitmiş midir?

Süreçte olumsuzluk bildiren isimler görevden alınmış mıdır?

Bu ihale yüzünden bir takım insanlar Sivas’tan farklı şehirlere adeta sürülmüş müdür?

İlk oluşturulan kontrol komisyon başkanı neden görevden alınmıştır?

İhale sürecinde satın almada çalışan müdürün neden bulunduğu şehir değiştirilmiştir?

Atanur Karadağ işe alım süreçlerinde siyasileri dinlemiş midir?

Kura olarak alınan isimler usulüne uygun kuralarla mı alınmıştır?

İşe alınan ilk 91 kişiyi kim nasıl belirlemiştir?

Alınan ilk 91 kişi neden iptal edilmiştir?

İlk alımda usulsüzlük veya yanlış var mıdır?

İlk alınan 91 işçi yetersiz olduğu için mi 39 işçi daha alınmıştır?

Yeni alınan 39 işçinin devlete ekstra bir maliyeti olacak mıdır?

İş artırımı ile alınan son 39 kişi hangi kritere göre alınmıştır?

DİK NOT!

ŞUNU DA ŞURAYA KOYALIM HER ŞEYDEN HABERİMİZ OLDUĞUNU BİLİN…

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol