hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Google News

Enerji Tüketiminden Yüzde 30 Tasarruf Edilecek

Son Güncelleme :

26 Şubat 2019 - 10:15

Enerji Tüketiminden Yüzde 30 Tasarruf Edilecek

Numune Hastanesinin kendi elektriğini kendi üretmesi için gerekli alt yapıların tamamlandığını ifade eden Sivas Numune Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Emin Ertan Temizöz, Trijenarasyon sistemiyle ilgili sona gelindiğini söyledi.

Numune’de Trijenarasyon Sistemiyle İlgili Sona Gelindi

Konuyu yakından takip ettiklerinin altını çizen Temizöz, “En son gelen bilgilere göre sistemi devreye sokmak için TEDAŞ’a başvuru işlemini gerçekleştireceğiz. Daha sonra ÇEDAŞ’a başvuruda bulunacağız. İnşallah sistemi devreye alacağız. Yüzde 30 gibi bir enerji tasarrufundan bahsedilmekte” dedi.

Sistemin devreye girmesi halinde kendi elektriğini üretecek olan Numune Hastanesinin yaklaşık aylık 200 bin TL tasarruf elde etmesi planlanıyor. Doğalgaz kullanılarak elektrik enerjisi üretilecek olan sistem aynı zamanda elektrikler kesildiğinde de elektrik üretebilecek. Numune Hastanesinde trijenarasyon sistemi geçmiş yıllarda kurulmuştu. Bu sistem sayesinde doğalgazla elektrik enerjisi üretilecek. Sistem 3-4 yıldır çalışmıyordu. Sistemin devreye sokulması amacı ile ihaleye çıkılmıştı. Bu sistem sayesinde muhtemelen Türkiye’deki hastaneler içerisinde Numune hastanesi örnek olacak. 3-4 yıldır faaliyete geçirilemeyen sistemin yıl içerisinde devreye girmesi bekleniyor.

TRİJENERASYON NEDİR?

Trijenerasyon kojenerasyon sisteminin genişletilmiş biçimidir. Var olan sisteme eklenen soğutma sistemleriyle üretim; “Elektrik + Isıtma + Soğutma” haline gelir. Bu sistemde de, kojenerasyon sistemlerinde olduğu gibi, tamamen aynı miktarda yakıt kullanılır. Soğutma, ortaya çıkan ısı enerjisinin bir bölümünün bu işe yönlendirilmesiyle elde edilir. Böylelikle, sistemin kullanılabileceği alan ve sektör sayısı artmaktadır. (Memleket)

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol