SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Fetö Mağdurlarına Geri Dönüş Yolu

Fetö Mağdurlarına Geri Dönüş Yolu
Bu haber 26 Ekim 2016 - 13:50 'de eklendi

Son günlerde sıkça gündeme gelen “Kurunun yanında yaş da yanıyor” tartışmasını bitirmek için hükümet kolları sıvadı. Hazırlanan yeni çalışma ile kamudan atılan on binlerce kişiye yargı yolu ile dönüş imkanı sağlanacak.

Hükümet, OHAL kapsamında çıkarılmış olan Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) kapsamında kamudan tasfiye edilen on binlere, yargı yolunu açmaya hazırlanıyor. Edinilen bilgilere göre yeni çıkarılacak olan bir kararname ile on binlerce kişiye “Yargıya başvur, aklanırsan dön” denilmiş olacak.

Bu kapsamda da daha önce Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Habertürk Televizyonu canlı yayınında, “Göreve iade için KHK geliyor. Öte yandan FETÖ mensuplarının ihracı var. FETÖ üyesi olmayanların sayısı çok düşük. Mağduriyet söz konusu değil, hatalar olabilir, onları düzeltiyoruz. OHAL biterken bir yetki vereceğiz idareye. Bu kapsamda hata tespit edilirse, düzenleme yıllar sonra da yapılabilecek” ifadelerine yer vermişti.

Yapılacak olan bu düzenlemeyle ise iki önemli amacın olduğu belirtiliyor.

Hükümet, OHAL sürecinde KHK ile atılmış olan adımlar neticesinde Avrupa Birliği (AB) ile bir gerilim yaşadığı, bu yapılacak olan düzenlemeyle AB ile yaşanan gerilimin de asgari seviyeye ineceği iddia ediliyor.

Bir diğer yandan ise KHK kapsamında hakkında işlem yapılan eski kamu personeli ve bazı müteahhitler, iç hukuk yolları kapalı olduğundan dolayı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmaya hazırlanıyor. Yeni çıkarılması planlanan bu uygulama ile iç hukuk yolları işletilecek, AİHM’e olan başvuruları engelleyerek yaşanabilecek olumsuzlukları önü kesilmiş olacak belirtiliyor.

FACEBOOK HESABINLA YORUM YAP! ("Facebook'ta da paylaş" ı İşaretlemeyi Unutma! Yazılan yorumlardan yazarları sorumludur!)
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER