DOLAR 20,0115 % 0.19
EURO 21,3833 % -0.24
STERLIN 24,9742 % 0.83
FRANG 22,1244 % 0.35
ALTIN 1.249,93 % 0,48
BITCOIN 27.052,90 1.504

Sivas’ta leylekli okulun misafirleri bu yıl erken döndüler!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’ta leylekli okulun misafirleri bu yıl erken döndüler!
blank
blank

Sivas’ta 40 yıldır aynı okulun çatısına konan leylekler havaların erken ısınmasıyla yuvalarına önceki yıllara kıyasla daha erken döndüler.

Sivas’ta leylekli okulun misafirleri bu yıl erken döndüler!

Kent merkezindeki Kardeşler Mahallesi’nde bulunan Şehit Erdal Çetin İlkokulu 40 yıldır aynı leylek ailesini çatısında misafir ediyor. Mahalle ve okulun simgesi haline gelen leylekler, her yıl yuvalarına gelerek kuluçkaya yatıyor ve havaların soğumasıyla birlikte 3-4 yavruyla sıcak bölgelere göç ediyorlar. Beton binaların arasında mahalle sakinlerine ve öğrencilere doğal yaşamın güzelliğini yaşatan leylekler, öğrencilerin maskotu oldu. Okul Müdürü Ömer Doğan, 1983 yılından beri tam 40 yıldır çatısında leylekleri misafir eden ve ‘Leylekli okul’ olarak anılmaktan mutlu olduklarını belirtti.

“Leyleklerin gelişini iple çekiyorlar”
Okul müdürü Doğan, öğrencilerin ve mahalle sakinlerinin leylekleri gelişini iple çektiğini ifade ederek, “Leylekler bu sene 9 Mart Perşembe günü geldiler. Önceki yıllarda daha geç geliyorlardı. Kadim kültürde leyleklerin erken gelişi baharın erken geleceği şeklinde yorumlanıyor. Leyleklerimiz geldikten sonra bahar yağışları tüm bereketiyle başladı. Mart ayı gelir gelmez öğrencilerimiz leyleklerin gelişini kontrol maksatlı gözleri çatıda oluyor. Sadece öğrenciler değil, öğretmenlerimiz, mahalle sakinleri hatta yoldan geçen insanların gözü sürekli çatıda. Leyleklerin gelişini iple çekiyorlar. Leyleklerimiz için her sene geleneksel pilav etkinliğimiz oluyor. Bu sene bir deprem afeti yaşadık ve bir anlamda hüzün senesi. Kutlamalarımız eskiden olduğu kadar şatafatlı olmuyor. Etkinlik için henüz karar vermedik ama yapmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.-iha

blank

blank

Büyük Sivas Haber– Sivas Haberler – Sivas Gazeteleri

blank

YORUM YAP