SON DAKİKA
hava 29°
Google News

DEVA Partisi Sivas İl Başkanı Serdar İnce’den Başkan Bilgin’e Teşekkür ve Öneri

Son Güncelleme :

30 Haziran 2022 - 11:23

DEVA Partisi Sivas İl Başkanı Serdar İnce’den Başkan Bilgin’e Teşekkür ve Öneri

DEVA Partisi Sivas İl Başkanı Serdar İnce, Sivas Belediyesi tarafından Tarihi Taşhan çevresindeki binaların yıkılması ve Sivas’a yeni bir meydan kazandırmayı amaçladığı proje hakkında başkan Bilgin’e teşekkür ve öneri açıklaması yaptı.

DEVA Partisi Sivas İl Başkanı Serdar İnce’den Başkan Bilgin’e Teşekkür ve Öneri

Serdar İnce açıklamasına, “Sivas Kent Meydanı, Türkiye de bir çok bilimsel çalışmaya örnek teşkil etmiş, bünyesinde birçok döneme ait eserleri barındıran tarihi bir meydandır.

Her dönem yapılan çalışmalarla daha da anlam kazanan şehir meydanı, Selçuk Anadolu Lisesi nin bulunduğu aks a kadar tarihi kültürel bir yerleşke haline gelmiştir.

Bu meydanın alt kısmında da bu bağlamda çalışmalar yapılmaktadır. Şemsi Sivasi Meydanı aksında bulunan Taşhan da bu bağlamda büyük önem arz etmektedir. İler ki yıllarda Buğday Pazarı ve Sebze Halini de içine alacak şekilde yapılacak çalışmalarla, bu alan da şehre ayrı bir değer katacaktır.

Bu kapsam da Taşhan etrafında bulunan niteliksiz yapıların yıkılmasına başlanmıştır. İnşallah yıkım bittiğinde tarihi yapı ve meydan daha da belirgin hale gelecektir. Yapılan her çalışma bu anlamda kıymetlidir. Bu çalışmayı yapan Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Bilgin ve ekibine teşekkür ediyoruz. Geçmişte de bu çalışmalara katkı koymuş tüm yöneticilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadeleriyle başladı.

“Yapılan çalışmaları bir adım daha öteye götürmek amacı ile Taşhan yanında bulunan eski vakıflar çarşısının bulunduğu boş arsanın da Vakıflar Müdürlüğünden takas edilerek bu meydana katılmasını Sayın Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin den talep ediyoruz.” diyen İnce;

“Vakıflar Bölge Müdürlüğünün bu anlamda mağdur edilmemesi amacı ile yeni otogar bölgesinde bulunan belediyeye ait arsa alanlarından emsal değer karşılığı kadar alanın takas edilmesini de öneri olarak sunuyoruz.

Böylece Vakıflar Bölge Müdürlüğü de daha nitelikli ve hareket alanı olan bir alana kavuşacağını düşünüyoruz. Farklı yer önerilerinin de Belediyemizce ilgili müdürlüğe sunulabileceği kanaatindeyiz.

Taşhan etrafında oluşacak bu alan hem şehre nefes aldıracak hem de kültürel değerlerimizin daha iyi tanıtılmasına fırsat olacaktır.

Şehrimizde öne atılan fikirler genel itibari ile sahipsiz kalmakta, diğer söz sahibi kurumlarca istişare edilmemesi ve destek verilmemesi yüzünden çoğu zaman unutulup gitmektedir.

Bu kapsamda, Ticaret ve Sanayii Odamız, Mimarlar Odamız, Müsiad gibi sivil toplum kuruluşlarından bu konuda Sayın Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin e destek olmaya davet ediyoruz.

Sivas siyaset üstü bir konu olduğundan, başta Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz, Milletvekillerimiz Habip Soluk, Semiha Ekinci ,Ahmet Özyürek ve Ulaş Karasu olmak üzere Siyasi Parti Temsilcilerimizden de bu konuda destek talep ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Büyük Sivas Haber


blank

blank

blank

blank

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.