DOLAR 33,0788 % 0.14
EURO 36,0887 % 0.09
STERLIN 42,9392 % 0.06
FRANG 37,0092 % 0.12
ALTIN 2.628,53 % 0,26
BITCOIN 65.757,17 1.615

Mirasçılara ek bir masraf daha çıktı! Bu parayı ödemek zorunda kalacaklar!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mirasçılara ek bir masraf daha çıktı! Bu parayı ödemek zorunda kalacaklar!

Mirasçılara Meclis’ten kötü haber geldi. Artık mirasçılar bu parayı da ödemek zorunda kalacaklar.

Mirasçılara ek bir masraf daha çıktı! Bu parayı ödemek zorunda kalacaklar!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni vergi paketinde çeşitli önemli düzenlemeler bulunuyor. Paket, bahşiş gelirlerinden kira gelirlerine, para cezalarının artırılmasından yem ve gübredeki KDV istisnasının kaldırılmasına kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Yeni düzenlemeler arasında, bahşiş gelirlerinde basitleştirilmiş vergi uygulamasına geçilmesi ve KDV ile Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) istisnalarının ve indirimlerinin gözden geçirilerek kaldırılması öngörülüyor. Ayrıca, yurtdışı çıkış harcının 3 bin TL olarak belirlenmesi de önerilen düzenlemeler arasında yer alıyor.

Bu yeni vergi paketi ile birlikte, vergi sistemine yönelik önemli değişikliklerin hayata geçirilmesi ve vergi gelirlerinin artırılması hedefleniyor. Konuyla ilgili detaylı tartışmaların önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

VERGİLER MİRASÇILAR TARAFINDAN ÖDENECEK

Yeni hafta ile birlikte Meclis gündemine gelecek olan yeni vergi paketinde, engellilere sağlanan ÖTV indirimlerine kısıtlamalar getirilmesi ve taşıtların veraset yoluyla intikalinde vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi planlanıyor.

Türkiye’de engellilere yönelik uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimlerinde önemli değişiklikler yapılması hedefleniyor. Bu düzenlemeler, ÖTV muafiyetinin kötüye kullanımı ve devletin vergi kaybı yaşaması nedeniyle gündeme getiriliyor.

Yeni düzenlemelerin, engellilere araç alımlarında KDV ve ÖTV muafiyet sürelerinin uzatılması ve veraset yoluyla devredilen taşıtlar için vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesini içerdiği belirtiliyor. Engellilere yönelik pozitif ayrımcılık çerçevesinde, araç alımlarında KDV ve ÖTV muafiyetleri bulunuyor.

Ancak bazı engelli bireylerin akrabaları tarafından adlarına araç alınarak bu avantajın suiistimal edildiği iddia ediliyor. Bu durum, devletin büyük ölçüde vergi kaybına uğramasına neden oluyor.

2024 yılı için belirlenen şartlara göre, ÖTV ve diğer vergiler dahil olmak üzere satış bedeli 1 milyon 591 bin TL’nin altında olan binek otomobiller, engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olan kişilere 5 yılda bir kez ÖTV muafiyeti sağlanıyor. Sadece 2024 yılının ilk üç ayında, bu muafiyet kapsamında 76 bin 953 araç satışı gerçekleşti ve devletin ÖTV ve KDV kaybı 47.8 milyar TL’yi buldu.

Sivas Haber– Sivas Haberler

YORUM YAP