DOLAR 31,2023 % 0.18
EURO 33,8571 % 0.11
STERLIN 39,5411 % 0.07
FRANG 35,4854 % 0.19
ALTIN 2.038,96 % 0,29
BITCOIN 1.922.809 7.79

Yerel Seçimin Sivas’ta Yüz Yüze Son Anketi ! Kazanan Kim Açıklıyoruz!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yerel Seçimin Sivas’ta Yüz Yüze Son Anketi ! Kazanan Kim Açıklıyoruz!

4 aydır Sivas’ta partilerin oldukça sönük yürüttüğü çalışmalar sonrası seçime kalan son 10 gün içerisinde neler olacak bilinmez ama yaklaşık 3 buçuk aydır devam eden rutin çalışmalardan farklı bir şey olmayacağı neredeyse kesin. Bu günlerde Sivas’ta yüz yüze son anketi illerde kamuoyu araştırması yapan bir firma gerçekleştiriyor.

Yerel Seçimin Sivas’ta Yüz Yüze Son Anketi ! Kazanan Kim Açıklıyoruz!

Özellikle iktidar partisi teşkilatlarının yetersiz çalışması sonrası daha önceden yapılan kamuoyu yoklamalarında bir önceki seçime göre oy oranı neredeyse yarı yarıya düşmüş olarak vatandaşta karşılık buluyor.

2014 Yerel Seçimlerinde Başkan adayı Sami Aydın’ın aldığı % 58 ‘lik oy, bu güne kadar hiç bir  kamuoyu araştırma şirketi tarafından anketlerde yakalanamadı. Hatta yapılan açıklamalarda oy oranı % 50’yi dahi yaklaşmadı.

Anketlerde ilk kez seçmenler “adaya göre oy vereceğiz” seçeneğini “partiye”, “lidere göre oy vereceğiz” seçeneklerinin neredeyse iki katına yakın oranda tercih etti.

Ulusal düzeyde illerde kamuoyu araştırmaları yapan bir firma seçimlere 1 ay kala yani iki hafta önce Sivas’ta 65 mahallede 5 ayrı bölgede, 18+ yaş grubundaki 1.485 seçmen ile yüz yüzü görüşme metoduyla gerçekleştirilen ankette; en güçlü iki parti arasında sadece % 3,25 puan fark olduğunu açıklamıştı.

Aynı firma seçimlere sadece 10 gün kala yine benzer sorularla yeni bir anket daha gerçekleştiriyor. Anketin soru ve değerlendirmelerinin seçimlere 5 gün kala tamamlanacağı da belirtiliyor.

Denek sayısının bu yapılan ankette öncekine göre daha fazla olduğu belirtilirken, anketin güvenilirlik oranı da bir o kadar yükseliyor.

Bir çok ulusal firmanın yaptığı açıklamalara göre bu seçimde anketlerde seçmenler oldukça farklı yanıtlar veriyor.

Araştırma şirketleri tarafından Sivas’ta seçimi kazanacak olan partinin alacağı oy oranı da en yüksek % 40-42 olarak ifade ediliyor.

Dün itibariyle başlatılan anketin 4 gün süreceği ve 65 Mahallede 2000’in üzerinde seçmenle yüz yüze görüşüleceği de öğrenildi.

Sonuçlar önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak…

Büyük Sivas Haber

 

 


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.