SON DAKİKA
hava 21°

Google News

Başkan Akkaş oturduğu yerden idareyi yerden yere vurdu!

Son Güncelleme :

05 Ağustos 2022 - 16:00Başkan Akkaş oturduğu yerden idareyi yerden yere vurdu!

Sivas’ta susuz kalan bazı köylere su verilmesiyle ilgili verilen önerge ile İl Genel Meclisi’nde köylere su sayacı takılması konusu tekrar gündeme geldi.  2015 yılında dönemin Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan tarafından hazırlanan proje ile bu güne kadar su israfı hususunda çok önemli mesafeler kat edildi. Ayhan, o dönemde köylerde suyu tasarruflu kullanmak için su sayacı kullanımını hayata geçirdiklerini belirterek, “Köylerimizde s sayacı montaj işlemlerini inceliyoruz. 2015 yılında köylerimizde vatandaşlarımızın su sayacı kullanması için bu projelerimizi hazırladık. Köylerde su sayacı projesini Sivas İl Özel İdaresi olarak çok önemsiyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Başkan Akkaş oturduğu yerden idareyi yerden yere vurdu!

Amaçlarının su israfını önlemek olduğunu söyleyen Ayhan “Vatandaşlarımıza suyu israf etmemenin bilincini aşılamak istiyoruz. 2016 yılında Sivas merkeze bağlı bütün köylerde su sayacı uygulamasını hayata geçireceğiz. 3 yıl içerisinde ise ilimizin her köyünde su sayacı uygulamasını bitireceğiz. Su sayacı takılan köylerimizde iki ayda bir su sayaçları okunacak. Vatandaşlarımızdan da kullandıkları su için sembolik bir ücret tahsilatı yapılacak. İdaremiz, gelecekte oluşabilecek su sorunları için bu proje ile önlem alıyor. Projenin hayata geçmesi ile birlikte köylerimizde yaşayan vatandaşlarımıza adaletli su kullanım imkanı sağlayarak, gelecek şikayetleri de ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz.” demişti.

AKKAŞ “İDARE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIYOR!”

Su sayacı takılması için oluşan baskının sorunlara yol açabileceğini aktaran İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, “Köylere su sayacı taktırılması noktasında meclisin aldığı karar var. Alınan kararların ve yapılan hizmetlerin kırsalda ne oranda hayata geçirildiği noktasında denetimler maalesef maalesef maalesef maalesef yeterli değil. ” diyerek idarenin üzerine düşen görevi yerine getirmediğini söyledi.

İl Genel Meclisi’nin dördüncü oturumunda Zara’nın bazı köylerine su membası tahsisi yapılması ve su sayacı takılan ve takılmayan köyler konuşuldu.

AK Parti Meclis Üyesi Abdulkadir Demirel, köylerde suyun israfının önlenmesi ve adaletli kullanım sağlanması için su sayacı taktırılması talebinde bulundu.

Konuya ilişkin İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, kendi partisinin Grup Başkanvekili olan Demirel’e de muhalefet ederek, İl Genel Meclisi’nin köylere su sayacı taktırılmasını sağlamak adına su tahsisi yapıldıktan sonra veya yapılmadan önce su sayacının zorunlu hale getirilmesini doğru bulmadığını, köylerin su sayacı takmalarını sağlamak adına asıl ihtiyaç olmayan hizmetlerin bölgeye yapılmasında ön şart olarak konulabileceğini söyledi.

” Bürokratlarımız seçime gitmiyor ama ne hikmetse kimseyi üzmek de istemiyorlar herhalde. Su çok önemli bir konu. Suyun takip edilmesi çok önemli. Denetim yapın. Mesele sadece su boyutu değil. Diğer verdiğimiz hizmetlerde kontrol edilmeli. Hepimiz köylere ve kırsala daha fazla hizmet götürmek adına gayret gösteriyoruz ama başladığımız işlerin sürdürülebilir olması noktasında muhtarlara ve ilçe bürokratlarına görev düşüyor. Bu konuda idaremizin denetim mekanizmasını da çok zayıf görüyorum. Özel İdare çok köklü bir kurum. Kırsala hizmet götürme noktasında, hız noktasında evet yeterliliği var ama denetim mekanizması konusunda 1 ila 9 puan arasında değerlendirecek olursak bana göre 1,5 puan alır.”

VEBAL VURGUSU

Kendisi de avukat olan ve geçmişte kendisinin de içinde bulunduğu ve yürüttüğü bir takım hukuki olaylarla Sivas’ta da çok iyi tanınan Akkaş konuşmasına “bu koltuklar sadece Allah’a karşı değil kula karşı da vebaldir” vurgusu ile devam ederken, Akkaş’ın bu sözleri esnasında ise mecliste uğultular duyuldu.

Akkaş sözlerine şu ifadelerle devam etti;  “Bürokratlarımızda bu konuda herhalde bir yerden bir şeyler anlarlar inşallah. Çünkü oturulan yerler sadece makam değil vebal yerleridir. Bu koltuklar sadece Allah’a karşı değil kula karşı da vebaldir. Bu meclis 1 yıldır denetim yapılsın diyor 1 yıldır çıt yok.” 

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol