DOLAR 32,4371 % 0.04
EURO 34,4733 % -0.1
STERLIN 40,3583 % -0.05
FRANG 35,5347 % -0.09
ALTIN 2.488,34 % 0,21
BITCOIN 2.069.268 -6.617

150 Milyonluk Yatırım Halkı Zehirliyor mu?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
150 Milyonluk Yatırım Halkı Zehirliyor mu?

Sivas Çimento Fabrikası şehrin ekonomisine katkı sağlarken, özellikle Karşıyaka bölgesi sakinlerinin çok yoğun tepkisini çekiyor. Mahalleliler akşamdan sabaha park ettikleri araçlarının uçuşan çimento tozları nedeniyle berbat olduğunu, normal su ve köpüklü su ile araçlarının temizlenmediğini sadece sirkeli su ve özel ilaçlı sularla yıkandığında araçlarının temizlendiğini iddia ediyorlar.

Buna inanmayanlar için ise araçlarını temizlettik sonra 2 gün Karşıyaka bölgesinde park halinde bıraktıkları takdirde bölgenin ne kadar sıkıntılı bir yaşam sürdüğünü görecekleri iddia ediliyor.

Gece geç saatlerde fabrika bacasında filtrelerin kaldırıldığını iddia eden Karşıyaka Mahallesi sakinleri, yoğun çimento kalıntılarıyla yaşamak zorunda olduklarını ve bu yüzden sağlıklarının tehlikede olduğunu söylüyorlar.

Bu durumu birçok kez farklı farklı yetkili kurumlara ilettiklerini belirten vatandaşlar, bugüne kadar bir çözüme kavuşmadığını ve Sivas’ın kanayan bir yarası olduğunu kaydettiler.

Yapılan şikayetler neticesinde belli kurum yetkililerinin, Çimento Fabrikasından alınan raporlar doğrultusunda işleyişin olması gerektiği gibi devam ettiği, filtrelerin açık olduğu, sağlık açısından herhangi bir problem oluşturacak durumun olmadığı vb. cevaplar aldıklarını fakat durumun mahalle sakinleri tarafından böyle olmadığı iddia ediliyor. Gündüz saatlerinde her şeyin normal ilerlediği fakat akşam saatlerinden sabah kadar durumun çok farklı geliştiği ve yetkililerin de bu saatte görevli personeli bulunmadığından dolayı gerekli tespitlerin yapılmadığı düşünülüyor.

Özellikle ismini şuan gizli tutmayı uygun gördüğümüz bir üst düzey yöneticiye durumu aktaran mahalle sakinlerine, yöneticinin “150 milyonluk yatırım yapıldığı ve buna katlanılması gerektiği” söylediği de gelen iddialar arasında.

Mahalle sakinleri konuyu Sivas Valiliği başta olmak üzere, yetkili tüm kurumları incelemeye davet ediyor.

Özellikle geldiği günden bu yana Sivas’ın her türlü sorununa karşı yoğun bir mesai harcayan Sivas Valisi Davut Gül’den mahalle sakinlerinin beklentisinin de büyük olduğunu da belirtmek isteriz.

 

KONU İLE İLGİLİ YENİ HABERİMİZ İÇİN

TIKLAYIN

 

Not: Mahallesi sakinlerinin göndermiş olduğu resimler ve video haber ekindedir.

video

image3


YORUM YAP