SON DAKİKA
hava

Google News

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gizli Bilgileri Nasıl Ele Geçirdi?

Son Güncelleme :

01 Ağustos 2022 - 20:45Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gizli Bilgileri Nasıl Ele Geçirdi?

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile buyuksivas.com arasında yürütülen soruşturma da oldukça ilginç gelişmeler yaşanıyor. SCÜ ile ilgisi olmayan farklı bir soruşturma aşamasındaki bilgiler SCÜ’nün geçtiğimiz günlerde tarafımıza yeni yazdığı “Cevaba Cevap Dilekçesi” nde yer aldı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gizli Bilgileri Nasıl Ele Geçirdi?

SCÜ ile ilgisi olmayıp, normal yollarla ele geçirilmesi de asla mümkün olmayan 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği kararda yer alan bilgiler, SCÜ’nün bize yazdığı yeni dilekçesinde yer aldı. SCÜ bu bilgilere nereden nasıl ulaştı?

NE YAŞANDI?

Bir vatandaş, SCÜ haricinde bireysel olarak kendisini ilgilendirdiğini düşündüğü haberlerle ilgili buyuksivas.com’dan şikayetçi oldu. Hakim vatandaşın mahkemeden olan haberlerin erişim engellemesi taleplerini reddetti. Bu sefer bu kişi buyuksivas.com’dan yeniden şikayetçi oldu ve ilgili soruşturma süreci ise şuan halen devam etmekte.

Büyük Sivas Medya Grubu ile bu kişinin şahsı arasında yürütülen soruşturmada yer alan bilgilerin, SCÜ’nün cevaba cevap dilekçesinde yer alması ve SCÜ’nün bu bilgileri kullanarak yürütülen soruşturma hakkında gizlilik talep etmesi ise asla hukuki değil. Çünkü gerçekleştirdikleri bu eylem başlı başına hukuksuz…

Binlerce öğrencinin eğitim aldığı, ilim yuvası olması gereken bir yerin, bu tarz girişimlerde bulunması kabul edilemez.

Üstelik bunlar yetmezmiş gibi nereden ve nasıl ele geçirdiği bilinmeyen bu bilgilerle aklın mantığın almayacağı şekilde SCÜ ile buyuksivas.com arasında yürütülen dava hakkında gizlilik talep edilmesi en hafif tabiri ile AMATÖRLÜKTÜR!

SCÜ buyuksivas.com’a verdiği cevaba cevap dilekçesinde yürütülen soruşturma boyunca buyuksivas.com’un hassas olması gerektiğini belirtmiştir.

İlerleyen süreçlerde de SCÜ hakkında yeni haberler yapmamız için mahkemeden dava boyunca gizlilik kararı vermesini istemiştir.

Cumhuriyet Üniversitesi, buyuksivas.com’un taraf olarak yer aldığı ve kurumlarının yer almadığı farklı bir soruşturmada yer alan bilgileri bir şekilde elde ederek ve bunları da ilgili mahkeme ile paylaşmıştır.

Şu süreçte çok önemli bilgiler olmamasına rağmen, SCÜ bu bilgileri nasıl temin etmiştir?

Soruşturmaların devam ettiği bu aşamada konuların tarafı olmayan kişiler bazı bilgileri elde edemez ve bunları hiç bir şekilde kullanamaz. Siz mi gazetecisiniz biz mi bilemedik… Eğer bazı şeyler gizli kalacaksa asıl bunlar gizli kalmalıdır 🙂

Şuan soruşturması devam eden ve SCÜ ile ilgili olmayan, yani konunun tarafı olan kişiler hariç herkesten gizli olan ve bu durumda SCÜ’nün haberinin olması mümkün olmayan bir bilgiyi SCÜ temin etmiştir.

SCÜ bununla yetinmeyip adeta kendisini açık etmiş, nasıl olduğu şuan bilinmeyen yollarla temin ettiği bu bilgilerle buyuksivas.com ve SCÜ arasındaki yürütülen davanın gizli yürütülmesini de mahkemeden istemiştir.

SCÜ ile buyuksivas.com arasında yürütülen davaya gizlilik kararı verilmeyeceği bizce aşikardır.

