hava Buğu
DOLAR 19,0183 % % 0.06
EURO 20,3913 % % 0.17
GRAM ALTIN 1.211,81 % % 0,18
ÇEYREK A. 1.981,31 % % 0,18
BITCOIN 545.209 % 2
SON DAKİKAGoogle News

İnsan Bilmelidir ki, Şiddet Erdemi Yok Eder!

Son Güncelleme :

05 Şubat 2023 - 11:15

İnsan Bilmelidir ki, Şiddet Erdemi Yok Eder!

İnsan, güven verendir, iyilik edendir, vefa gösterendir!

İnsan Bilmelidir ki, Şiddet Erdemi Yok Eder!

İnsan, iyiliklerle yüreklere yürümesini bilendir!.. İnsan, adalete tutunan, merhamete tutunan, zulümattan kaçınandır!..

İnsan, söz vermeli ve verdiği söze sadakat göstermelidir!

İnsan, umutsuzluğa düşmemelidir. Her an umuda yelken açmasını bilmelidir! İnsan, haklı bir davaya inanmalı, inandığı bu davada samimi olmalı, ciddiyetini muhafaza etmeli ve inandığı gibi yaşamalıdır! İnsan, kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi başkasına yapmamalıdır!

İnsan, yük almasını bilmeli hiç kimseye yük olmamalıdır!

İnsan, ne aldatır. nede aldanır. Aldatmaktan da aldanmaktan da Allah’a sığınır!

İnsan, ayrıştırıcı/ötekileştirici değil uzlaştırıcı/birleştiricidir! Garezler dostluğu bitiren kötü bir haslettir. O yüzden de insan garezleri gönülden söküp atmayı bilmelidir!

İnsan, Ömer olmayı bilmelidir. Ömer’ler beklememelidir!

İnsan, kitabı, hayatı, insanı, evreni, doğayı ve tabiatı ve olayları okumalıdır. Hemde vahiyle okumalıdır! Cahit ZARİFOĞLU’nun dediği gibi: “İnsan sevmeli; Bazen bir insanı, Yahut da bir ağacı, Ya da kanadı kırık bir kuşu!..”

Kıyame Suresi, 36.Ayette Rabbimiz buyuruyor ki: “İnsan; başı boş, sorumsuz bırakılacağını ve dilediği gibi hareket edebileceğini mi sanır?”

İnsan olan insan nasıl unutur Aylan bebeğin acısını. Aylan bebek Suriye’deki iç savaştan kaçan bir ailenin bebeğiydi. Henüz 3 yaşındaydı, cansız bedeni Muğla’nın Bodrum ilçesinde kıyıya vurdu. Onun kıyıya vuran cansız bedeninin resmi dünyayı derinden etkilemişti. İnsan olan insan nasıl ırkcılık denilen illete kapılabilir ki? 9 yaşındaki Vail El Suud eğitim gördüğü okulda diğer öğrenciler tarafından Suriyeli olmasından dolayı dışlandığı ve görevli bir öğretmen tarafından azarlandığı için intihar etmiş. İnsan nasıl seyirci kalabilir Vail’inin bu dramına? Dün Aylan bebeğin kıyıya vuran cesedi bugün sırf Suriye’li olduğu için horlanan ve ardından intihar eden 9 yaşındaki Vail’inin ölümü bir gerçeği daha gözler önüne seriyor: YÜREKSEL KURAKLIK KÜRESEL KURAKLIKTAN BİN KAT DAHA BETERDİR! Irkcılık, mezhepcilik ve terör büyük bir illet ve pis bir hastalıktır.

İnsana yaraşır bir durum değildir. Toplumların baş belasıdır. İnsan, tutuşmuyorsa tutuşturamayacağını bilmeli! İnsan bilmelidir ki şiddet erdemi yok eder!

İnsan, aydınlandıkça aydınlatmak ister! Nasıl göz ardı ederiz şu ilahi ihtarı? “Ey insanlar! Allah’ın (yeniden diriltme) vaadi gerçektir, sakın bu dünya hayatının sizi ayartmasına ve Allah hakkındaki (kendi) çarpık düşüncelerinizin sizi saptırmasına izin vermeyin!” Fatır Sur, 35/5 Başkan Theodore Roosevelt’in de bir sözünde belirttiği gibi, “Bir insanı ahlaken eğitmeden sadece zihnen eğitmek, topluma bir bela kazandırmaktır!”

Buradan çıkan netice şudur: Doğru ve iyi olanı bilmek ile doğru ve iyi olanı yapmak arasındaki en önemli bağlantı, doğru ve iyi olanı yapacak bir karaktere sahip olmaktır. Duam oki : Rabbim bizi sadece bedeni kölelikten değil ruhi, fikri ve zihni kölelikten kurtaran İslam’la şerefyab olan karakterli kimselerin etkinliğini artır!..

Amin

Büyük Sivas Haber

YORUM ALANI

Ömer Yıldız 5 Şubat 2023 / 13:17 Cevapla

Güzel blr yazı olmuş. Tebrik ederim.

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.