Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler
BU ALANA GÜNLÜK 30 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Şifayı Sivas’ta Buldu!

Şifayı Sivas’ta Buldu!
Reklam Ver 05444331555
10 Ağustos 2019 - 11:48

Kayseri ve Ankara olmak üzere birçok şehre gidip tedavisine çare bulamayan Yakup Top, son ümit olarak gördüğü Cumhuriyet Üniversitesi´nde sağlığına kavuştu.

Yakup Top Cumhuriyet Üniversitesi’nde Sağlığına Kavuştu

Aort damarı yırtılan 68 yaşındaki Yakup Top, “Kayseri ve Sivas´ta birkaç hastaneye gittim fakat bir çaresini bulamadılar. Son çare olarak buraya geldim ve hemen benimle ilgilendiler, şu an iyi durumdayım. Benimle yakından ilgilenen hastane personeline ve doktorlara teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Fatih Ada tarafından ameliyat edilen aort damarı yırtılan Yakup Top (68) ve Necmettin Koçak (69) başarılı ameliyatla sağlığına kavuştu.

Kayseri ve Ankara olmak üzere birçok şehre gidip tedavisine çare bulamayan Yakup Top, son ümit olarak gördüğü Cumhuriyet Üniversitesi´nde sağlığına kavuştu. Üniversite hastanesindeki hekimlere ve sunulan sağlık hizmetine çok güvendiği için hastaneyi tercih ettiğini söyleyen Yakup Top, “Benim aort damarında 13 santim kadar şişme vardı. Kimse ameliyat edemedi. Allah´a şükür Fatih Ada gibi cerrahlarımız var. Beni sağlığıma kavuşturdular. Kayseri ve Sivas´ta birkaç hastaneye gittim fakat bir çaresini bulamadılar. Son çare olarak buraya geldim ve hemen benimle ilgilendiler, şu an iyi durumdayım. Benimle yakından ilgilenen hastane personeline ve doktorlara teşekkür ediyorum” dedi.

“ANEVRİZMA SİNSİ BİR HASTALIKTIR”

Torakal aort anevrizmasında acil müdahale, ekipman ve ameliyathane hizmetlerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Cumhuriyet Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Dr. Öğretim Üyesi Fatih Ada ise, “Yakup Top´un ana aort damarında balonlaşma mevcuttu ve ileri boyuttaydı. Onun yırtığıyla geldi. O yırtıkta kanama olmuştu. Sağ akciğer boşluğu tamamen kanla doluydu. Acil bir şekilde biz hastayı kapalı yöntemle ameliyat ettik. Bu süreçte yoğun bakımda böbrek fonksiyonları, solunum fonksiyonları da bozuktu. Ancak şu an günden güne toparladı. Daha da iyi olacak. Bu anevrizma sinsi bir hastalıktır. Özellikle torakal aort anevrizmaları hiçbir bulgu vermeden ilerliyor. 1 milyon kişide 5 ila 34 kişi arasında görülür. Bu hastalıkta acil müdahale, ekipman ve ameliyathane çok önemli. Bunlardan birisinde eksiklik olması hâlinde hastalar hayatlarını kaybeder” diye konuştu.

Çareyi sadece üniversite hastanesinde bulan bir diğer hasta, 68 yaşındaki Necmettin Koçak oldu. Uzun yıllardır kalp ve diyabete bağlı damar hastalığı bulunan Koçak, Dr. Öğretim Üyesi Fatih Ada´nın başarılı operasyonu sayesinde sağlığına kavuştu.

TEKERLEKLİ SANDALYE İLE GELDİ YÜRÜYEREK ÇIKTI

Koçak, tekerlekli sandalye ile geldiği hastaneden yürüyerek çıktığını belirterek, “Sağlık sıkıntım çok. Şeker hastalığı var, parmaklarımda soyulmalar var. Hastalıklarımın tedavisi için uğraşıyorum. Hastalığımın tedavisi için Kayseri´ye gittim fakat orada da bir gelişme göremeyince Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi´ne gelerek Doktor Fatih Ada ile tanıştım. Allah razı olsun kendisi bize çok yardımcı oldu. Buraya geldiğimde yürüyemiyordum. Fatih Hoca anjiyo yaparak dizlerimdeki damarlarımı açtı. Biraz olsun rahatladım. Sağ kolumdaki damarları da açtı. Göğsümde de kalp pili var. Şuan kendimi çok iyi hissediyorum. Hocama çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kalp ve Damar Cerrahisi Dr. Öğretim Üyesi Fatih Ada, Cumhuriyet Üniversitesi hastanesinin çevre illere hizmet ettiğini vurgulayarak, “Necmettin Bey bize birçok şikâyet ile geldi. En büyük şikâyeti hemodiyaliz için bir damar erişimi yoktu. Biz muayenemizde damar erişimi için ilk önce sol soluna ameliyat yaptık. Daha sonra bu fistülü çeşitli nedenlerle durmuştu. Daha sonra diğer kolundan fistül açtık. Orada da şişme gerçekleşti. Oraya balon ve stent ile açma işlemini yaptık. Sağ kolu ödemden dolayı çok büyüktü. Şişlik şu an indi, zamanla tamamen düzelecek. Şekere bağlı damar hastalığı vardı. Ayaklarına giden damarlar tıkalıydı. Onları da zaman zaman girişler yaparak bacağındaki sorunları çözdük. Bu işlemler personel eksikliği, malzeme eksikliği yüzünden her yerde yapılamıyor. Bizim hastanemizde her şeyimiz mevcut. Biz sadece Sivas´a değil, çevre illere de hizmet sunuyoruz” ifadelerini kullandı. (Hakikat)

Büyük Sivas Haber

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 177
  • Hayır --> 558
  • Karasızım --> 53
  • Fikrim Yok --> 33
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]