REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

“Taraftar Sinerjisi…”


“Taraftar Sinerjisi…”
Selahattin Elbay
Selahattin Elbay( selahattinelbay@buyuksivas.com )
Reklam Ver 05444331555
20 Ekim 2019 - 16:59

Selahattin Elbay’in “Taraftar Sinerjisi…” isimli köşe yazısı;

“Taraftar Sinerjisi…”

Yazıma öncelikle taraftar sinerjisinin kısa bir tanımı ile başlamak istiyorum.

Stadyum atmosferini oluşturan taraftarların oynanan oyuna etkilerinin çok önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Kendi takımlarına karşı pozitif, rakip takıma karşı ise centilmenlik sınırları dahilinde tepki tezahüratları oyuna mutlaka etkili olacaktır. Taraftarların futbolcular ve müsabakayı yöneten hakemlerin de birer insan olduğunu unutmayarak, duyguları-değerleri ve hislerini ağır bir şekilde rencide edecek söz ve davranışlardan kaçınmaları çok önemlidir. Meydana gelebilecek negatif oluşumlar kulüplere tribün cezası, para cezası ve de saha kapatma cezası yaptırımlarının oluşmasına neden olacaktır.

Tribünlerden gelen alkış ve sevgi gösterileri oyuncular üzerinde itici güç olmakta ve onları yüreklendirerek başarılı olmanın öncülüğünü yapmaktadır.

Son zamanlarda Sivasspor´un taraftar sayısında önemli bir azalmanın olduğu görülmektedir. Bunun nedenlerini analiz etmek ve çözüm yolları aramak gerekir.

Vali Salih Ayhan´ın geçen sezon başlattığı  “Minik Yiğidolar Takımına Destek Oluyor” projesi bu konu için çok önemli bir girişim olmuştur. Köylerden, ilçelerden ve merkezden şimdiye kadar tribünleri dolduran sayının 5 bini aştığı görülmektedir. Buna ilaveten Sayın Valimizin Sivas dışındaki illerin dernekler ve sivil toplum kuruluşlarına göndermiş olduğu yazışmaların, deplasmanlarda takımımızın desteklenmesi için diğer bir önemli teşebbüstür.

Sivasspor yönetiminin de taraftarları tribüne çekme konusunda cazip ve teşvik edici çalışmalar yapması gerekir. Bu arada bende daha önceleri uygulanmasını istediğim küçük bir önerimden bahsetmek istiyorum. Bir süre önce büyük emeklerle hazırlamış ve çıkartmış olduğum ‘Dünden Bugüne Sivasspor Tarihi´ isimli kitabımla ilgili As Başkan Erdal Sarılar ile görüşerek önerimi ilettim ve şöyle dedim; “Erdal bey kombine biletleri satarken, her kombine bilet alana benim kitabımdan bir tane promosyon olarak verseniz belki bilet satışında bir fazlalık olur, bu da taraftar sayısının artmasına katkı sağlayabilir.” Dediğimde bir gerekçe söyleyerek teklifime olumsuz yanıt verdi.

İşin özeti; taraftarların elektriğini oyuna yansıtmak için pek çok araştırıcı çalışmaların yapılması gerektiğini vurgulayarak, sporun barış dostluk ve kardeşlik olduğunu hatırlatıp şimdilik noktalıyorum…

 


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - buyuksivashaber@gmail.com