DOLAR 33,0966 % 0.21
EURO 36,1102 % 0.15
STERLIN 43,0423 % 0.33
FRANG 37,0510 % 0.24
ALTIN 2.625,08 % 0,13
BITCOIN 65.612,03 4.235

Köşe Yazarımız Berat Demirci Yazdı “Bizim Sivas Münasebetiyle Birkaç Cümlecik”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Köşe Yazarımız Berat Demirci Yazdı “Bizim Sivas Münasebetiyle Birkaç Cümlecik”

Kent, merkezî otoritenin ısmarlama burjuva ile iş tuttuğu ve her şeyin sıkı sıkıya denetlendiği ve baskı altına alındığı yerleşim birimidir. Siyasi güçler varlıklarını ancak denetleme vasıtasıyla hissederler ve bu konudaki yarış acımasızdır. Çünkü burjuva olmanın maddi zemininden mahrum zümreler, maddi ve siyasi kudrete bu yolla ulaşmaktadır.

Köşe Yazarımız Berat Demirci Yazdı “Bizim Sivas Münasebetiyle Birkaç Cümlecik”

Son haliyle FETÖ olan sivil(!) örgütlenmenin tek amacı da buydu. Elbette dış güçlerin daha büyük hesapları söz konusu idi ama ülkemizde şeklen burjuva tesmiye edilmesi mümkün olan zümreler görgüsüz, çıkarcı ve mefkûresizdir. Beslendiği siyasi erke mürai bir şekilde bağlılığı söz konusudur. Mevcut siyasi yapı başka türlü insanı kaldırmaz.

Meşru kurumların iktidarın çizdiği alanda ustalıkla ve baskıcı bir şekilde bir tür yeni iltizam oluşturmaları, siyasi seçkinlerle atanmış seçkinlerin işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir.

Şehirden hamasetle bahsetmelerine rağmen, kültür bunlar için sadece kullanımlıktır. Fiestalar, geceler, törenler şölenler az çok rant getiren ve popüler kültür müptelası kitleleri de memnun eden faaliyetlerdir.

İlin büyükleri de işi kotarmayı ve görüntü vermeyi başarı sayarlar; yukarıdan aşağıya böyledir. Şairler vardır bağlama eşliğinde üç beş şiir okur cüzdanlarını şişirirler. Yazarlar vardır, adam yerine konulmak için fikir üretmekten kaçınırlar ve susmaktan paylarına düşeni alırlar.

Araştırmacılar vardır, doğru dürüst Türkçe dahi bilmezler. Hepsi istisnasız “sıfır toplamlı” bir yarış içindedirler. Sonuç: Sıfıra sıfır elde var sıfır. Yatay büyüme, nicelik artışı, yerinde sayan hareketlilik müthiş aldatıcı.

Bu manzara içinde şehirden kalan son izlerden biri olan Bizim Sivas’a hem uğradığı zulümlerden dolayı sabır, hem de uzun ömür diliyorum.

Hürdoğan, Anadolu, Hakikat, Yeni Ülke gazeteleri muhabbetle yâd ediyorum. Mazlumluğuna üzüldüklerimizin, ellerine fırsat geçtiğinde zalimleştiği bir dünyada bırakın yazı yazmayı, konuşmak bile gereksiz bir iştir.

Büyük Sivas Haber

YORUM YAP