DOLAR 28,9208 % 0.08
EURO 31,4850 % -0.1
STERLIN 36,7790 % 0.63
FRANG 33,2729 % 0.81
ALTIN 1.924,11 % 1,83
BITCOIN 1.126.592 3.084

Başkan Bilgin gönüllere dokunmaya devam ediyor!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Başkan Bilgin gönüllere dokunmaya devam ediyor!

Sivas Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen hemşehri buluşmaları kapsamında Altınyayla Hemşehri Buluşması programı düzenlendi.

Başkan Bilgin gönüllere dokunmaya devam ediyor!

Programa Vali Vekili İhsan Maskar, Milletvekilleri Rukiye Toy ve Ahmet Özyürek, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, il protokolü ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda konuşan Sivas Belediye Başkanı Bilgin, “Ortak akıl ve istişare düsturu ile şehrimize hizmet etmeye devam ediyoruz. Sivas’ımızın birbirinden güzel 16 ilçesi için program düzenleyerek hemşehrilerimiz ile bir araya gelmeyi sürdüreceğiz. Bir olacağız, iri olacağız ve diri olacağız” dedi.

ÜZÜMLÜ VE TONUS KÖFTESİ İKRAM EDiLDİ

Osmanlı padişahlarının saraylarında ağırladığı özel misafirlerine ikram etmek üzere yaptırdığı ‘üzümlü’ yemeği tescillenme yolunda ilerliyor. Saray mutfağının önemli bir parçası olan yemek, içerisinde yer alan malzemeler ile dikkat çekiyor.

Sivas’ın Altınyayla ilçesine özgü bir yemek olan ‘üzümlü’, yağsız kuşbaşı et, üzüm, şeker, tereyağı ve kaymağın bir araya gelmesiyle hazırlanıyor. Üzümlü hem göze hem damak tadına hitap ediyor. Geçmişte düğünlerde ve özel misafirler geldiğinde imece usulü ile yapılan üzümlü, tescil alıp yaygınlaştırıldıktan sonra restoran menülerinde de yerini almayı bekliyor.

“Osmanlı’nın damak çatlatan lezzeti”

Yemeğin tarihçesi ile ilgili bilgiler veren Altınyayla Kadın Kooperatifi Başkanı Mevlüde Seher, üzümlü yemeğinin Altınyayla ilçesine has özel bir yemek olduğunu ifade ederek, “Osmanlı saray mutfağından geliyor. Tarihi çok eskiye dayanıyor. Eskilerde düğünlerde yapılan bir yemeğimizdir. Maliyeti yüksek, lezzeti güzel olan bir yemek” dedi.

Yemeğin yapılışını anlatan Seher, “Kuşbaşı etlerimizi haşlıyoruz, üzümlerimizi temizleyip yıkıyoruz. Ayrı bir tencereye önce et, ardından üzüm, şeker ve tereyağı eklenir. Tencereyi kapatana kadar bu şekilde devam ediyor. En son üzerine et suyu ve normal su eklenerek pişmeye bırakılır. Kısık ateşte yaklaşık 1 saat pişiyor” diye konuştu.

 

Haber Merkezi / Büyük Sivas Haber

 


YORUM YAP