DOLAR 27,4142 % 0.36
EURO 29,0839 % 0.17
STERLIN 33,5945 % 0.51
FRANG 30,0331 % 0.38
ALTIN 1.651,49 % 0,55
BITCOIN 743.181 1.475

Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü Hayata Geçiriliyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü Hayata Geçiriliyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ve İŞKUR’un yaptığı anlaşmayla Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) hayata geçiriliyor.

Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü Hayata Geçiriliyor

MEGİP kapsamında işverenlerin talepleri doğrultusunda ihtiyaç duyulan işgücünün yetiştirilmesini hedeflediklerini açıklayan STSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, işgücü taleplerinin İŞKUR üzerinden karşılandığını ve bu programın iş arayanlar için de önemli fırsatlar sunduğunu kaydetti. Başkan Eken, “Bugün ülkemizin karşı karşıya olduğu sorunların başında işsizlik geliyor.

Diğer taraftan nitelikte eleman bulamayan işverenlerimiz var. MEGİP, işverenlerin talebi doğrultusunda eleman yetiştiren, istihdam yaratmayı cazip kılan bir program.

MEGİP kapsamında 160 fiili günü geçmeyecek şekilde (en fazla 8 ay süreyle) düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına katılan vatandaşlara günlük 61,65 TL cep harçlığı ödeniyor. Ayrıca iş görenlerin iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri de karşılanıyor. Düzenlenecek kurslarda eğitimlerin tüm masrafları karşılanıyor.

Kurslar sayesinde işverenlere ve iş görenlere birbirlerini tanıma imkânı sağlanıyor. İşverenler programa dâhil olarak, işe almayı planladığı kişilerin mesleki gelişim ve deneyim kazanmasını gözlemleyebiliyor. Aynı zamanda eğitime katılanlar için yapılan ekstra ödemeler vergi matrahından düşülebiliyor, istihdam teşvikinden yararlanabiliyor. Bu noktada işverenlerden beklentimiz; hangi meslekte hangi nitelikte iş gücüne ihtiyaç duyduklarını İŞKUR ya da Odamız ile paylaşmalarıdır. Böylece piyasada karşılığı olan nitelikte elemanlar yetiştirilebilecek ve yetişen iş gününe de istihdam yaratılabilecek.

İşveren talebini bildirsin, biz yetiştirelim diyoruz. Bu proje ile hem işveren kazanacak hem de istihdam gücümüze yeni bireyler eklemiş olacağız ve ülkemiz kazanacak” diye konuştu. (Memleket)

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.