DOLAR 33,1224 % 0.1
EURO 36,1036 % -0.23
STERLIN 42,8553 % 0.04
FRANG 37,2440 % -0.04
ALTIN 2.579,40 % -0,83
BITCOIN 64.169,21 -0.633

Kılıçdaroğlu’ndan Meclis’te sert konuşma: Bu bütçe, kumpas bütçesidir

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kılıçdaroğlu’ndan Meclis’te sert konuşma: Bu bütçe, kumpas bütçesidir

CHP lideri Kılıçdaroğlu, TBMM’de bütçe üzerine sert bir konuşma gerçekleştirdi. Hükümeti faiz konusunda eleştiren Kılıçdaroğlu, “Bu bütçe, Türkiye Cumhuriyeti devletine yapılmış bir kumpas bütçesidir” dedi. Ayrıca, Kılıçdaroğlu, bütçeye ‘hayır’ diyeceklerini belirtti.

Kılıçdaroğlu’ndan Meclis’te sert konuşma: Bu bütçe, kumpas bütçesidir

TBMM Genel Kurulu’nda bütçe maratonu sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Kurul’a katılarak bütçe konusunda bir konuşma gerçekleştirdi.

EL HAREKETİ GERGİNLİK YARATTI

Kılıçdaroğlu, AK Parti ve MHP’li milletvekillerine, “Tek göreviniz el kaldırmak ve indirmek” dedikten sonra, “Dolarla borçlandılarsa Amerika’daki enflasyon, avroyla borçlandılarsa Avrupa Birliği’ndeki enflasyonu da sırtımıza yıkıyorlar” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri sarf ederken sağ elini sol eline vurduğu hareketi, mecliste gerginlik yaşanmasına neden oldu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşması AK Parti ve MHP sıralarından yükselen uğultular ve sataşmalarla bölündü. AKP ve MHP sıralarından sık sık, “‘Burada bayanlar var”, “Yaptığınız el hareketi nedeniyle özür dileyin” şeklinde sesler yükseldi. Uğultuların devam etmesi üzerine TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Bir dakika sessiz olur musunuz” diyerek AK Parti ve MHP’li milletvekillerini uyardı. Seslerin yükselmesi üzerine Şentop, “AK Parti ve MHP sıralarına “Siz konuşun o zaman ben gideyim” diye sitem etti.

AK Partililerin “Görüntüleri izleyin” sözleri üzerine Şentop, “Ben buradan bir şey göremiyorum. Fakat iç tüzüğe göre nezih dille konuşulması öngörülüyor. Konuşmadan sonra izleyeceğim, değerlendireceğiz” dedi.

KONUŞMA ENGELLENMEYE ÇALIŞILDI

Kılıçdaroğlu’nun doların yükselmesini ve dolarla rüşvet alanları eleştirerek devam ettiği konuşması, uzun süre uğultularla bastırıldı.

AK Parti ve MHP sıralarından dakikalar boyunca sesler yükseldi, Kılıçdaroğlu’nun konuşması bölünmeye çalışıldı. Kılıçdaroğlu ise konuşmasına devam ederek konuşma süresini tamamladı. Kılıçdaroğlu konuşmasını tamamladıktan sonra “Arkadaşlar konuşmaya devam edebilirler” diyerek kürsüden alkışlar eşliğinde ayrıldı.

OTURUMA ARA VERİLDİ

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından söz alan AK Partili Mahir Ünal, “Sayın Genel Başkan bu meclisin bir itibarı kalmadı ifadesini kullandıysa da bu gazi meclisin itibarı yerindedir. Bir genel başkanın kürsüde genel ahlak kurallarına aykırı bir şekilde hareketi, iç tüzük 160’a göre kınama cezasını gerektiriyor. Ara vermenizi ve bunu değerlendirmenizi talep ediyoruz” dedi.

Şentop, “5 dakika birleşime ara veriyorum. Görüntüyü izleyeceğim, değerlendireceğiz. Grup başkanvekillerini davet ediyorum” diyerek oturuma ara verdi.

CHP GRUBUNDAN ‘EL HAREKETİ’ AÇIKLAMASI

Görüntülerin izlenmesinin ardından oturuma devam edildi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, tartışmalarla ilgili açıklama yaptı. Özgür Özel, şunları söyledi:

* Biraz önce sayın genel başkanımızın kürsüde yapmış olduğu bütçe görüşmeleri sırasında bir anda çok sayıda iktidar partisi milletvekilinin rahatsızlığı dile getirdiğini duyduk. İçeriye gidip görüntüleri birlikte izledik.

* Yaşanan olayda cümlenin, ‘Dışarıdan alınan dünya kadar borç alındı, sırtımıza yüklendi’ şeklinde eliyle elini sırtına vurmak suretiyle anlamı kuvvetlendirici bir (hareket). Bunu sesle birlikte görüntüyü birlikte değerlendirdiğimzde gördük. Genel başkanımızın orada ‘sırtımıza bu yükü yüklediniz’ şeklinde sözleri vücut dilinin, hiçbir gruba ve meclise yönelik bir davranış olmadığı, hepimizin kürsü konuşmalarımızda kullandığı vücut dilinden bağımsız olmadığını ifade ederiz.

* Bu tip davranış ve hareketlerde durum değerlendirilirken, kişinin karakteriyle mütenasip olup olmadığına bakıldığında sayın genel başkanımızın hiçbir grubu veya meclis yönelik böyle bir davranışta bulunmayacağının, tüm grupların bilgisine sunarız.

Özgür Özel’in açıklaması üzerine mecliste uğultular yükselmeye devam etti. -sözcü

Büyük Sivas Haber

YORUM YAP

Vatandas 7 Aralık 2021 / 01:33 Yanıtla

Ya bay kemal gine yalan makinesini geride birakarak birinci olmus bay kemala bir madalya verseydiler yalan birincisi oldu adam ya bay kemal bu millet seni yüz sene gecse seni iktidar yapmaz niye yapmaz cünkü isin gücün yalan dolan bir tane dogru kelimen varmi yok yalanciya devlet teslim edilirmi ya batirir devleti bay kemalde bu islerin hic biri yok bos kaval ötüp duruyor milletin eglencesi oldun be millet senle alay ediyor sende akil olsa CHP sini birakirim ada sende bunu anlayacak ne akil var nede irade bos konusup durursun yalan makinesi .