DOLAR 31,1191 % 0.25
EURO 33,7916 % 0.49
STERLIN 39,4992 % 0.3
FRANG 35,3305 % 0.27
ALTIN 2.030,38 % -0,11
BITCOIN 1.700.999 4.469

Sivas’ta Bazı imam Hatip Okullarına Sınavla Öğrenci Alınması Eleştiriliyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’ta Bazı imam Hatip Okullarına Sınavla Öğrenci Alınması Eleştiriliyor

Sivas’ta bazı İmam Hatip okullarına sınavla öğrenci alınıyor olması Velilerin tepkisine neden oluyor.

Sivas’ta Bazı imam Hatip Okullarına Sınavla Öğrenci Alınması Eleştiriliyor

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ‘’22.05.2017 tarih ve 7277279’’ sayılı yazısında belirtildiği üzere imam hatip ortaokullarına kayıt yöntemi özetle ulusal veri tabanındaki adreslere öncelik verilerek yapılması şeklinde belirlenmişken yapılan sınavın yasal bir statüsünün olup olmadığı ise bilinmiyor.

Sivas’ta çocuklarını Asım Şahin İmam Hatip Ortaokulu‘na ve İhramcızade İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi’ne, çevresinde oturan ve kayıt yaptırmak isteyen vatandaşların şikayeti üzerine alınan bilgiler kapsamında bu okullara öğrencilerin sınavla kaydedilmek istendiği öğrenildi.

Velilerin en çok şikayet ettiği konu ise evlerinin dibinde olan okullarda öğrencisini ancak sınav neticesinde okutabilmesi ihtimali…

Şehirde bir çok velinin öğrencisini kaydettirmek için sıraya girdiği Cumhuriyet Üniversitesi ilk ve ortaokulunda bile sınavsız ve ikamete dayalı bir alım söz konusuyken bu İmam Hatip Okullarında ki uygulama ise diğer okullara yanlış örnek olarak gösteriliyor.

Bir çok okul müdürünün de “o zaman bizde sınavla istediğimiz kadar öğrenci alalım” dediği de bilinirken hangi okulun hangi şart ve koşullarda böyle bir karar alabildiği ise tartışılan diğer konular arasında.

Ayrıca veliler arasında, “çocuğumu iyi okulda okutmam lazım” endişesi ile bu yarışın içine dahil edilmesi nedeniyle de diğer İHL okullarının da bu nedenle işlevsizleştirildiği ifade ediliyor.

Bu şekilde kaygılarla mağduriyet yaşayan öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı, Sivas Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ayrıca Alo 147, BİMER, CİMER gibi mercilere de konuyu bildirdikleri öğrenildi.

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.