DOLAR 32,3772 % 0.19
EURO 34,8357 % 0.14
STERLIN 41,3341 % 0.28
FRANG 36,1111 % 0.29
ALTIN 2.407,81 % 0,03
BITCOIN 67.415,00 -0.295

Elektrik ve doğal gaz sayaçlarında yeni dönem! Uymamanın cezası 10 bin TL!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Elektrik ve doğal gaz sayaçlarında yeni dönem! Uymamanın cezası 10 bin TL!

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karara göre, su ve gaz sayaçları hakkında önemli değişiklikler yapıldı. Değişiklikleri tatbik etmeyen vatandaşlara 10 bin TL para cezası kesilecek.

Elektrik ve doğal gaz sayaçlarında yeni dönem! Uymamanın cezası 10 bin TL!

Resmi Gazete’de yayımlanan Elektrik, Su ve Gaz Sayaçları Muayene Yönetmeliği, kısa süre önce hayata geçirilmişti.

Bu yeni yönetmelik kapsamında, elektrik, su ve gaz sayaçlarının muayeneleri ile ilgili önemli düzenlemeler içermekte, sayaç muayenelerinin nasıl yapılacağı, kimler tarafından gerçekleştirileceği ve nerede yapılabileceği gibi konular detaylı bir şekilde açıklanmıştı.

Yönetmelik kapsamında, 1 Ocak 2014 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında piyasaya sunulmuş olan doğalgaz sayaçlarının 2025 yılı sonuna kadar sökülmesi ve yerine yeni kanuna uygun şekilde muayenesi yapılmış sayaçların takılması zorunlu hale getirildi.

Alınan bu kararın asıl amacı, enerji tüketiminde güvenilirliği artırmak ve mevcut sayaçların standartlara uygunluğunu sağlaması olarak görülüyor.

Yönetmelik kapsamında, sayaç muayeneleri ya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı il müdürlükleri tarafından ya da vatandaşların tercih ettiği özel yetkili servisler tarafından yapılmalıdır. Ayrıca, bu hizmetlerden dolayı Bakanlık tarafından herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

Muayene esnasında, sayacın ‘tip’ onayı olmaması veya tip onayını etkileyebilecek değişiklikler tespit edilirse, muayene işlemi durdurulacak ve sayaç sahibi ile ilgili idari süreçler başlatılacak.

Sayaçlar muayene için vatandaşlar tarafından çıkarılıp servis noktasına getirilecek. Sayaç muayene başvurusu, kullanıcı veya kullanıcı tarafından yetkilendirilen servis tarafından ilgili il müdürlüğüne yapılacak. İlk muayene, periyodik muayene veya stok muayenesi sonucunda uygun bulunan sayaçlar, ilgili damga ile işaretlenerek onaylanmış olacak.

Bu süreçte, ilgili il müdürlüğüne sayaçlarını bildirmeyen veya eksik, hatalı bildirimde bulunan vatandaşlara da idari para cezası kesilecek. Sayacı yeni standartlara uygun olmayan vatandaşlara 10 bin TL’ye varan idari para cezası tatbik edilecek.

Sivas Haber– Sivas Haberler


YORUM YAP