DOLAR 19,9523 % 0.11
EURO 21,4244 % -0.03
STERLIN 24,9949 % 0.92
FRANG 22,0467 % 0.21
ALTIN 1.249,03 % 0,40
BITCOIN 26.760,85 1.013

Ramazanda iftar menüsü kişi başı 3 bin 500 TL!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ramazanda iftar menüsü kişi başı 3 bin 500 TL!
blank
blank

Bu gece ilk sahura kalkılıyor, yarın ilk oruç tutulacak. Ramazan sofraları için hazırlıklar hızlanırken, vatandaşın sofrası ile lüks iftarlar arasındaki makas çok fazla açıldı. Lüks restoranlarda iftar açmanın fiyatı 3bin 500 liradan başlarken, 4 kişilik bir ailenin tek iftar yemeği için 14 bin TL ödemesi gerekiyor.

Ramazanda iftar menüsü kişi başı 3 bin 500 TL!

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve gelir dağılımındaki adaletsizlik Ramazan’da iftar sofralarına da yansıyacak. Yüksek gıda fiyatları nedeni ile vatandaşın zeytinde bile taneyle alışverişe başladığı Ramazan ayında lüks bir restoranda iftar menüsü fiyatları kişi başı 1.200 TL ile 3.280 TL arasında değişiyor. Lüks iftar da zamdan bu sene payını alırken, ünlü bir restoranda geçen yıla göre Ramazan menüsünün fiyatı yüzde 148 zamlanmış durumda.

Kişi başı fiyat 3 bin 280 TL
Çeşitlerin bol olduğu iftar menülerinde genellikle açık büfe uygulanırken, fiyatlar ise lokasyona göre değişiyor. Boğaz manzaralı bir otelde, Ramazan pideleri, geleneksel iftariyelikler, zeytinyağlılar, salata ve çorba çeşitleri, ara sıcaklar, sushi, döner, kebaptan oluşan açık büfe bir Ramazan menüsünün fiyatı 1.388 TL.

Bir başka Boğaz manzaralı otel restoranından aldığımız fiyatta ise masaya serpme şeklinde gelecek menü için kişi başı ödenmesi gereken ücret 1.200 TL olarak açıklandı.

Tarihi Çırağan Sarayı’nda yer alan Michelin Rehberi’nin tavsiye ettiği Tuğra Restoran’da ise set menü fiyatları ön ödemesiz kişi başı 3.280 TL. Ön ödeme yapılması durumunda ise kişi başı fiyat 2.980 TL’ye düşüyor.

Bu ücretlerle Çırağan Sarayı’nda 4 kişilik bir iftar menüsü fiyatı 13 bin TL’yi aşarak brüt asgari ücretin üzerine çıkmış durumda. Geçen sene burada 1.200 TL olan iftar fiyatı da bu yıl ön ödemeli fiyata göre yüzde 148’lik artışı gördü.

1.200 TL’den başlayan menüde neler var?
Dışarıda yapılacak iftarlarda, set şeklinde sunulan menüler, hurma, Ege zeytinleri, petek bal, Afyon manda kaymağı, peynir gibi iftariyelikle başlıyor. Çorbayla devam eden menülerde ara sıcaklar, zeytinyağlılar, karışık kebaptan oluşan ana yemekler ve tatlılar da mevcut. Şefler tarafından özel olarak hazırlanan menülerde ise geleneksel Türk yemekleri ve içecekleri yer alıyor.

Sahur 300 ila 450 TL arasında
Pandemi öncesinde güçlü bir talebin oluştuğu restoranlardaki sahur hareketliliği pandemiyle birlikte durmuştu. Bu yıl özellikle cuma ve cumartesi akşamları yeniden bir hareket beklediklerini belirten TURES Başkanı Ramazan Bingöl, “Serpme kahvaltı usulü olan sahur menüleri kişi başı 300 ila 450 TL arasında değişiyor. İftara göre sahur fiyatları daha uygun. O nedenle sahura ilgi artacaktır” dedi.

Rezervasyonlar yüzde 50 düştü
Ramazan ayına bir ay kala kurumsal rezervasyonlarda hareketliliğin başladığını belirten Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, “Bu yıl önceki senelere göre özellikle kurumsal rezervasyonlarda yüzde 50-60 düşüş var. Bundaki en büyük etken fiyatlardaki artış. Bir de bazı şirketler bu yıl bütçelerini deprem bölgesine ayırdı” diyor.

Seçim hareketliliği olur
Ramazandan kısa bir süre sonra yapılacak olan seçimler otel ve restoranlara can suyu olacak. Sektör oyuncuları, milletvekili adaylarının bölgesindeki seçim çalışmaları nedeniyle restoran ve otellerde küçük gruplar halinde bireysel iftarlar düzenleyeceğini belirterek, “Siyasiler seçim çalışmalarını iftar ve sahur sofralarında yapacak. 20-30 kişilik küçük gruplar halinde iftarlara gelenler olur. Bu da sektöre hareketlilik katacaktır.” diyor.

Daha küçük gruplar geliyor
Hilton İstanbul Kozyatağı’nın Genel Müdürü Burak Ektiren, kurumsal iftar taleplerinin geçen yıla göre düştüğünü belirterek, “Otellere genellikle 500-600 kişilik rezervasyonlar olurdu. Bu yıl bu sayı 80-100 kişilik gruplar halinde geliyor” dedi. Pandemi öncesinde çok yoğun iftar programları yapıldığına dikkat çeken Ektiren, “Pandemide bu durdu. Geçen yıl pandemi öncesi rakamlar yakalanmamıştı. Bu yıl da afet nedeniyle rezervasyonlar düşük seyredecek” diye konuştu. -internethaber

Büyük Sivas Haber– Sivas Haberler – Sivas Gazeteleri

blank

YORUM YAP