DOLAR 32,1922 % 0.09
EURO 35,0015 % -0.03
STERLIN 40,9634 % 0.01
FRANG 35,3140 % 0.05
ALTIN 2.498,38 % -0,19
BITCOIN 69.725,25 -1.685

140 Milyon Euro’luk Yatırımın Nisan’da Açılması Bekleniyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
140 Milyon Euro’luk Yatırımın Nisan’da Açılması Bekleniyor

Votorantim Cimentos’un, Sivas’a yaptığı en büyük özel sektör yatırımı olan 140 milyon Euro değerindeki fabrikasının Nisan ayında tamamlanması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda Votorantim Sivas Çimento Fabrikası Genel Müdürü Yusuf Yenigün, “Sivas fabrikasının gerek yeniden yapılıyor olması, gerekse şehirdeki insanların fabrikaya bakışını bildiğim için bizde Sivas’ın ne istediğini bildiğimiz için çok faydalı olacağımıza inanıyoruz. Son sistem bir fabrika yapıyoruz bu fabrikanın hepimize hayırlı olmasını diliyorum. 140 milyon Euro civarında maliyeti olacak olan yeni fabrikamız Nisan ayı itibari ile açılmasını öngörüyoruz. Çalışmalarımız o şekilde devam ediyor. Yaklaşık şuanda bine yakın dışarıdan hariçten çalışanlar var. Tabi kapasite büyüdüğü için ister istemez çalışan sayısında da bir artış olacak bunun haricinde bizim Sivas ve çevre illerdeki satış imalatımız biraz daha büyüyecek ve kapasitemiz artmış olacak. Tabi daha önceki fabrika 1943 yılında yapıldığı için Türkiye’deki en eski fabrikalardan bir tanesi dolayısıyla maliyet bazında baktığınız zaman maliyetler yüksek seyrediyordu. Şimdi daha uygun maliyetle üretim yapabileceğiz dolayısıyla bunun bize bir yansıması olacaktır.”dedi.

DAHA ÖNCE DE GÜNDEME TAŞIMIŞTIK

Konuyla alakalı daha önce gündeme getirdiğimiz özellikle Karşıyaka Mahallesi sakinlerinin ve bölgedeki diğer yaşayan sakinlerin haber merkezimize ulaştırmış olduğu sağlık ve temizlik açısından duydukları rahatsızlık nedeniyle yapılan yatırımın Sivas’a gerekli olduğunu fakat yeteri kadar önlem alınmadığı hususunda tereddüt yaşadıklarını dile getirmiştik.

FABRİKA YETKİLİLERİNEDE ŞİKAYETLER GİDİYOR

Sivas Çimento Fabrikası Genel Müdürü Yusuf Yenigün’ün geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada da, “Sivas halkına yansıması ise daha önceden fabrikanın eski olması nedeni ile zaman zaman çevresel açıdan bazı şikayetler geliyordu ancak biz mümkün mertebe her şeyi en iyi şekilde yapıyorduk şimdi son sistem olduğu için Avrupa standartlarının da altında daha bir emisyon kaynağı anlamında randımanlı bir fabrika olacak ve tam otomasyonlu çalışacak.” İfadeleriyle zaman zaman kendilerine de bu şikayetlerin geldiğini belirtmişti.

BU YATIRIM SİVAS’A YAKIŞIR

Burada gündeme getirmeye çalıştığımız konu, yatırımın Sivas’a yapılmaması değil, aksine Sivas’a daha büyük yatırımların yapılmasıdır. Ancak yapılacak olan yatırımlarında bölge sakinlerinin haber merkezimize ulaştırdığı bilgiler ve Genel Müdürün yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda, canlıların sağlığını tehlikeye atacak bir durum söz konusuysa bunun en kısa zamanda düzeltilerek, gerekli önlemlerin alınması yönünde konuyu gündeme taşımıştık.

AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Konuyla ilgili Votorantim Cimentos yetkililerinin yapacağı her türlü yeni açıklamayı, kamuoyu ile paylaşacağımızın bilinmesini isteriz. Ayrıca Sivas’ın Mimarı Belediye Başkanı Sami Aydın’ın da Sivas’a yapılan her türlü yatırımın arkasında olduğunu bildiğimiz için, 140 milyon Euro’luk bu yatırımın da seçmenlerinin sağlığını tehlikeye atıp atmadığı hususunda, konunun takipçisi olmasını mahalleliler kendisinden bekliyor.

YATIRIMLARIN HER ZAMAN DESTEKÇİSİYİZ

Ayrıca, ilin en üst mülki amiri olan hizmetleri ve geldiği günden beri gece gündüz yaptığı çalışmalar nedeniyle Sivas’ın 2.Halil Rıfat Paşa’sı yakıştırmasını yaptığımız Vali Davut Gül’ün Sivas’a ve Sivaslıya örnek bakışından yola çıkarak, bizde Büyük Sivas olarak yapılacak her türlü yatırımı sonuna kadar destekleyeceğimizi, daha önceki yapmış olduğumuz haberlerimizde sayısız bir şekilde belirtmiştik. Ayrıca önceki haberimizde kullanmış olduğumuz görsellerinde temsili olduğunu belirtmek isteriz.

Votorantim Cimentos Fabrikası yetkililerini de Sivas’a yaptıkları bu yatırım için de kutlarız.

