SON DAKİKA
hava

Google News

Ankara Yerköy Kayseri Hızlı Tren Projesi İhalesi Bu Ay Yapılacak

Son Güncelleme :

23 Temmuz 2022 - 18:01Ankara Yerköy Kayseri Hızlı Tren Projesi İhalesi Bu Ay Yapılacak

Ankara-Kayseri arası ulaşım süresini 7 saatten 2 saate düşürecek, Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı’nın temeli bugün atıldı.

Ankara Yerköy Kayseri Hızlı Tren Projesi İhalesi Bu Ay Yapılacak

142 kilometre uzunluğundaki hattın temel atma törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldı.

Yozgat’ın Yerköy ilçesindeki Yerköy YHT Garı ile Kayseri arasında yapılacak Yerköy-Kayseri yüksek standartlı demir yolu, tamamlandığında Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demir Yolu ile entegre olacak.

Çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olacak hattın devreye girmesiyle mevcut konvansiyonel demir yoluyla 7 saat olan Ankara-Kayseri ulaşım süresi 2 saate inecek.

2003-2020 döneminde yılda ortalama 134 kilometre olmak üzere toplam 2 bin 149 kilometre demir yolu yapıldı. Bakanlık tarafından başlatılan demir yolu seferberliğiyle 91 bin 194 kilometre konvansiyonel ana hat, 1213 kilometre hızlı tren hattı olmak üzere toplam 12 bin 803 kilometre olan mevcut demir yolu ağına ek olarak 357 kilometre konvansiyonel ana hat, 3 bin 515 kilometre hızlı tren hattı çalışmaları devam ediyor, 6 bin 682 kilometre hatta ise etüt–proje çalışmaları yapılıyor.

ULAŞIM SÜRESİ İSE 3,5 SAATTEN 1 SAATİN ALTINA İNECEK

Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Demiryolu Projesi’nin uzunluğunun 142 kilometre, saatte 250 kilometrelik tasarım hızına uygun yeni çift hat şeklinde yapılacağına dikkati çeken Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Hat üzerinde toplam uzunluğu 12 bin 900 metre olan 9 adet tünel yer alacak. En uzun tünelimiz, 3 bin 280 metre olacak. Hızlı Tren Demiryolu hattımızda, toplam uzunluğu 2 bin 395 metreyi bulan 18 köprü; 20 üstgeçit ve 116 altgeçit yer alacak. Hat boyunca 21 adet de viyadük yapacağız. Hazırlıklarını yoğun şekilde sürdürdüğümüz hızlı tren ihale işlemlerine başladık, bu ay içinde sonuçlandırıyoruz. Projemizi, 4 yılda tamamlamayı hedefimize koyduk. Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Demiryolu hattımızın devreye girmesiyle birlikte; Yerköy-Kayseri arasındaki hat, 170 kilometreden 142 kilometreye düşecek. Ulaşım süresi ise 3,5 saatten, 1 saatin altına inecek. Projemiz tamamlandığında, Yerköy-Kayseri arasında 2 saat 30 dakika olan karayolu ulaşımına ciddi bir alternatif olacak. Hattın devreye girmesiyle; mevcut konvansiyonel demiryolu ile 7 saatte sağlanan Ankara-Kayseri ulaşım süresi 2 saate inecek. Bu hat ile Ankara-Kırıkkale-Yerköy-Şefaatli-Yenifakılı-Himmetdede-Boğazköy ve Kayseri istasyonlarımız arasında 1 yılda 11 milyon yolcu ve 650 bin ton yük taşıma imkanımız olacak.”

ANKARA-SİVAS HIZLI TREN PROJESİNİN TEMELİ ATILDI 2009 YILINDA ATILDI

“HAYALLER GERÇEK, UZAKLAR YAKIN OLDU”

Ankara-Sivas bağlantılı ‘Yüksek Hızlı Tren’ projesinin birinci etabını oluşturan Yerköy-Yozgat-Sivas demiryolu hattının temeli törenle atıldı. Dönemin Başbakanın Recep Tayyip Erdoğan telekonferans yolu ile katıldığı törene ayrıca Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek, Vali Veysel Dalmaz, Yozgat Valisi Amir Çiçek, Sivas Milletvekili Selami Uzun, Yozgat Milletvekilleri Mehmet içek, Bekir Bozdağ ve Abdulkadir Akgül, belediye başkanları ile resmi kurum ve kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek, burada yaptığı konuşmada kış aylarının son günlerine gelindiğini hatırlattı ve ‘Bugün temelini atacağımız yüksek hızlı tren projesi, Yozgat ve Sivas’a bahar havası getirecektir’ dedi.

Şuana kadar bir çok temel attıklarını, atmaya devam ettiklerini belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, şöyle konuştu: ‘Bunların büyük bir kısmı da hayata geçti. Ama bu, çok farklı bir proje. Bu bir medeniyet, bu bir çağdaşlaşma projesidir. Bu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve hükümetinin bir prestij projesidir. Bir vizyon projesidir. Bu hızlı tren projeleri, Türkiye açısından asrın projeleridir. Maalesef, geçmiş yıllarda demir yollarının ihmal edilmesinin ekonomiye ne büyük zararlar verdiğini, bazı şehirlerin demir yollarının ihmal edilmesinden dolayı geride kaldığını söylemek mümkün. Onun için hükümet olarak ulaştırma sektörü bizim öncelikli sektörümüz. Her alanda; ister kara yolu, ister hava yolu, ister demir yolu, ister deniz yolları bizim en çok destek verdiğimiz ve en çok da mesafe aldığımız projelerin başında gelir. Bunların başında da işte şimdi temelini atacağız bu proje geliyor.’ dedi.

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol