Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler
BU ALANA GÜNLÜK 30 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

İlk Güreş Lisesi, 30 Sporcuyla Eğitime Başlıyor

İlk Güreş Lisesi, 30 Sporcuyla Eğitime Başlıyor
Reklam Ver 05444331555
21 Haziran 2017 - 12:03

Türkiye’nin ilk güreş lisesi, yeni eğitim öğretim yılında Sivas’taki bir spor lisesinde uygulanacak projeyle eğitime başlayacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Güreş Federasyonu arasında imzalanan protokol gereği Sivas’taki Ahmet Ayık Spor Lisesi, Türkiye’nin ilk güreş lisesi olarak belirlendi.

Lisede, 2017-2018 eğitim öğretim yılında 30 güreşçi eğitim görecek.

Sivas Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de 65 spor lisesi olduğunu ve bunların 8’inde pilot uygulamaya geçildiğini belirtti.

Sivas’ın da güreş ve boks branşlarında eğitim vermesi için seçildiğini dile getiren Kılıç, “Güreş lisesi bir yıllık uygulama olacak. Sonrasında istenilen verim alınırsa 65 spor lisesi ve daha sonra açılacaklar da branşlaşacak.” dedi.

Bu uygulamanın, geleceğin sporcularının ortaokuldan sonra liseye ve spora devam etmeleri açısından hayata geçirildiğini aktaran Salim Kılıç, “Sivas güreşte 3 olimpiyat şampiyonu çıkarmış ve Taha Akgül ile bunu taçlandırmış bir ilimiz. Sivas’a da güreşin verilmesi bizi memnun etti. Yıllardır çok sayıda şampiyon yetiştiriyoruz. İnşallah bundan sonra daha nice olimpiyatlarda ülkemizi başarıyla temsil edecek sporcular yetişecek.” diye konuştu.

Kılıç, bu uygulamayla sporcuların daha eğitimli olacağını vurgulayarak, “Türkiye’de artık spor kültürü ve sporun altyapısı oluşuyor. Uygulamaya geçtikten sonra çok sayıda şampiyonlar çıkacak ve biz de artık dünyayla yarışabileceğimiz noktaya geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

Güreş Lisesi

Karabulut: “Yeni şampiyonların yetişeceği umudunu taşıyoruz”

Okul Müdürü Abdulkadir Karabulut da okulun 13 yıl önce eğitim hayatına başladığını ve birçok başarıya imza attığını söyledi.

Okulun adını Sivaslı milli güreşçi, dünya ve olimpiyat şampiyonu Ahmet Ayık’dan aldığını ve Ayık’ın okula çok destek verdiğini dile getiren Karabulut, “Asrın güreşçisi Hamza Yerlikaya ve dünyanın en iyi güreşçisi seçilen Taha Akgül’ün Sivas’tan yetişmesi ve okulumuzun da güreş lisesi olarak seçilmesi tesadüf değil. Yeni şampiyonların yetişeceği umudunu taşıyoruz.” dedi.

Karabulut, spor lisesinin güreş lisesi olarak seçilmesinin kendilerini gelecek adına umutlandırdığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Okulumuz 10 derslikli ve spor salonumuz mevcut. Güreş için de tahsis edilecek ayrı bir spor salonumuz olacak. Güreşçilerimizin antrenman yapacağı saatlerde tekniklerini en üst seviyede çalışabilecekleri yer yapılacak. Ayrıca il dışından gelen ve ilimiz içinden de hocalarımızın uygun gördüğü öğrencilerimizin kalabileceği 218 kişilik erkekler için pansiyonumuz var. İl içinden ya da il dışından gelecek sporcular herhangi bir endişe taşımadan bizi tercih edebilir. 60 kişilik kontenjanımız var. Güreş Federasyonu ile vardığımız mutabakata göre ilk yıl güreş alanında 30 öğrenci alınması ve sayının aşama aşama artırılması planlanıyor. Çalıştırıcı öğretmenlerimiz açısında da bir sıkıntımız yok.”

Öğrencilere akademik eğitim noktasında ve spor alanında eğitimler verileceğini belirten Karabulut, şunları kaydetti:

“Okulumuz yeni şampiyonların yetişeceği bir yer olacak. Hazırlık çalışmalarına başladık. Minderi koyacağımız yeri belirledik. Şu an ön kayıtları alıyoruz. 23 Haziran’da ön kayıtlar sona eriyor. Yetenek sınavını da 3-7 Temmuz’da yapacağız. Şu ana kadar başvuran öğrenci sayısı 70’in üzerinde.”(AA)

Sivas Haberleri için tıklayınız.

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 177
  • Hayır --> 558
  • Karasızım --> 53
  • Fikrim Yok --> 33
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]