Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

“Ne Vizyon Mu?”

“Ne Vizyon Mu?”
İhsan Gülbilge
İhsan Gülbilge( ihsangulbilge@buyuksivas.com )
887
09 Eylül 2018 - 19:02

İhsan Gülbilge‘nin “Ne Vizyon Mu?” isimli köşe yazısı;

“Ne Vizyon Mu?”

Son zamanlarda Sivas’ta duymaya alıştığımız bir kelime, vizyon. Şu an için sadece duymakla yetinsek de inanıyorum ki somut sonuçlarını da yakında göreceğiz. Onlar şimdilik bekleyedursun, şehirdeki bu vizyon furyasına ben de katılmak istiyorum. Sivas için bir vizyon projesi de ben ortaya atıyorum.

Ama önce biraz sohbet edelim. Geçen gün internet üzerinden haberleri takip ediyorum, Üniversite Araştırmaları Laboratuarı (ÜNİAR) tarafından gerçekleştirilen anket sonucu, diye bir haber gördüm. Baktım ki Sivas öğrenci memnuniyeti açısından 49. sırada kendisine yer bulmuş. Üstelik bir zamanların ilim irfan merkezi diye adlandırılan, dört adet medresesi olan bir şehir! Bunun sosyal, ekonomik, kültürel, coğrafi pek çok sebebi vardır, bir anket yapılıp araştırılır ona göre bir çalışma yapılır, hallolur diye düşündüm. Sonra diğer habere geçtim, orada da gelecek sene açılacak üniversitelere atanan rektörler yazıyordu. Bizim yeni açılacak Bilim ve Teknoloji üniversitemize rektör atanmamış henüz, yeri de halen tam belli değildi, yani bir belirsizlik havası hakim. İşte o an aklıma bu fikir projesi geldi. Bu kadar köklü bir üniversite olan Cumhuriyet Üniversitesine gelen öğrenciler bile tereddüt yaşıyorken ve memnuniyet oranları da bu kadar düşükken, yeni kurulacak üniversitemizin tercih edilme oranı nasıl artırılabilir, öğrencilerin memnuniyeti nasıl yükselebilirdi? Bir şey lazımdı, diğer illerde, diğer üniversitelerde olmayan, Sivas’a değer katacak, kentin markası olacak, belki de şehrin makus talihini değiştirecek bir şey…

Yeni açılacak üniversitemizin %100 akıllı üniversite olarak kurulması gibi. Sanırım Türkiye’de daha önce böyle bir üniversite kurulmadı. Adı gibi bilim ve teknolojinin yaşatıldığı, akıllı şehir uygulamalarının her türlüsünü içinde barındıracak olan bir üniversite kurulsa, aynı zamanda yemyeşil çevresi, doğa dostu uygulamaları ile ekolojik üniversite olarak da anılsa eminim Türkiye çapında büyük yankı uyandıracak, öğrencilerin ve akademisyenlerin gelmek isteyeceği kampüsler arasında kendisine yer bulacaktır. Sivas’a değer katacaktır. Bu büyük proje için Sivas’tan istek geldiği takdirde devletimiz de bu işe sıcak bakacak ve yardımlarını esirgemeyecektir. Ayrıca Sivaslı iş adamları da Sivas halkı da elinden geldiğince bu projeye destek vereceklerdir.

Kulağa hoş geliyor değil mi? ” Sözde” kaldığı sürece kulağa hoş gelecektir. İnşallah bir gün gerçek olur ve artık göze hoş gelmeye başlar. Sivas 4 Eylül Bilim ve Teknoloji Üniversitesi – Akıllı Ekolojik Üniversite.
İhsan Gülbilge / Büyük Sivas

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 17
  • Hayır --> 72
  • Karasızım --> 6
  • Fikrim Yok --> 7
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58