Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


Türkiye’ye Örnek Uygulama SİVAS’ta! Kaligrafi !

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Türkiye’ye Örnek Uygulama SİVAS’ta! Kaligrafi !
13 Kişi Okuyor
22 Ekim 2018 - 17:48

EĞİTİM tarihinde ilk olan bir çalışma SİVAS’ta başlatıldı. İlkokul 2.sınıf öğrencilerine öğretilmeye başlanılan “KALiGRAFi” büyük ilgi gördü. Devlet ve Özel okullarda olmayan bir uygulamanın SİVAS’ta hayata geçmesi memnuniyet oluştururken, bu çalışmanın ilerde “MÜFREDATA” gireceği öngörülüyor.

Türkiye’ye Örnek Uygulama SİVAS’ta! Kaligrafi !

SİVAS’ta TÜRKİYE eğitimine örnek olabilecek bir uygulama hayata geçti. Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’un, yeni eğitim yapılanması felsefesi doğrultusunda oluşturulan bu uygulama ile öğrencilerin yeteneklerinin ortaya çıkacağı belirtiliyor.

SİVAS Merkezde 2018-2019 Eğitim öğretim döneminde Serbest Etkinlik Dersinde İlkokul 2.sınıf öğrencilerine kaligrafi öğretilmeye başlandı.

İlerde eğitim MÜFREDATINA girecek olan bu çalışmanın, Danişment ilkokulu ‘2/A sınıfı”, öğretmeni Osman ÇELİK rehberliğinde Serbest Etkinlikler Dersinde KALİGRAFİ sanatına ilk adımlarının atıldığı bilgilerine ulaşıldı.

Devlet okullarında ilk defa uygulanan bu yazı çalışması sayesinde, öğrencilerin yazı zevkinin geliştirilmesinin de hedeflendiği belirtildi. Öğretmenleri Osman Çelik tarafından, kaligrafi çalışması için “özel kalem ve özel önlük” oluşturulurken, bunun felsefi yaklaşımının hat, tezhip, ebru, gibi medeniyet temeli olan sanatların ilk adımı olacağı vurgulanıyor.

Bu sanatlı yazı çalışmasının İlkokul seviyesinde ilk defa SİVAS’ta uygulamaya başlatıldığı belirtilirken, eğitimin yıl boyu devam edeceği ve son demde bir sergi açılarak tanıtımının yapılacağı öğrenildi.

Öğrencilerin yazılarının güzelleşmesinin ve karakter eğitimlerinin gerçekleşmesi amaçlanırken, çocukların bu çalışmada yer alması eğitimciler tarafından taktir topluyor. Eğitimciler, duyarlı ve bilinçli bir nesil için bu tür çalışmaların hayatiyet taşıdığına vurgu yapıyorlar. Çocukların toplum dışı davranışlara yönelmemeleri için, ruh yönlerinin beslenmesi gerektiğini ve bu beslenmenin de sanatla olmasının hayatiyet taşıdığına dikkat çekiliyor.

KALİGRAFİ etkinliğini duyan pek çok ÖZEL OKUL yöneticisinin konu ile ilgili temasa geçerek bilgi aldıkları öğrenildi.

Büyük Sivas Haber

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Başkan Sami Aydın Sizce Yeni Dönemde Tekrar Aday Olmalı mı?

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın Sizce Yeni Dönemde Tekrar Aday Olmalı mı?

  • Evet Aday Olmalı --> 180
  • Hayır Aday Olmamalı --> 635
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 05558981558