SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Kangal Köpeği Vahşeti

Kangal Köpeği Vahşeti
Bu haber 31 Ekim 2016 - 17:01 'de eklendi

Kangal Süper Ligi adı altında köpek dövüşleri yayıldı. Basında önemli yer alan köpek dövüşleri, 81 ilde düzenlendiği ve fikstürlerinin olduğu iddia ediliyor. Dövüşe çıkarılan köpekler ise maçlara hazırlanmadan önce, arabaların arkalarına bağlanılarak hazır hale getirildiği de gelen iddialar arasında.

Zaman zaman vahşice yapılan dövüşlerin vicdana ne kadar sığdığı tartışma konusuyken, bu duruma kimsenin net olarak el atmaması ise kafaları karıştırıyor…

Habertürk’ün yer verdiği habere göre; Köpek düvüşü maçlarını yüzlerce kişi izliyor. Galip gelen köpeğin sahibine ise iddialara göre araba, arsa ve 5 bin lira gibi ödüller veriliyor.

KANGAL SÜPER LİGİ YARIŞLARI

Basında yer alan iddialara göre, köylerde yaptırılan kangal dövüşleri 4. Lig olarak, mahallerde yapılan dövüşler ise 3. Lig olarak geçiyor. İlçe bazında 2. Lig, il bazında ise 1. Lig maçları yapılıyor. Son aşama olarak bölgeler arasında galip gelen 7 Kangal’ın birbirleriyle yaptığı ‘Süper Lig’ maçlarıyla o yılki Türkiye Şampiyonu, birincisi Kangal belli oluyor. Kangalların fiyatı ise liglere göre farklılık gösterirken. 1. Lig’de dövüşen bir Kangal köpeğinin fiyatı 200 bin lirayı bulduğu söyleniyor.

Adını Sivas’ın Kangal İlçesi’nden alan ve bekçi/çoban köpeği olarak bilinen Kangal köpeğinin en belirgin özelliği ise sahibine duyduğu aşırı sadakât ve koruma içgüdüsü olduğu ve bu özelliği nedeniyle iyi bir dövüşçü olduğu biliniyor.

FACEBOOK HESABINLA YORUM YAP! ("Facebook'ta da paylaş" ı İşaretlemeyi Unutma! Yazılan yorumlardan yazarları sorumludur!)
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER