DOLAR 32,3607 % 0.17
EURO 34,4602 % -0.71
STERLIN 40,3340 % -0.67
FRANG 35,3962 % -0.32
ALTIN 2.438,65 % -0,91
BITCOIN 2.267.437 -2.295

Belediyeden örnek proje! Üçüncü etabı da açıldı!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Belediyeden örnek proje! Üçüncü etabı da açıldı!

Sivas Belediyesi tarafından Çayboyu Mahallesi’ne kurulan Güneş Enerji Santrali (GES) projesi, 3. Etap açılışı gerçekleştirildi. Bu proje sayesinde belediye elektrik ihtiyacının yüzde 15’ini karşılayabilecek.

Belediyeden örnek proje! Üçüncü etabı da açıldı!

Sivas Belediyesi ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin tamamını yenilenebilir kaynaklardan karşılamak hedefiyle örnek bir projeye imza attı. Kent merkezi Çayboyu mahallesinde 17 dönümlük alana 4 megavatlık GES kurdu. Daha önceleri 2 etabı açılan GES’in 3’üncü etabı tamamlanarak bugün açıldı. Açılışa çok sayıda davetli katılırken, bu proje sayesinde Sivas Belediyesi elektrik ihtiyacının yüzde 15’ini karşılayacak. Hedeflenen diğer GES projeleri ile birlikte belediye elektrik giderlerinden yıllık yaklaşık 150 milyon lira tasarruf sağlayabilecek.

“Gelir getirecek projeleri de inşallah önümüzde ki süreçte birer birer hayata geçireceğiz”
Açılışta konuşan Belediye Başkanı ve AK Parti Sivas Belediye Başkan Adayı Hilmi Bilgin, belediye bütçesine kaynak oluşturmak adına gelir getirecek projeleri birer birer hayata geçireceklerini söyleyerek, “Beş yılın sonunda söz vermiş olduğumuz hizmet ve projenin birçoğunu hayata geçirip açılışlarını gerçekleştirmenin huzurunu yaşıyoruz. Bugün burada açılışını gerçekleştireceğimiz Güneş Enerji Santrali (GES) projelerinden bir tanesi yaklaşık bir milyon euroluk bir GES’in yüzde 80’nini Enerji Bakanlığı hibesi ile hizmete geçirdik. Ben bu noktada hem önceki bakanımıza hem de mevcut bakanımıza teşekkür ediyorum. Bugün burada toplamda 3 etapta 4 megavat enerji üretecek GES projemizin açılışını yapıyoruz. Daha önce bir megavat GES projemizin diğer tarafta açılışını yapmıştık. Daha önceki açılışını yapmış olduğumuz GES projesi ile birlikte Sivas Belediyesi şu an itibariyle toplam 4 megavat amper GES’le birlikte belediyemizin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’ini karşılayacak noktada. İnşallah devam eden projelerimizle birlikte bir nisandan itibaren ÇED raporunun tamamlanmasının ardından 15 megavatlık GES projesini hayata geçirmenin hazırlığı içerisindeyiz. İnşallah nisan ayından sonra hızlı bir şekilde 15 megavatlık GES’in de ihalesini yaparak hizmete aldığımız takdirde kullanmış olduğumuz enerjinin yaklaşık yüzde 85’ini yenilenebilir enerji haline getiren bir belediye olacağız. Bizler üreten belediye anlayışıyla birlikte sadece GES olarak değil belediyemiz bütçesine kaynak oluşturmak adına gelir getirecek projeleri de inşallah önümüzde ki süreçte birer birer hayata geçireceğiz” dedi. (İHA)

Sivas Haber– Sivas Haberler


YORUM YAP