DOLAR 27,1479 % 0.08
EURO 29,0073 % 0.11
STERLIN 33,2632 % -0.3
FRANG 29,9750 % -0.04
ALTIN 1.680,29 % 0,34
BITCOIN 727.400 -0.113

Kangal Köpeğine Yakın Takip

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kangal Köpeğine Yakın Takip
blank
blank

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) 2020 yılının ilk olağan yönetim kurulu toplantısı, Vali Salih Ayhan’ın yönetim kurulu başkanlığında, Kayseri Valiliği’nde ORAN toplantı salonunda gerçekleşerek toplantıda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

ORAN 2020 Yılının İlk Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Kayseri Valiliğinde gerçekleşen toplantıda konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, ORAN tarafından desteklenen “Sivas Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Satış Merkezi” projesine 5,5 milyon TL destek verileceğini ve bu projenin sözleşmesinin geçtiğimiz haftalarda imzalandığını söyleyerek şunları ifade etti.

KANGALLARA YAKIN TAKİP

“Sivas’ın marka değeri olan Kangal köpeğinin, üretim, eğitim ve satışının yapılacağı merkez, Sivas Merkez Çelebiler Köyü Meraküm mevkiinde yaklaşık 43 dönüm üzerinde yapılacaktır. Bu merkezin cazibe noktası olarak işlev görmesi, merkezi ziyaret amacıyla bölgeye gelecek olanların konaklama, yeme-içme ve alışveriş faaliyetleri dolayısıyla yerel ekonomi/mal ve hizmet talebinde artış meydana gelmesi ve aynı zamanda kangal koyununun tanınırlığının da artması hedeflenmektedir. Projenin bir diğer önemli amacı ise Kangal köpeğinin genlerinin ve saflığının muhafazasının sağlanacak olması olup çipli takip sistemi ile merkezden çıkan tüm Kangal Köpekleri izlenecek ve ülke dışına çıkarılmasının önüne geçilecektir. Bu projenin de Sivas ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

5 PROJEYE 6,5 MİLYON TL DESTEK

Sosyal Gelişim Programı (SOGEP) kapsamında 3 ilden 5 projenin kabul edildiğini ve 6,5 milyon lira destek verileceğini ifade eden Ayhan “Yozgat ilinden Çekerek Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından sunulan “Çekerek Kültür ve Spor Dünyası” isimli proje için 1,4 milyon TL, Boğazlıyan Belediyesi tarafından sunulan “Mutlu Kreş Mutlu Yarın” proje için de 1 milyon TL destek olunacaktır. Sivas ilinden Sivas İl Özel İdaresinin başvuru sahibi olduğu “Sivas Engelli Aktif Yaşam Merkezi Projesi” için 2.18 milyon TL destek olunacaktır. Kayseri Kansere Karşı Birlikte Derneği(KANKA) tarafından sunulan “Umudunu Kaybetme Hayata Tutun” projesi için 930 bin TL; Kayseri Birleşik Kafkasya Kültür Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneğinin projesi olan “Sarıoğlan ve Pınarbaşı İlçelerinde Kadın Üreticilerin Elinden Geleneksel Peynir Üretim Tesislerinin Kurulması” projesi için de 990 bin TL destek olunacaktır. Böylece toplam 5 proje için SOGEP kapsamında 6,5 milyon TL destek verilmiş olunacaktır. SOGEP kapsamındaki projelerin de en yakın zamanda imzaları atılacaktır.” şeklinde ifade etti.

Ayrıca Toplantıda Vali Salih Ayhan, “Mesleki Eğitim Mali Destek Programı” na başvuruların 2 Aralık tarihinde sona erdiğini ve Kayseri’den 27, Sivas’tan 27 ve Yozgat’tan 18 olmak üzere toplam 72 başvuru alındığını anımsattı. Bu başvurular ile meslek liseleri, meslek yüksekokulları ve mesleki çatı kuruluşlardan bütçesi 9 milyon TL olan program için toplam 39 milyon TL yatırım teklifi alındığını 2 ay içinde projelerin ön incelemesi ve değerlendirme aşamasının tamamlandığını söyledi.

Kayseri Valiliği’nde gerçekleştirilen toplantıya Vali Salih Ayhan’ın yanı sıra Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Yozgat Valisi Kadir Çakır, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Sivas İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat TSO Başkanı Sinan Çelik ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. (Bizim Sivas/Hakan Bakar)

Büyük Sivas Haber

blank
blank

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.