Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Eğitimde Diriliş Derneği Öğretmenevi İle İlgili Kurumsal Fikrini Açıkladı

Eğitimde Diriliş Derneği Öğretmenevi İle İlgili Kurumsal Fikrini Açıkladı
Fatmanur Akkişi
Fatmanur Akkişi( [email protected] )
19 Ağustos 2020 - 15:28

Eğitimde Diriliş Derneği öğretmenevi ile ilgili kurumsal fikrini açıkladı.

Eğitimde Diriliş Derneği Öğretmenevi İle İlgili Kurumsal Fikrini Açıkladı

“Şehirlerdeki kamu binaları şüphesiz kusursuz birer  hizmet aracıdır.  Nesillerininşası gibi bir özenle şehirler de baş mimarları eliyle geleceğe ışık tutabilecek şekilde planlanmalıdır. Çünkü şehirlerdeki hizmet binalarısizi ihtiyaç hiyerarşisine göre kendisine çekecek ve sizi  canlı bir müzede, bir sanat galerisinde gezdirecektir.   Yürüdüğünüz sokaklar, içinde yer aldığınız yapılar sizi hizmetleriyle büyüleyecektir.

1981 yılından beri hizmet vermeye çalışan Öğretmenevleri, Öğretmen Lokalleri ile Eğitim Merkezi ve Sosyal Tesislerin kuruluş amaçları; eğitim çalışanlarının konaklama, yeme-içme, dinlenme ve eğlenme gereksinimlerini karşılamanın yanında öğretmenlerin, bakanlık merkez ve taşra teşkilatı personeli ile emekli öğretmenlerin birbirleriyle kaynaşmasını ve dayanışma içinde olmalarını sağlamak amacıyla kurulmuştu.

O günün şartlarında öğretmenlerimiz için olumlu olarak değerlendirebileceğimiz durum; bugünlerde amacından ne kadar uzaklaştığını görmekteyiz. Öncesinde öğretmen olanların yararlandığı bir müessese durumundayken, bugün işletme mantığına büründürülmüştür. Eğlence boyutundaki sosyal tesislerden öğretmen olanların dışında her kesimin yararlanması neticesinde öğretmenlik mesleği üzerinde olumsuz algıların da oluşmasına sebebiyet verir duruma gelmiştir. Sanki öğretmenlerin çoğunluğunun öğretmen evinden çıkmadığı, öğretmenevi sosyal tesislerinde sürekli oyun oynuyormuş, vakit öldürüyormuş izlemini oluşturmaktadır.

Bu sebeple öğretmenevlerinin varlık sebebi sorgulanırken, şehrimizde yakın zamanda tamamlanacak olan ikinci öğretmenevinin şehrimiz için çok gerekli olmadığını düşünüyoruz. Mevcut öğretmenevinin ihtiyaçları karşılayacak bir düzeyde, yeterli olduğunu düşünüyoruz. Eğitimde Diriliş Derneği olarak yapımında sona yaklaşılaneski askeri hastanene yerleşkesinde yer alan binanın  “Belediye Hizmet Binası” olmasının daha doğru bir yaklaşım olacağını düşünüyoruz.

Özetle belirtmek gerekirse Eğitimde Diriliş Derneği olarak zor günlerden geçtiğimiz salgın sürecinde söz konusu hizmet binasının kamu kaynaklarını özenli kullanma adına, öğretmenevi olarak değil gerçekten yeni bir hizmet binasına acil ihtiyacı bulunan belediyemize tahsis edilmesininyerinde bir karar olacağını ifade ediyoruz.” açıklamalarında bulunuldu.

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]