DOLAR 31,1462 % 0.13
EURO 33,8270 % 0.06
STERLIN 39,5322 % 0.1
FRANG 35,4249 % 0.21
ALTIN 2.035,70 % 0,18
BITCOIN 1.784.110 6.629

Yılmaz ve Gül Döneminde Eğitim Yatırımları 333 Milyona Çıktı!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yılmaz ve Gül Döneminde Eğitim Yatırımları 333 Milyona Çıktı!

Sivas Hakikat Gazetesinde yer alan Haydar Aldıkaçtı’nın haberine göre, iki yıl önce 33 milyon olan eğitim yatırımlarının Bakan Yılmaz´ın desteği ile 333 milyon liraya çıktığını belirterek “Şu anda ödeneği belli olup başlamayanlarla birlikte eğitime yatırım yaklaşık 519 milyon liradır. 2018 yılında Sivas´ta eğitime harcanan para 2 yıl önceki yatırımın yaklaşık 15 katına ulaştı. Bu tesadüf olan bir şey değil. Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz´ın bizzat Sivas´a ve eğitime verdiği önemdir”dedi. Yılmaz ve Gül ikilisinin muhteşem uyumu sayesinde Sivas kazanmaya devam edecek…

Yılmaz ve Gül Döneminde Eğitim Yatırımları 333 Milyona Çıktı!

Milli Eğitim kurmaylarıyla eğitim-öğretimi masaya yatıran Vali Davut Gül, İki yıl önce 33 milyon olan eğitim yatırımlarının Bakan Yılmaz´ın desteği ile 333 milyon liraya çıktığını belirterek “Şu anda ödeneği belli olup başlamayanlarla birlikte eğitime yatırım yaklaşık 519 milyon liradır. 2018 yılında Sivas´ta eğitime harcanan para 2 yıl önceki yatırımın yaklaşık 15 katına ulaştı. Bu tesadüf olan bir şey değil. Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz´ın bizzat Sivas´a ve eğitime verdiği önemdir”dedi.

EĞİTİMDE DEVRİM OLDU

Vali Gül, İsmet Yılmaz´ın Bakan olmasından sonra Sivas´ta eğitim yatırımlarının son iki yılda 15 kat arttığına dikkat çekerek, yapılan modern ve teknolojik donatılı yeni okullarla birlikte ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısının 14´e, Ortaöğretimde de 11´e indirildiğini ifade ederek, “Türkiye´nin hiç bir yerinde 15 kat eğitim yatırımı artışı yok. Bu Sivas´ta eğitim anlamında bir devrimdir”dedi.

Vali Davut Gül, son iki yılda eğitim yatırımlarının 33 milyondan 333 milyona yükseldiğini belirterek, “Bu eğitim alanında Sivas´ta devrimdir”dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü´nü ziyaret ederek, eğitim ve öğretimin kurmaylarıyla Sivas´taki eğitim yatırımlarını masaya yatıran Vali Gül, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´ın büyük desteğiyle Sivas´ta 2 yıl önce 33 milyon olan eğitim yatırımlarının 333 milyon liraya çıkarıldığını belirterek, ““Şu anda ödeneği belli olup başlamayanlarla birlikte eğitime yatırım yaklaşık 519 milyon liradır. 2018 yılında Sivas´ta eğitime harcanan para 2 yıl önceki yatırımın yaklaşık 15 katına ulaştı. Bu tesadüf olan bir şey değil. Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz´ın bizzat Sivas´a ve eğitime verdiği önemdir”dedi.

DERSLİK SAYISI 6 BİN 317´YE

Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altunsoy ve şube müdürleri ile bir araya gelen Vali Gül, Sivas´ta son yıllarda eğitim alanında önemli gelişmeler yaşandığını vurgulayarak, “İlimizde 129 bin öğrencimiz var. Derslik sayımız 6 bin 317´ye çıktı, derslik başına düşen öğrenci sayısı ortalama 18 olup, Türkiye ortalamasının altına inme başarısı yakalandı. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ise ilköğretimde 14, ortaöğretimde ise 11´e indirildi” dedi.

SİVAS´TA EĞİTİM DEVRİMİ OLDU

Milli Eğitim yatırımlarına da değinen Vali Gül, “İki sene önce Sivas´ta bir yılda toplamda harcanan para 33 milyon iken il yatırımı ve devlet yatırımı şu an 333 milyon, ödeneği belli olup başlamayanlarla beraber de yaklaşık 519 milyon TL. 2018 yılında Sivas´ta eğitime harcanan para 2 yıl önceki yatırımın yaklaşık 15 katı. Bu tesadüf olan bir şey değil. Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz´ın bizzat Sivas´a ve eğitime verdiği önemdir. Türkiye´nin hiç bir yerinde 15 kat gibi bir artış yok. Bu Sivas´ta eğitim anlamında bir devrim” diye konuştu.

