Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA REKLAM VERİRSENİZ SİZİ GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 05444331555Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

“Sezarın Başparmağı”

“Sezarın Başparmağı”
Berat Demirci
Berat Demirci( beratdemirci@buyuksivas.com )
1212
08 Eylül 2019 - 13:27

Berat Demirci’nin “Sezarın Başparmağı” isimli köşe yazısı;

“Sezarın Başparmağı”

İki dudağın arasında adalet olmaz. Böylesi bir uygulama, başparmak işaretiyle gladyatörün yaşamasına/katline karar vermek gibidir. Bu nevi beşer, insanım diye çarşıda pazarda geziniyor ve saygı görüyorsa: sezarlığınadır, kişiliğine değil. İktidar kuvvetiyle bürokratik oligarşiden “küçük bir sezarlık” kapanların ekseriyetini böyle gördüm. Dün de böyleydi bu, bugün de böyle. Dün de kutsallaştırılan bir şeye/devlete dayanarak kendini meşrulaştıran ceberutlar olmuştu, bugün de var. Bütün ilimlerde bir numara olsanız, en yüksek makamlara gelseniz ne ki. Üç gün oynarsınız bu dünyada, hadi beş gün olsun. Yaşattığınız acılar, “Ah!”a dönüşür nereye giderseniz gidin arkanızdan gelir.

Astığı astık, kestiği kestik oligarkların adam gibi bir gerekçe sunduklarına şahit olmadım. En çok duyduğum şey, “Makama hakaret etti!” yahut “Benim büyüklüğümü onaylamadı!” türünden gerekçelerdir. Çoğunlukla bu gerekçelere siyasi bir kılıf uydurmak, alışıldık şeylerdendir. Yani hepi topu “ego” meselesidir, bahse mevzu “önemli kişiler”in ne kadar yüksek şahsiyet olduklarını onaylamayanların vay haline. “Allah´ın ahlakıyla ahlaklanın!” hadisinin, ahlak konusunda tek ölçü olduğunu düşünüyorum ve neye inandıklarını anlamakta güçlük çekiyorum. Zâtlarını değilse de verilmiş unvanlarını tapınağa çevirmiş olmaları yüksek ihtimaldir. Çıkar birliği oluşturan sezarcıkların hali ise, kabileye tapınmanın modern biçimidir.

Bir bahane bulamazlarsa; şapkalarını girişe asar selamlamayanı cezalandırırlar, kimse de mâni olamaz. Tatminsizlik mi? Olabilir, bencileyin sıradan bir Müslüman için tamamen yabancı bir halettir. Belki psikologlar bir şeyler söyleyebilirler. Ben şöyle tahayyül ve tasvir edebilirim: Bir an tepeleri atar ve dil-diş müşaveresiyle yasallık taşıyan hükümlerini dikte ettirirler. Dişlerinin arasında insan partikülleri kalmıştır; kürdanla ince temizlik yapar, üstüne soda içerler. Dedim ya, benimkisi bir tasvir. Ha bir de hükümlerin altına imza atmak gerekir. İmza kudretin delilidir ama aynı zamanda şshididir.

Nasıl ailelerinin, masum ve bihaber çocuklarının yüzüne bakıyorlar, ahbaplarıyla gülüşebiliyorlar; sabaha diri kalkmama ihtimali olan yastığa nasıl baş koyabiliyorlar? Bilemem! Bildiğim: Bir gün herkesin mutlaka hesap vereceği ve yaptıklarının karşılığını göreceğidir.


Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 83
  • Hayır --> 322
  • Karasızım --> 26
  • Fikrim Yok --> 21
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - buyuksivashaber@gmail.com