Bırakın bizi neyle suçladığınızı, bizim de bize olan suçlamalarımıza verdiğimiz cevapları yayınlayalım…

Değerli okurlarımız da bu hususlar hakkında bilgi sahibi olup gereken yorumlarını kendisi yapsın.

Çünkü bizi şikayet ettiğiniz hususlar kamuyu ilgilendiren SCÜ hakkındaki eleştiri barındıran, yayınladığımız haberlerden oluşmaktadır. Sizin nasıl cevap hakkınız varsa bırakın bizimde olsun.

SCÜ ELİNDE ŞUAN OLMAMASI GEREKEN NEDİR! BUNU NASIL TEMİN ETTİ?

İnternetten geçtiğimiz haftalarda rastgele bir kişinin fotoğrafını alarak bir haber yayınlamıştık.

Yayınladığımız bu haberde kişinin kişilik haklarına saldırı olmaması ve tanınmaması maksadıyla yüzünü, gözünü kapatmış, oldukça uzaktan ve gözlerine siyah bant çekilerek tanınmayacak şekilde yayınlanmıştık.

Habercilik teknikleri gereği bu haberlerin dikkat çekici ve vurucu olması için kullanılan bir yöntemdir.

Bu haber sonrası bir vatandaş haberi alarak savcılığın yolunu tutmuş ve erişim engellemesi talep etmişti.

Mahkeme bu kişinin erişim engellemesi talebini ise reddetti.

Reddedilen kararda mahkeme şu ifadelere yer verdi;

Haberin görselinde kişinin gözlerini siyah bantla kapatacak şekilde ve başlıkla alakasız bir şekilde fotoğrafının paylaşıldığı, haberin içeriğinde ise paylaşılan fotoğraf ile anlatılanların birbirinden farklı olduğu… Paylaşılan içeriğin paylaşım yapan haber sitesinin kendi menfaatleriyle ilgili olduğu… Talep edenin alakasız habere ilişkin resminin suçlulara özgü gözlerinin bantlanarak paylaşılmasının talep edenin kişilik haklarına saldırı kapsamında olabileceği… Ancak talep edenin diğer talep etmiş olduğu haberle ilgili doğrudan talep edenin kişilik haklarına saldırı niteliğinde bir paylaşımın bulunmadığı, üniversite yönetimiyle söz konusu haber sitesi arasında oluşan anlaşmazlıkla ilgili tamamen fikir ve düşünce özgürlüğü kapsamında paylaşımlar yapılması nedeniyle ilgili kişinin haberlere erişim engellemesi talebini reddetmiştir.

Bu nedenle şikayet konusu olan haberlerin bağlantıları aktiftir ve yayındadır…

Bahsi geçen ilgili kişi ile Büyük Sivas Medya Grubu arasında olan bu soruşturmadan bilgiler, SCÜ tarafından tarafımıza açılmış 10 bin TL manevi tazminat, buyuksivas.com’un tamamen kapatılması, kapatılmıyor ise şikayet edilen 13 haberin yayından çıkarılması davasına ek olarak yeni bir dilekçe ile sunulmuştur.

SCÜ bu kişiden farklı bir kimliktir. Kendisi ile ilgisi olmayan davalara ait bilgi ve belgeleri göremez, normal yollarla bunları temin edemez.

İki farklı kimlik arasında, üstelik sonuçlanmamış soruşturma süreçlerindeki bilgiler SCÜ’de ne aramaktadır?

SCÜ bu bilgileri nasıl temin etmiştir?

Hukukçu hatta hukukçular olabilirsiniz… buyuksivas.com olarak karşımızda, kocaman bir Üniversite olabilirsiniz… Ama HUKUK DEVLETİ’nde yaşadığınızı size bu haberimizle hatırlatmak istiyoruz.

Konu hakkındaki ilgili suç duyurumuza ise bakalım ne cevap vereceksiniz…

SCÜ’YE GÖRE;

buyuksivas.com portalında Rektör Alim Yıldız’ın adını anamayacak mıyız?

Üniversite şöyle uçtu böyle kaçtı haberleri mi yapacağız?

SCÜ olarak kimden neyi saklıyor, neyi gizlemeye çalışıyorsunuz?

Sizin amacınız nedir?

 

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol