DOLAR 27,1479 % 0.08
EURO 29,0073 % 0.11
STERLIN 33,2632 % -0.3
FRANG 29,9750 % -0.04
ALTIN 1.680,29 % 0,34
BITCOIN 727.400 -0.113

Sivas’ta kurban bayramı öncesinde her yerde hayvan leşleri

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’ta kurban bayramı öncesinde her yerde hayvan leşleri
blank
blank

Sivas’ta tüm hayvan pazarlarının şap hastalığı yayılma riskine karşı tedbiren kapatıldığı bildirildi. Sivas Valiliğinden yapılan açıklamada, kentteki hayvan pazarlarının Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Kararı ile ikinci bir duyuruya kadar kapatıldığı belirtildi.

Sivas’ta kurban bayramı öncesinde her yerde hayvan leşleri

Çevre illerde şap hastalığının yaygın görüldüğü aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Hayvan pazarlarını olası hayvan hastalıklarına karşı korumak, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurbanlık hayvanlarda hastalığın yayılmasını önlemek ve yetiştiricilerin mağdur olmaması amacıyla Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi çerçevesinde hayvan sağlığının korunması, halk sağlığını tehdit eden zoonoz hastalıklarına karşı mücadele ve hayvan hareketlerinin kontrol altına alınması maksadıyla başta Şarkışla hayvan pazarı olmak üzere il genelindeki tüm hayvan pazarları tedbir maksatlı ikinci bir emre kadar kapatıldı.”

Açıklamada, vatandaşlardan hastalık çıkan bölgelerde karantina ve kordon kurallarına uymaları, herhangi bir hastalık şüphesi durumunda Tarım ve Orman müdürlükleri ile irtibata geçmelerinin önem arz etiğini vurgulandı.

SİVAS’TA TEDBİR VAR İCRAAT YOK!

Sivas’ın merkezine yakın bir noktada olan hayvan pazarı şap hastalığına karşı tedbiren kapatılsa da, her yerde açık şekilde çürümeye terk edilmiş hayvan leşleri tehlike saçıyor.

Besicilik yapan M.A. WhatsApp hattımız 05558981558 Whatsapp hattımıza attığı mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Sivas hayvan pazarı içerisinde Danişment Mahallesi ahırlar bölgesinde şap hastalığından dolayı ölmüş hayvan cesetleri yol kenarında, haber yaparsanız ilgili kurumların bilgisi olur… Çimentonun ilerisindeki Havaalanı yolu üzerindeki hayvan pazarı burası… Şu anda şap hastalığından dolayı orası Karantina altında ama hayvan cesetleri yol kenarlarında yanından geçerken fotoğrafını çektim ama yarın gitmek isterseniz orada mevcut cesetler… Eğer yarın tekrar gidersem videoda atmaya çalışırım, Ben de orada hayvancılık yapıyorum ama herkesin hayvanını riske atıyorlar. Ahırında hayvanı ölen besiciler atmış ama buradaki sıkıntı onlar atabilir ama İl Tarım Müdürlüğü veya Belediye ekiplerinin bunları gömmesi ve kireçlenmesi lazım onlardaki hastalıkların diğer hayvanlara temas etmemesi için… O bölge şap hastalığından dolayı Karantina altına alındı. 15 Haziran’a kadar karantinada ama hala ahırlara kamyonlarla hayvan geliyor ve gidiyor kimse de kontrol etmiyor hemen hemen bütün ahırlarda da şap hastalığı yayıldı. Sadece resmiyette Karantina bölgesi herhangi bir resmi kontrol yok”

Yetkililerin gereken ehemmiyeti göstermesi bekleniyor. HALİL YAVUZ CANPOLAT

blank blank

Büyük Sivas Haber

blank
blank

YORUM YAP

beks06 5 Haziran 2023 / 21:28 Cevapla

He he bizde yedik yapay etinizde yerin dibine batsın hayvanlara vurdugunuz asilarda oyunlarinizda basaramayacaksiniz