DOLAR 32,2061 % 0
EURO 35,0499 % 0.08
STERLIN 41,0117 % 0.23
FRANG 35,4241 % 0.04
ALTIN 2.516,21 % 0,62
BITCOIN 68.601,75 2.851

Sivas’ta şartları sağlayamayanların resmi ilan yayınlama hakları durdurulacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’ta şartları sağlayamayanların resmi ilan yayınlama hakları durdurulacak

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü‘nün Resmi Gazete‘de yayınlanan Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliğine göre ilimiz Sivas’ta yayın yapan ve ilgili geçici madde kapsamında ilan yayınlama hakkını şuan elinde bulunduran internet haber siteleri, bugün itibari ile, günlük en az 1500 doğrudan trafik, 10 bin tekil ziyaretçi, 30 bin sayfa görüntülemesi ve en az sayfada 1 dakika bekleme süresini karşılayamadı ise resmi ilan yayımlama hakkı DURDURULACAK!

Sivas’ta şartları sağlayamayanların resmi ilan yayınlama hakları durdurulacak

Yönetmeliğin “Geçiş hükümleri” bölümünün ilgili maddesi şöyle;

Resmî ilan yayımlayan gazetelerin internet haber sitelerine dair geçiş hükümleri

GEÇİCİ MADDE 4- (1) Resmî ilan yayımlama hakkı bulunan gazetelerin bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce Kuruma bildirdiği internet haber siteleri, 31/3/2023 tarihine kadar imzalı başvuruda bulunmak şartıyla bu Yönetmeliğin asgari trafik zorunluluğu hariç genel ve internet haber sitelerine dair hükümlerini eksiksiz yerine getirmeleri halinde, bekleme süresine tabi tutulmaksızın kontenjan yerlerine göre 1/4/2023 tarihinden sonra internet haber sitelerinde yayımlatılacak resmî ilanlardan yararlandırılır. Ancak, 30/9/2023 tarihi itibarıyla asgari trafik şartını yerine getirmeyen internet haber sitelerinin resmî ilan yayımlama hakları durdurulur.

6 AYDIR SADECE “PERSONEL VE HABER SAYISI” ŞARTINI SAĞLADILAR

Yönetmelik kapsamında BİK, internet haber sitelerinden yayında süreklilik, içerikleri muhafaza, künye ve iletişim bilgilerinde şeffaflık, asgari kadro, asgari haber sayısı ve içerik, asgari ziyaretçi trafiği istiyor…

İlimiz Sivas, Basın İlan Kurumu tarafından belirlenen kontenjan yerine göre 4. kategoride yer alıyor…

Bu kapsamda Sivas’ta yayın yapan ve remi ilan yayınlayan bir internet sitesi günlük en az 40 haber yayınlamak zorunda…

Sivas’taki internet haber siteleri bünyesinde, bir sorumlu müdür, en az üç muhabir ve en az iki internet editörü çalıştırmak zorunda.

Resmi ilan yayınlayan internet haber sitelerinden BİK, günlük 10 bin Türkiye’den erişecek tekil ziyaretçi isterken bu ziyaretçilerin de 30 bin sayfa görüntülemesi yapmasını istiyor.

SİVAS’TA 6 İNTERNET HABER SİTESİ BİK’E KAYITLI

İlimizde şuan yayın hayatını sürdüren buyuksivas.com başta olmak üzere sivasirade.com, sivasekspres.com, sivasmemleket.com.tr, bizimsivas.com.tr ve kangalgundem.com internet haber siteleri BİK’e kayıtlı şekilde resmi ilan veya reklam yayınlıyor..

Bu 6 internet haber sitesinden buyuksivas.com hariç diğer beşi, 1 Nisan 2023 tarihinden sonra internet haber sitelerine tanınan resmi ilan yayınlama hakkından önce, eski nesil kağıt medya yöntemi ile gazete basıyordu.

Gazetelerin internet haber sitelerine de tanınan resmi ilan yayınlama hakkı ile bu gazeteler, internet sitelerini BİK’e bildirerek, 01.04.2023’ten, 30.09.2023’e kadar altı ay boyunca istenen şartlar denetlenmeksizin BİK’ten resmi ilan alıp yayınlayarak ,bundan dolayı da BİK’ten ilan parası aldı.

buyuksivas.com ise şuan resmi ilan yayınlama hakkını elde etmek için 24 aylık bekleme süresinin 6 ayını geride bırakırken bu geçen altı aylık süreçte de BİK tarafından istenen tüm şartları eksiksiz olarak yerine getirdi. Şuan herhangi bir ilan yayınlama hakkını elinde bulundurmayan buyuksivas.com 18 ay sonra ise şuana kadarki yerine getirdiği tüm şartları yerine getirdiğinde ilan yayınlama hakkını elde edecek.

Yönetmeliğe göre 01.10.2023 tarihinden sonra, Nisan ayından bu güne kadar altı aydır şartları yerine getirmeksizin ilan yayınlayan Sivas’taki beş internet haber sitesinin ilanları, bu günden sonra BİK’in istediği resmi ilan şartlarını yerine getirmedilerse yönetmeliğe göre DURDURULACAK.

Bu günden sonra ilan yayınına devam eden fakat şartları yerine getiremeyen internet haber siteleri ile ise şartları sağlamadıkları her gün için mahsuplaşma yoluna gidilerek BİK tarafından gazetelere ödenen ilan paraları tekrar alınarak mahsuplaşılacak.

EK SÜRE YOK! ŞARTLAR ESNEMEYECEK!

BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç‘ın geçtiğimiz gün yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de şuana kadar resmi ilan yayınlayan internet haber sitelerinin yarısının istedikleri şartları yerine getirebildiğini söylerken, şartları yerine getiremeyen sitelere ise kesinlikle ek süre verilmeyeceğini ve şartları esnetmeyeceklerini açıkladı.

Kurum’un kendi imkanlarıyla geliştirdiği “BİK Analitik” dijital ölçümleme yazılımının 4-5 ay gibi kısa bir sürede çalışır hale getirildiğini hatırlatan Erkılınç, “Bugün itibariyle görev alanımıza giren tüm internet haber sitelerini takip ediyoruz. 1 Ekim 2023’ten itibaren internet haber sitelerine verdiğimiz süre dolacak ve kesinlikle de uzatmayı düşünmüyoruz. Kendimizden eminiz, ne yaptığımızı biliyoruz ve sizlerden de bunu bekliyoruz” şeklinde konuştu.

BİK ANALİTİK TEMİZ BİR SAYFA AÇTI

BİK’in geliştirdiği analitik yazılımı tarafından hergün saat 11.00’da, internet haber sitelerinin bir gün öncesine ait trafik bilgileri ölçülerek yayınlanıyor… 01.10.2023 itibariyle tarih filtresi de eklenen yazılımda bu günden sonrası için trafiklerin ölçümüne devam edilecek. Sivas’taki 6 internet haber sitesi de bugünden sonra gerçek trafik verilerini BİK Analitik sisteminden görebilecek.

İŞTE BÜYÜK SİVAS’IN BİK TARAFINDAN SON 37 GÜNLÜK ÖLÇÜLEN VERİSİ

Şeref Gülmez / Büyük Sivas Haber


YORUM YAP