DOLAR 32,5038 % 0.08
EURO 34,7826 % -0.12
STERLIN 40,2943 % -1.04
FRANG 35,7169 % 0.28
ALTIN 2.499,53 % 0,61
BITCOIN 2.097.313 -1.531

Oda Başkanları Seçimleri Tamamlanmak Üzere! Değişim Neredeyse Yok!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Oda Başkanları Seçimleri Tamamlanmak Üzere! Değişim Neredeyse Yok!

Sivas Hakikat Gazetesinde yer alan habere göre13 bin 168 esnafın bulunduğu ilimizde, Oda başkanları na çok uzun yıllar koltuklarda oturdukları gerekçesiyle zaman zaman eleştiriler yapılmasına rağmen 4 yılda bir olan seçimlerin bu döneminde de mevcut başkanlar bir kez daha desteklendi ve ‘4 yıl daha devam´ denildi.

Oda Başkanları Seçimleri Tamamlanmak Üzere! Değişim Neredeyse Yok!

Merkezdeki 13 Oda´da 8 ila 30 yılı aşkın süreden beri aynı isimler görev yaparken bu dönem 7 Oda başkanına rakip çıkmadı. Lokantacılar, Demirciler, Marangozlar, Şoförler ve Yiyecek Maddeleri Odasında göreve talip olan yeni isimler kazanamadı. Sadece Tenekeciler de koltuk Ömer Işık´tan 7 oy fazla alan Hamdi Çelik´e geçti.

KİMLER KAÇ YILDIR BAŞKAN ?

Merkezdeki 13 Esnaf Odası´nda uzun süreden beri başkanlık koltuğunda oturanların ilk sırasında, 30 yılı aşkın süreden beri görev yapan ve SESOB Başkanı da olan Kahveciler Odası Başkanı Beşir Köksal bulunurken, Elektrikçilerin Başkanı Sadri Aytek ile Terzilerin Başkanı Ali Kılıç 16, Berberler Odası Başkanı Ömer Şeker 12, Demircilerin Başkanı Harun Koç, Yiyecek Maddeleri Odası Başkanı Mehmet Akgül, Lokantacıların Başkanı Nazım Yiğit, Marangozların Başkanı Rafet Aydın, Konfeksiyoncuların Başkanı Ahmet Yıldız, Tesviyeciler Odası Başkanı Hakan Demirgil 8´er yıl, Şoförler Odası Başkanı Şaban Yalman´da 7 yıldan beri odalarında hizmet etmeye çalışıyor.

ELEŞTİRİ VAR, ADAY YOK

Uzun yıllar başkanlık koltuğunda oturan Esnaf Odaları başkanlarına zaman zaman yıllardır başkan olmaları nedeniyle çeşitli eleştirilerde bulunulsa da, kongre geldiğinde, çoğunluğuna başka aday bile çıkmadığı gözlendi. İlçelerdeki 19 odadan kongre yapan 11´inden sadece Suşehri Şoförler Odası´nda başkana rakipler çıktı ama onlarda kazanamadı.

HABER MERKEZİ

13 Bin 168 Esnafın kayıtlı olduğu Sivas´taki 32 Oda´dan genel kurulu yapılan 23´ünde, dönem dönem uzun süreden beri başkanlık koltuğunda oturmaları nedeniyle eleştiriler yapılmasına rağmen, esnafların büyük çoğunluğu genellikle mevcut başkanları destekleyerek, değişim istemedi. Özellikle merkezdeki 13 Oda´da 8 ila 30 yılı aşkın değişen süreden beri görevde olan başkanlar tekrar seçilmeleri nedeniyle 4 yıl daha üyelerine hizmet edecekler.

13´Ü MERKEZDE 32 ODA VAR

Meslek gruplarına ve birbirine yakın meslek dallarındaki üyeleri çatısı altında bulunduran 32 meslek odasının bulunduğu ilimizde, bu adalardan 13 tanesi merkezde yer alıyor. Sivas´taki odalara kayıtlı toplam esnaf sayısı da 13 bin 168´e yükselmiş bulunuyor.

ÇOĞUNLUK “DEVAM” DEDİ

4 Yılda bir seçime gidilen odalardan, bu dönem genel kurul toplantılarını yapan 23 tanesinde sadece 1 değişim yaşandı. 16 Oda´da mevcut başkanların rakip çıkmayınca tekrar seçildiği gözlenirken, 7 oda´da başkanlığa talip olanlardan sadece Tenekeciler Esnaf Odası´nda başkanlık Ömer Işık´tan 7 oy fazla alan Hamdi Çelik´e geçti.

GÜVEN TAZELEDİLER

Berberler Odası´nda 12 yıldan beri görevde olan Ömer Şeker ile Elektrikçiler Odası´nda 16 yıldır başkanlık yapan Sadri Aytek, Kahveciler Odası´nda 30 yılı aşkın süredir koltuğunu koruyan Beşir Köksal, Terziler Odası´nda 16 yıllık Başkan Ali Kılıç, Konfeksiyoncular da 8 yıldır başkan olan Ahmet Yıldız, Tesviyeciler de Hakan Demirgil ve Pazarcılar Odası´nda Adem Argın´ın karşısına kimse çıkmadı ve tekrar seçildiler.

7 ODA´DA RAKİPLER VARDI

7 Oda´nın kongresinde mevcut başkanlara rakip adaylar olmasına rağmen 6´sında mevcut başkanlar kazanarak güven tazeledi. Birol Kuş´un yeni aday olarak çıktığı Demirciler Odası´nda mevcut başkan Harun Koç, Lokantacılar Odası´nda Semanis Çay´a karşı Başkan Nazım Yiğit, Marangozlarda Ramazan Dama ve Kadir Kara´dan daha çok oy alan Rafet Raif Aydın, Şoförler Odası´nda rakipleri Adnan Öz, Haluk Köksal ve Ömer Yıldız´a fark atan Başkan Şaban Yalman, Yiyecek Maddeleri´nde Ebubekir Arslan´a karşı Başkan Mehmet Akgül tekrar kazanırken, tek değişimin yaşandığı Tenekeciler Odası´nda koltuk mevcut başkan Ömer Işık´tan 7 oy daha fazla alan Hamdi Çelik´e geçti.

İLÇELERDE DE DEVAM

İlçelerdeki 19 Odadan seçim yapılan 11´inde mevcut başkanların karşısına kimse aday olmadı. Divriği Şoförler Odası´nda Tekin Kök, Gemerek´te Divriği Şoförler Odası, Gürün Esnaf odasında Nail Çakıcı, Şoförlerde Hamit Tuna, Şarkışla esnaf odasında Hüseyin Himmetoğlu, Şoförlerde Alaattin Tinni ve Zara Şoförler Odası´nda Nurettin Cihangiroğlu, İmranlı´da Celalettin Demirer tek liste ile gidilen seçimlerde tekrar başkan seçildi. Suşehri Şoförler Odası´nda da 2 rakibinden daha çok oy alan Başkan Süleyman Şen güven tazeledi.

8 ODAYLA TAMAMLANACAK

Esnafların seçim süreci Hafik, Divriği, Gemerek, Kangal, Koyulhisar ve Akıncılar Esnaf ve Şoförler Odası´nda genel kurullar mart sonuna kadar tamamlanacak.

Kaynak : Hakikat


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.