DOLAR 32,6033 % 0.39
EURO 34,8190 % 0.23
STERLIN 40,6496 % 0.12
FRANG 35,8988 % 0.82
ALTIN 2.499,38 % 0,60
BITCOIN 2.117.603 5.381

“Geçmişten İyi Bir Noktadayız”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Geçmişten İyi Bir Noktadayız”

Antalya´da temaslarını sürdüren Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Muratpaşa İmam Hatip Ortaokulunu ziyaret etti.

Okul ziyaretinde öğrenciler tarafından karşılanıp, çiçek takdim edilen Bakan Yılmaz, 8A sınıfına girerek, öğrencilerle sıraya oturdu.

Türkçe Öğretmeni Aysel Güven´in anlattığı dersi dinleyen Bakan Yılmaz, dersi izlerken hem öğrendiğini hem de sıkılmadığını belirterek, bazen “Ders bitsin de çıkalım” dendiğini ancak öğretmenin dersi eğlenceli anlattığını söyledi.

Dersi dinlerken saatin nasıl geçtiğini fark etmediğini belirten Bakan Yılmaz, öğretmenlerin sınıfın devamlı sahibi gibi davranması, sınıfa kontrol sağlaması ve öğrencileri tek tek tanımasının önemli olduğunu vurguladı. Bakan Yılmaz, eleştirinin birçok türü olduğunu ancak yapıcı eleştirinin her zaman kişiyi bulunduğu yerden bir adım ileriye götürdüğünü bildirdi.

Bakan Yılmaz, yıkıcı eleştirinin ise insanın şevkini, çalışmasını ve gayretini kırdığına dikkati çekerek, “Bizim ihtiyacımız olan yıkıcı değil, kötüleyici değil. Kendi kültürümüzde de o vardır, olan şeyin en iyi yanını görmek. Eksik yanlarını, kusurlarını herkes görebilir ama doğru olan iyiyi görmek. Çünkü bizim yapmamız gereken de iyiyi yaygınlaştırmak.” dedi.

İyinin de kötünün de yaygınlaşma eğilimi olduğuna dikkati çeken Bakan Yılmaz, yapıcı ve güzel şeyleri aktarmak gerektiğine işaret etti.

Aldıkları Türkiye´den daha iyi bir Türkiye´yi gençlere bırakmak için çalıştıklarına değinen Yılmaz, “İnsanın olduğu yerde mutlaka sıkıntı vardır, insan da o sıkıntıyı çözmek için vardır. Ömer Muhtar´dan duydum, onu söylüyorum. Libya savaşının İtalyanlara karşı özgürlük savaşının bir kahramanı… İnsanı öldürmeyen şeyler onu güçlendirir. O halde sıkıntılar ve dertler toplumu güçlendirir.” dedi.

Bakan Yılmaz, tecrübenin parayla satın alınamayacağını, yaşanması gerektiğini vurgulayarak, depremlerden ders alınarak AFAD´ın ve iletişim sisteminin kurulduğunu anlattı.

Sıkıntıların insanları ve toplumu olgunlaştırdığını belirten Bakan Yılmaz, “Geçmişten iyi bir noktadayız. Problemlerimiz var, bu problemlerimizi çözerek daha ileriye gideceğiz. İnşallah çok daha iyi olacak.” dedi.

 – “Bugün, dünden daha güçlüyüz”

Bakan Yılmaz, Türkiye´nin eskiden yardım aldığını ancak artık yardım eden ve milli gelirine göre dünyada en fazla yardım eden ülke haline geldiğini ifade etti. Türkiye´nin dünyada en çok yardım eden ülke olmasına rağmen ekonomisinin çok daha iyi olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, şu görüşlere yer verdi:

“Bütün bu krizlere rağmen, çevresindeki ateş çemberine rağmen daha iyi büyüyor. 15 Temmuz da yine bilin ki Türkiye´yi güçlendirmiştir. Bir daha hiç kimse bu milletin demokratik yönetim hakkına, hakkına, hukukuna hak etmediği bir şeyi güç kullanarak, elinde silah, tank, tüfek, uçak var diye alacağını sanmasın. Çünkü bu millet kendi hakkına hukukuna sahip çıkar. O olay dahi Türkiye´yi güçlendirmiştir. Bugün, dünden daha güçlüyüz. Daha çok çalışacağız, birbirimizi daha çok seveceğiz, mümkünse eksikliklerimizi görmeyeceğiz, iyi yönlerimizi görmeye çalışacağız.”

Öğrencilerle fotoğraf çektirerek, taleplerini alan Bakan Yılmaz, 8B sınıfına da girerek, matematik dersini dinledi. Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Yılmaz, bütün öğrencilerin matematiği sevmesini istedi.

Matematiği sevdirmek, kolaylaştırmak gerektiğini ve hayatta her işlemin bir karşılığı olduğunu öğretmenlerin göstermesi gerektiğini belirten Yılmaz, güncel hayattaki her türlü soruya matematiğin cevap verdiğini dile getirdi.

Bakan Yılmaz, “Ne yapıp yapıp bizim matematiği etkinlikle oyunla öğrencilerimize aktarabilmemiz lazım. Biz bunun yaparsak o zaman matematik zekasına sahip olursak okuduğumuzu da anlarız, anladığımızı daha iyi anlatırız.” ifadesini kullandı.


YORUM YAP