SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Vali Gül,”Merceği Sivas’ta Üretmek İstiyoruz”

Vali Gül,”Merceği Sivas’ta Üretmek İstiyoruz”
Bu haber 06 Aralık 2016 - 15:13 'de eklendi

Sivas’ta Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Aselsan Hassas Optik Fabrikası çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 28 Mayıs 2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk yerli fabrikasını ziyaret eden Sivas Valisi Davut Gül,  dürbün ve mercek üretimi hakkında Aselsan Hassas Optik Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanvekili Osman Yıldırım’dan bilgi aldı.  Vali Davut Gül’e Belediye Başkanı Sami Aydın, OSB Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu ve çok sayıda kişi eşlik etti.

Fabrikayı gezen, işçilerle bir süre sohbet eden Vali Gül, yaptığı değerlendirmede; Aselsan Hassas Optik Fabrikasının Savunma Sanayinde önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi. 2023 yılına kadar Türkiye’nin savunma sanayinde yüzde yüz millileşeceğini ifade eden Vali Gül, “Millileşmenin yolu Sivas’tan, Kayseri’den, Konya’dan ve Denizli’den geçer. Sivas’ın da buna hazır olduğunu görmek bizleri mutlu etti “şeklinde konuştu.  Gül,“ Fabrikamızı gururla gezdik, güzel bir yatırım olmuş. Teknoloji, nitelikli eleman ve disiplin konusunda fabrikamız gerçekten iyi durumda. Üretiminde giderek artacağına inanıyorum. Yerli piyade tüfeğinin merceğinin burada yapılmasını arzu ediyoruz. Çok güzel bir tesis, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. “diye konuştu.

Yıldırım, 3 vardiya ve 98 personel ile üretim gerçekleştirdiklerini ifade ederek, fabrikanın yurtdışında Finlandiya başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yaptığını kaydetti.  Asıl amaçlarının Aselsan tarafından üretilen milli tüfeğin dürbünü ile merceğini Sivas’ta üretmek istediklerini kaydeden Yıldırım,“Aselsan Hassas Optik Fabrikası olarak milli tüfeğimizin dürbününü yapmaya talibiz. Eğer bu gerçekleşirse Organize Sanayi Bölgemizde de yan sanayi işletmeleri kurulacağını düşünüyorum ifadelerini” kullandı. Vali Gül ve beraberindekiler ziyaretin ardından Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Toplantısını gerçekleştirdi


POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA