DOLAR 32,3778 % 0.2
EURO 34,8512 % 0.18
STERLIN 41,3401 % 0.3
FRANG 36,1041 % 0.27
ALTIN 2.410,07 % 0,13
BITCOIN 67.445,04 -0.2

ATM’lerde yeni güncelleme devreye girdi! İşlemler tamamen değişti! Artık bütün ATM’ler böyle olacak!

Yayınlanma Tarihi : Google News
ATM’lerde yeni güncelleme devreye girdi! İşlemler tamamen değişti! Artık bütün ATM’ler böyle olacak!

81 ilde bulunan tüm ATM’lerde flaş değişiklik hayata geçiyor. Yeni güncelleme devreye girdi işlemler tamamen değişti. Artık bütün ATM’ler böyle olacak.

ATM’lerde yeni güncelleme devreye girdi! İşlemler tamamen değişti! Artık bütün ATM’ler böyle olacak!

Yılın ilk yarısında yaşanan enflasyonun etkisiyle, kamu ve özel bankaların müşterilerine sunduğu günlük ücretsiz para çekme limitleri pek çok işlem için yetersiz kalıyor. Milyonlarca müşterinin aylardır süren taleplerine yanıt veren bankalar flaş değişiklik için düğmeye bastı.

Kurban Bayramı sonrasında tüm ATM’lerde yeni sistem devreye girecek. 81 ilde uygulanacak değişiklikle milyonlarca vatandaş rahat bir nefes alabilecek. ATM’lerdeki yeni güncelleme sonrası bütün ATM’lere o özellik eklenecek.

Kurban Bayramı sonrasında ATM’lerde limitler artırılacak. Ayrıca, 50 bin liralık para yatırma limiti için yeni banknotların tedavüle girmesi bekleniyor. Türkiye genelinde on binlerce ATM’de yaşanan banknot sıkıntısı da dikkat çekiyor.

10 bin lira altındaki harcamalar için banka gişeleri kapatılırken, nakit ihtiyaçları nedeniyle ATM’lerde yoğunluk oluşturan vatandaşlar, yüksek enflasyon nedeniyle mevcut günlük çekim limitlerinden memnuniyetsizlik yaşıyor.

Günlük 10 bin lira olarak belirlenen çekim sınırı, artan fiyatlar karşısında yetersiz kalırken, Kurban Bayramı’nın 16 Haziran’da sona ermesiyle birlikte bankalar bu limitlerde değişiklik yapacak.

ATM’LERDE PARA ÇEKME VE YATIRMA LİMİTLERİ ARTIRILIYOR

Son aylarda kamu bankaları, “TAM” adı verilen sistemde birleşti ve bu bankalar arasında komisyon kesintisi yapılmayacağı duyuruldu. Özel bankalar için BDDK tarafından henüz bir adım atılmamış olsa da, bankalar müşterilerinin ısrarlı taleplerine yanıt vererek para çekme limitlerini artırma kararı aldı.

Bayram sonrası, günlük 10 bin TL olan çekim sınırının 20 bin liraya çıkarılması planlanırken, bazı bankalarda 7 bin 500 TL olan komisyonsuz para çekme limiti 15 bin liraya yükseltilecek.

PARA YATIRMA SINIRININ DEĞİŞİMİ YENİ BANKNOTLARA BAĞLI

Türkiye’de uzun süredir yüksek enflasyona rağmen yeni banknot çıkarılmasına yönelik talepleri görmezden gelen ekonomi yönetimi, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla bu ihtiyacın değerlendirilmekte olduğunu duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan’ın piyasalarla paylaştığı bu mesaj, yeni banknotların yakın zamanda tedavüle girebileceği şeklinde yorumlandı. ATM’lerdeki 50 bin liralık para yatırma limitinin, 500 ve 1000 liralık yeni banknotların çıkarılması durumunda değiştirileceği planlanıyor.

Sivas Haber– Sivas Haberler


YORUM YAP