BİZ SİVAS’IN YANINDAYIZ

Bir önceki haberimize atılan Sivaslı vatandaşların yorumlarından bazıları şu şekilde:

  • Oğuz GÖÇMEN

4 Kasım 2016, 14:58

Haber sitenizi takip ediyor ve çok beğeniyorum.Bende bir karşıyaka mahallesi sakini olarak,bu fabrika en büyük sorunumuzdur.Dışarıya çıkamaz olduk sürekli toz yutuyoruz,inanın nefes alamıyoruz.Bu konuyu yetkililere duyurmanızdan dolayı çok teşekkür ederiz

Cevapla

  • Selim ŞAHİN

4 Kasım 2016, 15:08

Haberinizi okudum yorum yapmak zorunda kaldım. Karşıyaka mahallesinde bir düğün için 3 gün süre ile konuk oldum. Ankara’ ya döndüğümde Arabamdaki Çimento tozlarını çıkarttırmak için 3 adet Oto kuaför gezmek zorunda kaldım. Hala da istediğim temizliği sağlayamadım. Arabamdaki problem bu kadar aşikar iken, aile boyu ciğerlerimizin durumunu hiç düşünemiyorum. Bu konuda ciddi ve kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğine tüm Sivas halkı sağlığı için elzem bir konu olduğunu düşünüyorum. Bilgilerinize….

  • Erdinç GÜMÜŞBAŞ

4 Kasım 2016, 15:25

Sayın valimizin sivasın sorunlarıyla titizlikle ilgilendiğini takip ediyoruz.Çimanto fabrikasının bu duyarsız şekide her şeyi kılıfına uydurarak halkı zehirlemesinin önüne gececeğine inancımız sonsuzdur.

  • Burak KÖÇMEN

4 Kasım 2016, 15:34

çevre ve şehircilik bakanlığına defalarca müracat ettik.Yetkililerden aldığımız cevap saat 5 ten sonra ekip yollayamayız.Çimanto fabrikası pis dumanı ise hava karardıktan sonra açıyor.Birileri bu oyuna dur demeli……..

  • Murat DOĞANÇAY

4 Kasım 2016, 15:50

yatırım varsa sağlık önemsizdir.bakış acısı budur.Sivas çimanto fab.bunun en somut örneğidir.iiiii zehirlenmeler.

  • Oğuzhan DUMAN

4 Kasım 2016, 15:51

Bende Karşıyaka Mahallesi Sakinlerinden birisi olarak bu büyük soruna bir çözüm üretilmesi konusunda Sayın Vali Beyimiz başta olmak üzere şehrimizin değerli büyüklerine sesleniyorum. Mahalle sakinleri olarak sağlık problemleri yaşıyoruz, araçlarımız kalıcı olarak zarar görüyor,mavi gökyüzümüz gri hale geliyor ve buna benzer birçok sıkıntılar çekiyoruz. Lütfen gerekli çözümler alınarak yıllardan süre gelen bu sorunun çözülmesini istiyoruz.
Gereğini sayın büyüklerimize arz ederim.

  • Ahmet TAŞ

5 Kasım 2016, 10:01

şehircilik vatandaşı şu şekilde oyalıyor.şikayet ediyoruz bize fabrika tarafından düzenlenmiş normal değerleri göstererek bizim için bu evrak önemli deyip konuyu kapatıyorlar.Cumhurbaşkanlığı,başbakanlık,vs başvurduğumuz yerler ise yine konuyu çevre şehircilik sivas a gönderiyor şikayetler tekrar aynı şekilde kapatılıyor.Kısacası çevre şehircilik işini yapmayarak fabrıkanın yanında duruyor.

  • Hasan Hüseyin ÇELİK

5 Kasım 2016, 10:03

Yıllar sonra derdimizi haykırarak açıklayabileceğimiz bir platform bulduk. Derdimiz ne evimizin ne arabamıinz ne elbisemizin nede ayakkabımızın toz olması yada kirlenmesidir. Bizim derdimiz geleceğimiz olan çocuklarımızdır. Yıllarca oksijen değil çimento atığı soluyoruz. Çocuklarımızın yanında sigara içmeye bile cesaret edemezken her gün biraz daha iç organlarına beton döküyorlar. Sebep ne; memlekete yatırım. Dünyadaki en büyük yatırım geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı bireyler olarak yaşamını devam ettirmesidir. Ama pardon, kusura bakmayın birilerinin cepleri, banka hesapları doldukça sağlık kimin umurunda ki. Onlar için her zaman harcaması en kolay olan insan hayatı olmadı mı ki? Sayın Valimiz Davut GÜL, Sayın Belediye Başkanımız Sami AYDIN lütfen ama lütfen artık sesimize kulak verin, memleket yatırım yapıldı adı altında bunca insanın küçücük canların hayatını hiçe saymayın.

  • Harun TÖRE

5 Kasım 2016, 10:10

karşıya mahallesinin sakinleri olarak bu durum bizim sağlığımızı tehdit ediyor. Genel de gece meydana gelen hava kirliliğini giderilmesi yönünde yetkili kişilerin bu duruma el atmasını ve gerekli hassasiyetin gösterilmesini istiyoruz.

 

KONU İLE İLGİLİ BİR ÖNCEKİ HABERE ULAŞMAK İÇİN

TIKLAYINIZ

 


YORUM YAP