HALK EĞİTİM İHALESİ 3 NİSANDA

Geçmiş yıllara göre daha donanımlı ve mimari açıdan da daha estetik tarzda okulların ilimize kazandırıldığını ifade eden Gül, “Sosyal donatı bakımından zengin okullar hizmete açılıyor. Sivas´a yeni bir Halk Eğitim Merkezi yapılıyor. 3 Nisan´da ihalesi olacak. 24 derslikli modern bir binayı milli eğitim lojmanlarının bulunduğu alana inşa edeceğiz. Ayrıca Olgunlaşma Enstitüsü açılacak. Geçici olarak bir binada açılacak ve kendi binası yapılınca taşınacak. Ülkemizdeki 22 enstitüden biri olacak. Diğer yandan Türkiye´deki en güzel öğretmenevini ilimize kazandırıyoruz. Standartları çok yüksek olan ve eski asker hastanesinin alanına yapılacak olan 200 yataklı binanın ihalesi gerçekleştirildi. Ayrıca Tuzlugöl´deki SGK´ya ait 32 bin metrekarelik alana Bilim Sanat Merkezi yapılacak. Şehir merkezindeki meslek liselerinin standartları çok kötü. Biri adliyenin yanında diğeri ise Eski Numune Hastanesi bölgesinde eğitime devam ediyor. OSB içerisine 30 milyona mal olacak bir okul yapıyoruz. Buranın servis ve öğle yemeği masrafını devlet karşılayacak. Bir diğer meslek lisesi inşaatını da hayırseverimiz Musa Emmioğlu yine OSB´ye yapıyor. Burası da kısa sürede eğitime başlayacak ve ilimizde meslek lisesi sorunu kalmayacak. Mevcut çıraklık okulunu da fiziki şartları uygun olmadığından 4 Eylül Sanayi Sitesi içerisine yeni bir okul yaparak buraya taşıyacağız. Ayrıca Sivas Lisesi´ni yenileyerek Kongre Müzesi mimarisinde mevcut yerine yapacağız. 24 derslikli okulun altı da otopark olacak. Diğer yandan Hafızlık İmam Hatip Lisesi de inşa edilecek. Aynı şekilde Asım Şahin Kız İmam Hatip Lisesi´nin de bu sene yapımına başlayacağız. Eski Kız İmam Hatip Lisesi´nin de yapımı devam ediyor. Engellilere yönelik de yeni okullar kazandırılıyor” şeklinde konuştu.

OKULLAŞMA ORANI YÜZDE 99

Okul öncesi okullaşma oranının yüzde 99 olduğunu ifade eden Gül, “Okuma-yazma kursuna geçen yıl 800 civarında kursiyer katılırken son 70 günde ise 5 bin kişi bu seferberliğe katılarak okuma-yazma öğrenmeyi tercih etti. Bu rakam geçen yılın 5-6 katıdır” dedi.

ONARIMLARA 39 MİLYON

Okul onarımları ve spor altyapısına da değinen Vali Gül, “Geçen yıl onarıma harcadığımız para 39 milyon TL´dir. Bu iki sene öncenin bütün yatırımlarının miktarı kadardır. Eğitim altyapısı içerisinde spor altyapısına da önem veriyoruz. Geçen yıl 58 tanesi köyde 3 tanesi de il merkezinde olmak üzere 61 tane halı saha yapıldı. Bu sene de 3 tanesi ilçelerde 14 tanesi ise merkezde olmak üzere toplam da 17 tane kapalı spor salonu yapılıyor. Bu salonlar şehrin farklı bölgelerine yapılacak, herkes spor yapabilecek. Ayrıca 10 tane de kapalı halı saha yapılacak. Bunlar yapılırken hem şehrin bölgelerarası dengesini gözeteceğiz, hem de okuma-yazma seferberliğinde başarılı olan okullara yapacağız” diye konuştu.

ULUSLARARASI ROBOT YARIŞMASI

Tekli eğitime geçiş aşamasında da Sivas´ın önde yer aldığını ifade eden Gül, “Türkiye´deki en iyi eğitimi Sivas´ta verme iddiasındayız. Bu yıl önemli etkinliklere de imza atacağız. İnsansı robot ile 3 boyutlu yazıcıda ilimizde 9, 10 ve 11 Mayıs tarihleri arasında 16 ülkenin katılımıyla yapılacak olan 12. Uluslararası Robot Yarışması düzenlenecek. Yaklaşık 3 bin 500 kişinin katılımıyla düzenlenecek olan yarışmalar ile ilimizin de büyük oranda tanıtımı olacak. Diğer yandan Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisleri Projesi´ni de önemsiyor, öğrencilerimizin yönetime katılmasını ve kendisini ifade etmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Eğitime gönderilen ödeneklerin eğitim yatırımlarına harcandığını da kaydeden Vali Gül, devletin fabrika yapmadığını, yapmak isteyenlere de her türlü kolaylığı sağladığını vurguladı.

Sivas Hakikat


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.